Évente mintegy 16 millió gyertyával díszítik fel a temetőkben lévő sírokat Szlovéniában, ezzel az ország globálisan a harmadik legnagyobb gyertyafelhasználó, a halottak előtt tisztelgő hagyomány azonban ökológiai katasztrófát idézhet elő a környezetvédelmi tárca szerint.
A szlovénok oly sok temetői gyertyát használnak fel, hogy a hulladék-feldolgozók képtelenek feldolgozni azokat, különösen az után, hogy a temetői gyertyákra, fényekre szakosodott két üzem egyike tavaly leégett.
A környezetvédelmi tárca adatai szerint jelenleg mintegy 950 tonna gyertyahulladék gyűlt össze a hulladéktároló helyeken. Mivel közeleg mindenszentek ünnepe, ez a mennyiség az év végére 1500 tonnára nőhet.
A gyertyahulladék és a hulladéktárolókban felgyülemlett csomagolóanyag-hulladék problémájának megoldására a minisztérium rendkívüli intézkedéseket hozott, egy sürgősségi törvényt alkotott a hulladékgazdálkodásról, amely lehetővé teszi, hogy fizessen a felgyülemlett hulladék hasznosítása után.
A hulladéktároló helyeken felgyűlt gyertyák környezeti kockázatokat jelentenek. Egy estleges tűz martalékává válva több károsanyagot bocsátanának ki a levegőbe, és hőségben megolvadna és a talajba szivárogna gyertyákban lévő parafin.
A probléma megoldását sokan abban látják, hogy az emberekben tudatosítni kell, hogy a műanyag temetői gyertyák helyett használjanak temetői lámpásokat, elektromos gyertyákat és más eszközöket a halottakra való emlékezéshez.
Forrás: MTI.hu
Fotó: pexels.com