Tőzsde – Megugrottak az európai indexek, Merkel és az autóipar a kulcsszó

Jelentősen emelkedtek az irányadó indexek a vezető nyugat-európai tőzsdéken hétfőn Angela Merkel német kancellár döntésére, továbbá az autóipart támogató kínai kormányzati tervek kiszivárogtatására reagálva.

Délután fél kettőkor a londoni tőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 2,02 százalékos, a frankfurti DAX-index 2,05 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 1,22 százalékos nyereségben állt. A hatszáz legnagyobb európai tőzsdei cég részvényét tömörítő Stoxx 600-as index 1,71 százalékkal, míg az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül az EuroStoxx50 1,21 százalékkal nőtt.

Angela Merkel német kancellár pártja elnökségi ülésén bejelentette, hogy nem indul el a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöki tisztségéért a párt decemberi kongresszusán, de a jelenlegi parlamenti ciklus végéig, 2021-ig kormányfő akar maradni.

A befektetőket megnyugtatta, hogy a kancellár a hesseni választási fiaskó dacára is ki akarja tölteni 2021-ig szóló megbízatását.

Merkel 2000 óta vezeti a CDU-t, és a pártelnöki tisztség feladása azt jelenti, hogy a párton belül elindul a küzdelem annak eldöntésére, hogy ki követi majd a kancellári tisztségben.

A döntés nyilvánosságra kerülése után jelentősen gyengült az euró, a német államkötvények hozama pedig emelkedett.

Az euró negyed tizenegykor napi mélypontjára süllyedt, amikor is 1,1361 dolláron, előző napi zárójához képest 0,36 százalékos mínuszban jegyezték. Egy órával később viszont, napi csúcsán, 1,1416 dolláron, 0,12 százalékos pluszban forgott. Délután fél kettőkor 1,1386 dolláron, 0,14 százalékos mínuszban állt az árfolyam.

A 10 éves német államkötvények hozama 0,354 százalékról 0,399 százalékig is eljutott, délután fél kettőkor pedig 0,393 százalékon állt.

Peter Chatwell, a Mizuho International brit pénzintézet elemzője azzal magyarázta a hozamok emelkedését, hogy a piacok a hesseni tartományi választás eredményéből arra a következtetésre jutottak, hogy a következő kormány populistább lesz a jelenleginél.

Az autóipari vállalatok teljesítményét tükröző alindex 4,7 százalékkal nőtt arra a hírre, hogy Kína központi gazdaságtervező szervezete, a Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság (NDRC) javasolta, csökkentsék ismét 10 százalékról 5 százalékra a kis teljesítményű – az 1,6 liternél kisebb hengerűrtartalmú motorral felszerelt – gépkocsik forgalmiadó-kedvezményét. A cél az, hogy élénkítsék a piacot, miután a jelek szerint két évtizede először idén csökkeni fog az eladott járművek száma. Döntés még nem született.

A német autógyártók közül a Volkswagen több mint 5,5 százalékkal, a Daimler 5,1 százalékkal, a BMW pedig 3,7 százalékkal drágult, a francia Renault árfolyama 3,57 százalékkal, a Peugeot-é 4,57 százalékkal, a Fiat Chrysleré pedig 3,11 százalékkal emelkedett. A New York-i tőzsde elektronikus kereskedésében a Ford Motor 4,23 százalékos, a General Motors pedig 4,62 százalékos pluszban állt a nyitás előtt fél órával.

A nap (eddigi) nyerteseként a milánói tőzsde irányadó indexe 2,8 százalékos pluszban is járt, a bankok árfolyama 4,5 százalékkal nőtt, míg az olasz államkötvény hozamok egyheti mélypontra csökkentek. A befektetők kedvezően fogadták, hogy a Standard & Poor’s nem minősítette le Olaszország államadósságát. A nemzetközi hitelminősítő megerősítette a hosszú és rövid futamidejű olasz szuverén kötelezettségek “BBB/A-2” szintű osztályzatát, de az eddigi stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta a besorolás kilátását. pénteken, megerősítette a hosszú és rövid futamidejű olasz szuverén kötelezettségek “BBB/A-2” szintű osztályzatát.

 

 

 

Forrás: MTI

Fotó: pexels.com



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com