Újra mozikba kerül a Moszkva tér

November 30-tól limitált vetítéssorozatban újra mozivásznon látható Török Ferenc kultikussá vált egyetemi vizsgafilmje, amely egy 1989-ben érettségiző osztály kalandjait mutatja be jellegzetesen laza stílusban és korszak hangulatának kiváló ábrázolásával. A kultikussá vált filmet a Filmalap égisze alatt működő Magyar Nemzeti Filmarchívum digitális felújítási programjában restaurálták.

1989 tavasza. Az ország változások előtt áll…Petya, az érettségi előtt álló gimnazista épp 18. születésnapját ünnepli. Szombat esténként haverjaival, Rojállal, Kiglerrel és Csömörrel a Moszkván találkoznak az Óra alatt, hogy begyűjtsék a bulicímeket, aztán fel a hegyre, buliról bulira, majd hajnalban vissza a Moszkva térre egy jó kis reggeli hamburgerre. Ballagás, majd pár nap múlva érettségi. Az 1945 utáni történelem tételeket eltörölték, a magyar tételek kiszivárogtak, a teljes káoszban még a síkhülye Kiglert átengedik matekból. Rojál felajánlja Petyának, hogy részt vehet egy vonatjegy-hamisító bizniszben, dől a lé, csajok, buli, verdák – élükön a kultikussá vált piros Zsigulival – nyugat-európai utazás, és maga a nagybetűs élet…és természetesen feltűnik a Nagy Szerelem is.

Török Ferenc sok kézikamerás felvételt tartalmazó egyetemi vizsgafilmje szinte tökéletes pontossággal adja vissza a rendszerváltás korszakának életérzését, a kamaszélet viszontagságaival keverve. Csalamádés hamburger és egyforintos fagylalt, szombat esti házibulik és kiszivárgott érettségi tételek, miközben a tévéből a lánchídi csatáról, Kádár János haláláról, Nagy Imre újratemetéséről szólnak a hírek. A Karalyos Gábor, Balla Eszter, Pápai Erzsi, Szabó Simon, Béres Ilona és Csuja Imre főszereplésével elkészült játékfilmet a hangulatteremtés és a korrajz mellett a párbeszédek emelik igazán értékes alkotássá: szinte minden mondat egyszerre hiteles és erőlködés nélkül jópofa, ennek köszönhetően sok párbeszéd és poén vált szállóigévé. Pápai Erzsi, aki alakításával a Magyar Filmszemlén a Legjobb női epizódszereplő díját nyerte el, egy interjúban elmondta, hogy a dialógusok nagy része improvizáció volt, de a szövegkönyv hiánya csak életszerűbbé tette a filmet.

A 2001-es Magyar Filmszemlén a Legjobb első filmnek járó díjat és a Közönségdíjat is elnyert, mára kultuszfilmmé vált alkotást a Filmalap égisze alatt működő Magyar Nemzeti Filmarchívum digitális felújítási programja keretében képkockáról képkockára restaurálták. A Filmlabor szakemberei és neves operatőrök közreműködésével zajló restaurációs program célja, hogy a magyar filmművészet kincsei kiváló képi és hangminőségben, a mozivásznon kerülhessenek ismét a közönség elé. Ennek a sorozatnak első epizódja a Pannonia Entertainment által idén nyáron országos moziforgalmazásban bemutatott Vuk volt, majd Fábri Zoltán születésének 100. évfordulója alkalmából újra mozikba került legismertebb ifjúsági filmje, A Pál utcai fiúk.

A sort most a Moszkva tér folytatja: Petya, Rojál, Kigler, Csömör kalandjai november 30-tól rövid ideig újra mozivásznon láthatók. Budapesten a Toldi Moziban, az Urániában, az Art+ Cinemában a Buda Bed Cinemában és Pólus Moziban vetítik, emellett országszerte számos további helyszínen, többek között Szolnokon, Jászberényben, Visegrádon és Szombathely is bemutatják.



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com