Emelkedett a szálló por levegőben mért koncentrációja az elmúlt napokban Nyíregyházán, Miskolcon pedig elrendelték a szmogriadó riasztási fokozatát – közölte az önkormányzat kedden az MTI-vel.
A tájékoztatás szerint a szálló por 24 órás átlagértéke szombaton és vasárnap meghaladta a köbméterenkénti 75 mikrogrammos tájékoztatási, hétfőn pedig a köbméterenkénti 100 mikrogrammos riasztási küszöbértéket. A városban továbbra is a szmogriadó tájékoztatási fokozata van érvényben. A meteorológiai előrejelzések alapján a levegőminőségben egy szerdán érkező hidegfront hozhat javulást.
Miskolcon fokozatosan romlik a levegő minősége, ezért Kriza Ákos polgármester kedd reggel elrendelte a szmogriadó riasztási fokozatát. A közlemény szerint az automata mérőállomásokon a szálló por (PM10) koncentrációja jelentősen, 8-22 százalékkal túllépte a riasztási küszöbértéket, ezért döntött így a polgármester.
A meteorológiai előrejelzések szerint a következő napon javulás nem várható, jelenleg is sűrű a köd a város fölött. Kriza Ákos továbbra is arra kéri a miskolciakat, hogy vegyenek részt a szmoghelyzet mérséklésében, ne használják személyautójukat, főleg a dízelüzeműeket, utazzanak autóbusszal, villamossal, ha lehetséges, mérsékeljék a szén-, és olajtüzelésű fűtőberendezések használatát. Tilos az avar és kerti hulladék égetése, valamint bármilyen nyílt téri tűz gyújtása. „Ennek betartatására és fokozott ellenőrzésére felhívtam a miskolci önkormányzati rendészet figyelmét” – fogalmazott a polgármester.
A szálló por egészségügyi hatásairól szólva a közlemény kitér arra, hogy a porrészecskék ingerlik, esetleg sértik a szem kötőhártyáját, a felső légutak nyálkahártyáját. A 10 mikronnál kisebb porrészecskék lejutnak a tüdőhólyagokba. A tüdőelváltozást befolyásolja a belélegzett por mennyisége, fizikai tulajdonsága és kémiai összetétele. A por belégzése a légzőszervi betegek (asztma, bronchitis) állapotát súlyosbítja, csökkenti a tüdő ellenálló képességét a fertőzésekkel, toxikus anyagokkal szemben.
A porrészecskék toxikus anyagokat (például fémeket, karcinogén, mutagén anyagokat), valamint baktériumokat, vírusokat, gombákat tartalmazhatnak, és elősegítik bejutásukat a szervezetbe. Veszélyeztetettek a légúti betegségben szenvedők, az idősek és a gyerekek. A levegő szennyezettsége rendkívül magas, ezért kerüljék a szabadban való sportolást, hosszabb tartózkodást – javasolja a közlemény.
Forrás: MTI.hu
Fotó: MTI.hu