Öt érdekesség a Nílus ajándékáról, Egyiptomról

Az ókori Egyiptom csodái, a művészet, a kultúra és az építészet hihetetlen hagyománya mindig a tudományos érdeklődés középpontjában álltak. Azonban a kutatók a rengeteg régészeti expedíció, ásatás és feltárás során újabb és újabb rejtélyekkel szembesülnek.

December 10-től már látható a DoQ-n a Múmiák nyomában című sorozat, melyben izgalmas régészeti leletekkel és kincsekkel ismerkedhetnek meg a nézők. De látható a csatornán a Múmiák és Egyiptom titkai is.
íme, öt érdekes tény a Nílus ajándékáról, Egyiptomról:

A nők széles jogkörrel rendelkeztek

Míg a legtöbb őskori, ókori, sőt modern kori társadalomra is a patriarchális berendezkedés jellemző, az ókori Egyiptomban a nők széles jogi és pénzügyi függetlenséggel rendelkeztek. Míg például a hellenisztikus kultúrában csupán férjeik tulajdonaként kezelték őket, Egyiptomban szabadon vásárolhattak, lehetett saját tulajdonuk, sőt, szerződésekkel védhették jogaikat. Nem volt ritka például, hogy a nők a férfiakkal házassági szerződést kötöttek, de akár el is válhattak férjüktől, és újraházasodhattak.

Nem volt tabu a vérfertőzés

A szent, isteni vérvonal hígulása ellen, és a vagyon megtartása érdekében nem volt ritka, hogy közeli rokonok, unokatestvérek, sőt akár testvérek kötöttek házasságot. Az egyiptomiak hitték, hogy a fáraók az istenek leszármazottai, ezért szorgalmazták, hogy a hatalom a családban maradjon.

Egyiptomi macsók és kéretlen közeledéseik

Annak ellenére, hogy illetlen viselkedésnek számít, ha egy nőnek a férfiak füttyögnek, kiabálnak az utcán, sok ilyen esettel találkozhatunk. Ez a jelenség egyáltalán nem új keletű, Hérodotosz, görög történetíró számolt be arról, hogy az ókori Egyiptom utcáin is így zajlottak a dolgok. A nők sokszor voltak inzultusnak kitéve, és állniuk kellett a férfiak kellemetlenkedő közeledési kísérleteit.

Tökéletes testű fáraók

A fennmaradt festmények, szobrok, amelyek a fáraókat ábrázolták, nem mindig mutattak reális képet a megrendelőkről. Az uralkodók gyakran azt parancsolták a festőknek, szobrászoknak, hogy karcsú, izmos testtel ábrázolják őket, pedig a mumifikált tetemek másról árulkodtak. Több fáraó földi maradványai elhízásra, sőt sokszor cukorbetegségre utaltak, ami nem is csoda, hiszen előkelő helyet foglalt el étrendjükben a méz, a kenyér és a sör.

A piramisok építői

A piramisok tökéletes kivitelezése a korabeli mesteremberek, tehetséges iparosok és kitartó segédmunkások munkáját dicséri. Hérodotosz utalt rá először, hogy rabszolgák dolgoznak a monumentális építményeken, azonban ez a teória napjainkra megdőlt. Az viszont igaz, hogy az ókori egyiptomiak tartottak rabszolgákat, leginkább azonban háziszolgaként vagy földművelőként foglalkoztatták őket.



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com