Több központi bank összefog a digitális jegybankpénz tanulmányozására

Tapasztalataik egymás közötti megosztására munkacsoportot hozott létre több nagy központi bank, amelyek vizsgálják digitális jegybankpénz kibocsátásának és alkalmazásának lehetőségeit – közölte az Európai Központi Bank (EKB) a honlapján kedden megjelent sajtóhírben.

    Az EKB, Nagy-Britannia, Kanada, Japán, Svédország és Svájc központi bankja a Nemzetközi Fizetések Bankjával (BIS) együtt állította fel a csoportot, amelyet Benoît Couré, az EKB kormányzótanácsának volt tagja és Jon Cunliffe, az angol jegybank kormányzóhelyettese vezet.

A csoport értékelni fogja a digitális jegybankpénz (central bank digital currency/CBDC) alkalmazásának lehetőségeit – a gazdasági alkalmazás és a technikai megvalósítás lehetséges módjait, beleértve a határokon átnyúló használhatóságot -, valamint terepet nyújt az új technológiákról való tudás megosztására.

Munkájában szorosan együttműködik az érintett intézményekkel és fórumokkal, különösen a Pénzügyi Stabilitási Testülettel, illetve a Fizetések és Piaci Infrastruktúra Bizottságával.

A nagy központi bankok felgyorsították a digitális jegybankpénz kibocsátásáról folytatott vizsgálatokat, miután a Facebook tavaly júniusban bejelentette, hogy libra néven kriptodevizát készül létrehozni a nemzetközi fizetési forgalom megkönnyítése, illetve a világ pénzügyi szolgáltatásokkal még le nem fedett területeire való kiterjesztése érdekében. Az élmezőnyt Kína vezeti, de a saját digitális állami pénz megteremtését célzó kínai projekt részleteit még nem fedték fel.

A digitális jegybankpénz hagyományos pénz, készpénz, ám digitális formában, amelyet egy állam központi bankja bocsát ki és tart ellenőrzés alatt. Ezzel ellentétben a kriptodevizák, mint például a bitcoin, bonyolult matematikai feladványok megoldásával jön létre, és egy központosított testület helyett különböző összetételű online közösségek tartják ellenőrzés alatt.

A közös nevező a kriptodevizák és a digitális jegybankpénz között az, hogy különböző mértékben ugyan, de mindkettő a blokklánc technológián, egy virtuális és meghamisíthatatlan rendszeren alapul.

 

 

Forrás: MTI

Fotó: pexels.com



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com