Világörökség – A betlehemi Születés temploma lekerült a veszélyeztetett helyszínek listájáról

A betlehemi Születés temploma és a chilei Humberstone és Santa Laura Salétromművek lekerülnek a veszélyeztetett világörökségi helyszínek listájáról – döntött Bakuban zajló ülésén az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) világörökségi bizottsága, amely ugyanakkor veszélyeztetettként sorolta be a mexikói Kaliforniai-öböl szigeteit és védett területeit.

    A Jordán-folyó nyugati partján található Születés temploma és betlehemi zarándokút (Palesztina, Ciszjordánia) 2012-ben lett a világörökség része és a templom rossz állapota miatt rögtön a veszélyeztetett világörökségi helyszínek közé került. A Jeruzsálemtől 10 kilométerre délre található bazilikát azon a helyen emelték, ahol a hagyomány szerint Jézus Krisztus megszületett – olvasható az UNESCO honlapján.
A IV. században Konstantin bizánci császár által építtetett és a 6. században Justinianus császár által átépíttetett műemlék jelentős helyreállítási munkálatokon esett át az elmúlt években: felújították a tetőzetet, a külső homlokzatot, a mozaikokat és az ajtókat. A munkálatokat a Palesztin Hatóság, valamint a templomon osztozó egyházak közötti történelmi megállapodás tette lehetővé.
Az észak-chilei Tarapacá régióbeli Humberstone és Santa Laura Salétromművek egykor a világ legnagyobb salétromipari termelőhelyei voltak. Az Atacama-sivatagban fekvő salétromművekhez munkások ezrei érkeztek egész Dél-Amerikából az 1880-as évektől kezdődően, egy sajátos közösséget, kultúrát és nyelvet kialakítva.
A salétromműveket 2005-ben nyilvánították a világörökség részévé, az épületek törékenysége, a viharok okozta károk és a terület felügyeletének, valamint karbantartásának hiánya miatt egyből a veszélyeztetett világörökségi helyszínek közé sorolták. Az elmúlt 15 évben azonban a chilei hatóságok 24 órás felügyeletet alakítottak ki a komplexumnál, amelyet kerítéssel láttak el, és kialakítottak egy kerülőutat a látogatók számára, hogy megszüntessék a helyszínen való áthaladást.
A Mexikó nyugati partjainál lévő Kaliforniai-öböl, amely 2005 óta része a világörökségnek, a kizárólag a térségben honos kaliforniai disznódelfinek, más néven vaquiták számának drasztikus megfogyatkozása miatt került a veszélyeztetett világörökségi helyszínek közé.
Noha Mexikó több intézkedést is tett a világ legkisebb és legveszélyeztetettebb cetfajának megóvása érdekében – védett övezetet alakított ki a megmaradt vaquiták számára, és az eresztőhálós halászat alternatíváit népszerűsíti -, a becslések szerint mára mindössze 10 példány maradt az öbölben.
A kaliforniai disznódelfin úgynevezett járulékos fogásnak számít. Populációjának csökkenését az okozza, hogy a területen élő másik, szintén súlyosan veszélyeztetett fajra, a totoaba halra halásznak, a kis delfin pedig beleakad a kivetett hálókba. A totoaba úszóhólyagjának sokan gyógyhatást tulajdonítanak, így – főként Kínában – rendkívül nagy rá a kereslet.
Az UNESCO világörökségi bizottsága, amely július 10-ig ülésezik az azerbajdzsáni Bakuban, a vaquiták küszöbön álló kihalásának megakadályozását célzó intézkedések bevezetésére szólítja fel Mexikót.

 

 

 

Forrás: MTI



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com