Nyakunkon a szúnyogszezon, fenyeget a szívférgesség – Halálos veszély a kutyáknak, de a gazdik is megfertőződhetnek

A szúnyogszezon kezdete nagy terhet ró a felelős kutyatartók vállára, hiszen az alig néhány éve ismert szívférgesség a tavaszi és nyári időszakban Magyarországon is fokozottan szedi áldozatait. Hangsúlyozva a megelőzés és védekezés fontosságát, 2017 óta május 10. a Szívférgesség Napja. Bár az utóbbi években egyre többen fordulnak az állatorvoshoz segítséget kérve a betegség megelőzéséhez, sokan még nem tudják, egyetlen csípés is végzetes lehet kutyánk számára. A Szívférgesség Napja alkalmából szakemberek járták körbe a témát.

„Az állatvédelem szerves része a kutyák egészségére való kiemelt figyelem, így fontos témaként kezeljük a felelős kutyatartás kérdését” – hangsúlyozta Dr. Pallós László, a Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatal igazgatóhelyettese. „Feladataink közé tartozik, hogy szakmai tapasztalatunkkal, munkánkkal segítséget nyújtsunk az állattartóknak és az őket segítő szakmai és civil szervezeteknek. A Szívférgesség Napja segíti a lakossági tájékoztatást és ismeretterjesztést a betegségről, valamint a megelőzés lehetőségeiről.”

A tavasz és a jó idő beköszöntével a szúnyogok már megfelelő időjárási körülményekkel találkoznak és megkezdik vérszívó, parazita inváziójukat. Így, ha kikapcsolódunk kedvencünkkel, a pihenés mellett a vízparti veszélyekre is oda kell figyelnünk. A vérszívók csípései okozta megbetegedések közül az egyik legveszélyesebb a szívférgesség, amely a kutyákat halálos veszéllyel fenyegeti. Bár mindössze egy apró csípésről van szó, a következménye egy akár 30 cm hosszúra megnövő, 7-10 évig is élősködő szívféreg is lehet, amely a kutya tüdejében tovább vándorolva súlyos egészségügyi problémákat okoz.

 „A szívférgességről tájékoztatást adó, immár négyéves kampányunk nagy eredménye, hogy a gazdik 80%-a tud a szívférgesség hazai jelenlétéről” – emelte ki Dr. Aladics Balázs, a Bayer délkelet-európai kereskedelmi igazgatója. „A kutyatulajdonosok 70%-a tisztában van vele, hogy a szúnyogok terjesztik a szívféreg lárváját és a szúnyogcsípés repellens védelemmel megelőzhető. Ennek köszönhetően a korábbi fertőzöttség növekedését sikerült kézben tartani.”

A csípéstől számított első 6-7 hónapban a fertőzött állat tünetmentes, azonban a szívféreg felnőtt alakjainak kifejlődése súlyos problémát, gyakran halált okoz. Kedvencünk fáradékonnyá válik, majd keringési, légzőszervi és szívpanaszok lépnek fel nála. A fertőzést okozó parazitát egyik állatról a másikra terjesztik a szúnyogok, de az ember is megfertőződhet. Mivel a lárva nem tud teljesen féreggé fejlődni az emberi szervezetben, a szívférgesség ránk nem jelent halálos veszélyt, ám a lárva a tüdőbe kerülve gócos elváltozásokat okozhat, amelyek mellkasi röntgenvizsgálat alkalmával más problémának tűnhetnek.

„A kullancsokhoz hasonlóan egyre nagyobb figyelmet követel a szúnyogok elleni védelem, és a szúnyogcsípés elkerülése, megakadályozása, emellett ajánlott évenként egy szívférgesség-szűrés az állatorvosnál” – hangsúlyozta Dr. Baji Balázs. „Egy gyors vérvizsgálat elárulja, hogy kedvencünk fertőzött-e. Negatív vizsgálati eredmény birtokában a kutyán további megelőző kezelést javasolt alkalmazni a betegség terjedésének megakadályozása és a kutya egészségének védelme érdekében.”

Pozitív lelet esetén hosszantartó, kockázatos és költséges kezelésnek nézünk elébe, legyen szó akár gyógyszeres, akár műtéti beavatkozásról, melyet mindenképpen tanácsos megelőzni. A szívférgesség Magyarországon az elmúlt 6-7 évben jelent meg, a különösen veszélyeztetett területek közé tartozik a Balaton és a Tisza-parti települések is.

„Kutyával csak úgy vágjunk neki a nyaralásnak, ha megfelelő az egészségi állapota és felkészültünk az élősködők elleni védelemre is. A gazdik felelős magatartása elengedhetetlen ahhoz, hogy megóvhassák kutyáikat, csak így lehet örömteli a pihenés” -fejtette ki Sziládi-Kovács Tibor, a Kutyabarát.hu és a Kutyabarát Balatoni Élménykalauz alapítója. „A körültekintő előkészületek után azonban izgalmas napok várhatnak ránk a Balatonon, a szolgáltató szektor már felkészült a kutyásokra és a kutyákra” – tette hozzá.

Fontos hangsúlyozni, hogy a szívférgesség terjedését a megfelelő eszközökkel és védekezéssel meg lehet állítani.

Egy szív a kutyákért! – Egy dobbanás az életért!

 

További információk a szívférgességről: https://felelosallattartas.hu/eletmod/szivfergesseg/

Kapcsolódó videók: https://www.youtube.com/user/felelosgazdik



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com