Több mint 1400 éves edényeket találtak Bolíviában a régészek

Több mint 1400 éves, spanyol hódítás előtti edényekre bukkantak a régészek a bolíviai Tiahuanaco régészeti lelőhely romjai között – jelentették be szerdán az ásatáson dolgozó archeológusok.

    A leleteket a Kalasasaya templomnál fedezték fel, ahol az UNESCO támogatásával a romok megőrzését és restaurálását célzó projekten dolgoztak. A terület 75 kilométerre fekszik a bolíviai fővárostól, La Paztól, a Titicaca-tó déli partja közelében.
Mary Luz Choque, a tiahuanacói Régészeti Kutatóközpont munkatársa elmondta, hogy az edényeket körben helyezték el, ami arra utal, hogy feltehetően egy előkelő ember temetésekor az áldozatok bemutatásakor kerültek a földbe.
Tiahuanaco az egyik legjelentősebb spanyol hódítás előtti birodalom szellemi és politikai központja volt. A város, amely virágkorát i. sz. 400. és 900. között élte, kis mezőgazdasági településből fejlődött birodalmi fővárossá. Romjai 2000-ben kerültek az UNESCO kulturális világörökségének listájára.
A feltáráson négy régész és több mint ötven kutató dolgozott 15 napig, munkájukat további hat hétig folytatják, majd elkészítik a leleteket ismertető jelentést.
A régészeti központ igazgatója, Julio Condori szerint a feltárt tucatnyi edény az i. sz. 400 és 600 közötti időszakból származik, egyebek mellett hal- és madárábrázolás is díszíti őket.
Az igazgató hangsúlyozta, hogy a felfedezés fényében újra át kell gondolni, hogy mi volt a Kalasasaya templom funkciója, és keletkezését is újra meg kell határozni.
A leletek kiásása előtt egy ajmara indián pap végzett szertartást, amelyet a Földanyának ajánlott.

 

 

 

Forrás: MTI

Fotó: pexels.com



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com