Újabb kihívásokkal teli hétvégét teljesített sikeresen a W Series-ben Keszthelyi Vivien, akinek már a szabadedzéseken külön harcot kellett vívnia a rajtrácsra kerülésért. A magyar pilóta a pénteki napon újfent élt a lehetőséggel és bizonyított, amivel már harmadik alkalommal harcolta ki az indulás jogát a bajnokságban, és így a Norisringen megrendezett eseményen ismét lehetősége nyílt a versenytapasztalat szerzésre.
A magyar versenyzőnek minden versenyautóban töltött kilométer különösen fontos a Forma-3-as kategóriában, hiszen a többiekkel ellentétben csak a 2019-es év elején váltott formula autóra a rendkívül sikeres négy elsőkerék-hajtású túraautós, majd az azt követő egy hátsókerekes GT szezon után. A Norisringen megrendezett versenyhétvégén már pénteken egyfajta mini bajnokságot is tartottak a szervezők, melyről csupán aznap reggel tájékoztatták a versenyzőket. A két hivatalos tesztpilóta, Keszthelyi Vivien és Sarah Bovy mellett Meghan Gilkes szállt harcba a 18 fős rajtrács egyetlen elérhető pozíciójáért, melyet a két szabadedzés folyamán elért leggyorsabb köreredménnyel lehetett kiérdemelni. A három pilóta külön csatáját végül Vivien nyerte, aki az egész mezőnyt tekintve a 7. legjobb köridőt autózta, ezzel pedig lehetőséget kapott arra, hogy részt vegyen a hétvége további versenyprogramjában.
A magyar pilóta a piros, illetve sárga zászlóval többször is megszakított időmérőn az ideális körén egy hibának köszönhetően a 17.-ik időt autózta, amit az elfékezett gumik miatt végül nem sikerült megjavítania, így a hatalmas kihívás előtt állt. A versenyen – ahogyan az az időmérő után szinte borítékolva volt – kialakult előtte egy baleset, ami miatt a további ütközés elkerülése érdekében a magyar pilótának meg kellett állnia egy keresztbe álló autó mögött. A gyors reakcióidő miatt Vivien autója nem sérült, de az ebből adódó tetemes időveszteség következtében a versenyen a további felzárkózás lehetősége elszállt, és a magyar pilóta a 13. helyen fejezte be a futamot.
„Nagyon nehéz hétvége volt, hiszen a Norisring még a legtapasztaltabb versenyzőknek is extra kihívást jelent. Ez egy utcai pálya, ahol csak az ideális nyomvonalon van tapadás, a többi része rendkívül poros, ami komoly veszélyt jelent a pilótákra nézve. A betonfalak mellett könnyű hibázni, folyamatos koncentrációra, egyben szerencsére is szükség van, hogy elkerüld a balesetet. Nagyon örülök, hogy ismét rajthoz állhattam és így újabb tapasztalatokat gyűjthettem. Az ilyen lehetőségek adják a gyors fejlődés alapjait” – mondta Vivien a szombati verseny után.
Ahogyan azt a debreceni születésű pilóta is kifejtette, a versenyhétvége helyszínéül szolgáló Norisring egy rendkívül nehéz pálya, ahol évről évre rendeznek futamokat. Magyar szempontból Keszthelyi Vivienen kívül csupán egyetlen hazai versenyzőnek, Kesjár Csabának adatott meg, hogy itt tegye próbára képességeit, ám az ő története 1988-ban tragikus véget ért, amikor szintén a Forma-3-as kategóriában versenyezve egy szabadedzésen életét vesztette a Norisring-en. A kiemelkedő technikai kihívást jelentő utcai pályával a W Series pilótáinak is meggyűlt a baja, az egész hétvégét balesetek tarkították. Közülük csak egy pilótának volt kórházi kivizsgálásokra szüksége, de szerencsére apró rándulással zúzódással megúszta ütközését.
Vivien a verseny után adott interjújában kitért a sorozat fontosságára is, ugyanis a technikai sport, azon belül is a Formula kategória már rendkívül költséges, magyar szempontból szinte elérhetetlen. A tapasztalatszerzés lehetősége óriási összegekbe kerül, ami fiatal korban, a versenyzők pályafutásának elején a rendkívül magas kockázatvállalás miatt érthető módon anyagi segítség nélkül szinte lehetetlen. A megfelelő tanulási folyamat után derül ki, először a nemzetközi versenyekre eljutva, majd ott az egyre magasabb kategóriákban nyújtott eredményeket vizsgálva, hogy van-e tehetsége az adott pilótának még erősebb szinten versenyezni. Az autósportban az állandó, rendkívül megerőltető teljesítménykényszer plusz terhet ró a résztvevőkre, és csak ritkán, nagyon kevés pilótának finanszírozza a fejlődését egy-egy versenyakadémia, vagy sorozat promóter. Éppen ezért a női és férfi versenyzőknek egyaránt minden lehetőséget meg kell ragadniuk arra, hogy költséghatékonyan szerezzenek tapasztalatot, és a lehető legtöbbet üljenek versenyautóban.
A W Series-ben, ami a formaautós sorozatok között is kiemelkedően magas színvonalat képvisel, a szakmai válogatók után többségében olyan hölgyek kaptak lehetőséget, akik a különböző kategóriákban gyűjtött bajnoki címeikkel eddig is bizonyítottak, illetve folyamatosan kimagasló teljesítményükkel bizonyítanak férfiak ellen. A női Forma-1-ként emlegetett új bajnokságban az elért eredményeiknek köszönhetően kapnak egy újabb egyedülálló támogatást a karrierjük építésére. Ők nem a pénzüknek köszönhetően kerültek be a sorozatba, pusztán teljesítményükkel jutottak el a 20 ülés egyikéig. A sorozat külön pikantériája, hogy a versenyzők minden hétvégén más autóval és mérnöki csapattal állnak rajthoz, amivel további értékes tapasztalatokat gyűjtenek a beállítások és a mérnökökkel való közös munka területén.
„A W Series-ben minden hétvégén új kihívás elé állítanak minket. Kiemelkedően kompetitív környezetben kell jól és kiegyensúlyozottan teljesíteni, ami csak arra sarkall mindenkit, hogy kihozza magából a maximumot. Folyamatos a versengés, hiszen itt csak az számít, hogy mennyire vagy gyors, nincsenek kibérelt helyek. Hivatalos tesztpilótaként különböző teszteken veszek részt és emellett arra is lehetőséget kapok, hogy az eredményeim alapján a kevés formula autós tapasztalatom ellenére versenyeken is indulhassak. A fejlődésem szempontjából a lehető legjobb helyen vagyok” – fejtette ki eddigi tapasztalatait Vivien, aki a legjobb női pilótáiból álló mezőny legfiatalabb tagja.
Az egyforma autókat felvonultató W Series jelenleg a világon az egyetlen olyan nemzetközi formula autós sorozat, amely egyenlő esélyt kínálva finanszírozza és segíti a tehetséges női pilótákat. Ebben a Forma-3-as szériában valódi, kompetitív környezetben nyílik a versenyzőknek óriási lehetősége arra, hogy a kategória legnagyobb női tehetségei ellen bizonyítsanak, és az itt elsajátított tapasztalattal felvértezve más nemzetközi bajnokságban is komoly eredményeket érhessenek el. Vivien az első formaautós szezonjában saját elmondása szerint már most hatalmasat lépett előre, az pedig idejekorán kijelenthető, hogy nagyon biztató jeleket mutat a jövőre nézve.