Nagy előrelépés lenne ha, ha még idén aláírnák az Észak- és Dél-Korea közti békeszerződést – mondta Kis-Benedek József nemzetbiztonsági szakértő az M1 aktuális csatornán szerda reggel annak kapcsán, hogy Phenjanban találkozott a két koreai vezető.
Vannak vitás kérdések, de van előrelépés is, és ez sokkal jobb, mint a feszültség – fűzte hozzá.
Észak-Korea nagyon óvatosan akar haladni a leszerelés, atommentesítés terén, az Egyesült Államok ugyanakkor e téren gyors és határozott lépéseket vár. A gazdasági együttműködés fellendítése érdekében 200 dél-koreai vállalati vezető utazott az elnökkel Észak-Koreába. Nem zárható ki, hogy Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőt idővel meghívják az Egyesült Államokba – mondta a szakértő.
A két Korea egyesítéséről azonban úgy vélekedett: rövid távon nem reális. Az észak-koreai lakosság lelkesedik érte, de az észak-koreai vezetés nem annyira, mint ahogy Dél-Korea sem, hisz félti magas életszínvonalát. Továbbá a térség nagyhatalmai sem biztos, hogy jó szemmel nézik, ha létrejön egy közel 80 milliós nagyhatalom a Koreai-félsziget egyesítésével – magyarázta Kis-Benedek József.
Szerdán Phenjanban Mun Dzse In dél-koreai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető közös nyilatkozatot írt alá és közös sajtótájékoztatón jelentette be, hogy Észak-Korea az atomfegyver-mentesítés irányába mutató konkrét lépésekbe egyezett bele és hozzájárul ahhoz, hogy nemzetközi szakértők jelenlétében véglegesen leszereljék a nukleáris létesítményeket.
Forrás: MTI
Fotó: pexels.com