NMHH: a mobilnetforgalom 95 százaléka már 4G-n zajlik

Tovább erősödött a 4G-hálózatok jelentősége, 2019 második negyedévére a mobilinternet-forgalom több mint 95 százaléka, míg a belföldön indított hívásforgalom 17 százaléka már 4G-hálózaton zajlott, előbbi 1,4 százalékponttal, utóbbi 5 százalékponttal nagyobb a 2018 év végihez képest – derült ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss mobilpiaci jelentéséből.

Közleményük szerint az NMHH félévente frissülő mobilpiaci jelentéséhez negyedéves adatszolgáltatási kötelezettsége van a négy saját mobiltelefon-hálózattal rendelkező szolgáltatónak, valamint minden olyan mobilszolgáltatónak, amely a szolgáltatást saját hálózattal rendelkező mobilszolgáltatóval kötött hálózati szerződés alapján nyújtja.

A jelentés szerint a többi hálózat szerepe visszaszorulóban van, bár 2019 közepén a hívásforgalom háromnegyede még 3G-n, 8,4 százaléka 2G-n zajlott, a mobilinternet-forgalomnak viszont csupán 3,6 százaléka futott alacsonyabb generációs hálózaton. A mobilinternetre 4G-n keresztül csatlakozott SIM-kártyák száma is csaknem 4 százalékponttal nőtt az év első felében, meghaladva a 82 százalékot.

Ezzel egyidejűleg az internetforgalom is megugrott, 2015 végéhez képest négy és félszeresére, ezen belül 2019 első felében több mint nyolc millió GByte-os bővüléssel az év közepére megközelítette a 80 millió GByte-os negyedéves adatforgalmat. Az okostelefonos szegmens adatforgalma 2019 első félévében több mint 16 százalékkal bővült – 51,5 Gbyte-ra, a fajlagos havi forgalom pedig több mint 12 százalékkal 2,41 Gbyte-ról 2,71 Gbyte-ra emelkedett. Mára az összes, 6,8 milliónyi mobilinternet-kártya több mint 93 százaléka az okostelefonos-szegmenshez tartozik.

Az okostelefonos lakossági felhasználók átlagos havi adatforgalma 2018 eleje óta már meghaladja a nem lakosságiakét. A külföldön járó előfizetők nemcsak többen, hanem többet is használják a mobilinternet-szolgáltatást, a külföldi internethasználat csaknem megduplázódott 2018 és 2019 első féléveinek vége között: 1,66 millió GByte-ról mintegy 3 millió GByte-ra emelkedett, a fajlagos forgalom alig fél Gbyte-ról csaknem háromnegyed Gbyte-ra növekedett. A külföldön internetforgalmat bonyolító SIM-kártyák száma pedig ötödével, 1,16 millióról 1,4 millióra nőtt.

A belföldi mobiltelefonálás forgalma közel ötödével gyarapodott 2015 negyedik és 2019 második negyedéve között – az idei első félévben 5 százalékpontos volt a növekedés -, és a forgalmat lebonyolított SIM-kártyák fajlagos forgalma is 17 százalékkal bővült. Némileg visszaesett az SMS-ek száma: az év első negyedévében 6 százalékkal, a másodikban 4 százalékkal kevesebbet küldtek az előfizetők az előző év hasonló időszakához képest.

A mobiltelefon-szolgáltatás piacán a hívásforgalmat lebonyolított SIM-kártyák alapján 2015 vége és 2019 első féléve között folyamatosan a Magyar Telekom volt a piacvezető, részesedése 45 százalék körül alakult. A piaci sorrendben második Telenor részesedése ezalatt mintegy két és fél százalékponttal csökkent, míg a harmadik helyen álló Vodafone szolgáltatóé csaknem 2 százalékponttal nőtt. A további szolgáltatók részesedése valamivel több mint fél százalékponttal erősödött, de összességében 2019 első félévének végére sem érte el az 1 százalékot.

A mobilinternet-szolgáltatás piacán az internetforgalmat lebonyolított SIM-kártyák száma alapján 2015 vége és 2019 első féléve között ugyancsak a Magyar Telekom volt a piacvezető szolgáltató, részesedése másfél százalékponttal erősödött és 2019 első félévének végén megközelítette a 45 százalékot. A második és harmadik helyen álló Telenor és Vodafone között hullámzóan alakult a verseny az elmúlt három és fél évben. Az idei második negyedévben a Telenor 27,1 százalékot, a Vodafone 26,7 százalékot tudhat magáénak. A további szolgáltatók együttes piaci részesedése a három és fél év alatt bár valamelyest nőtt, de 2019 első félévének végére sem érte el az 1,4 százalékot – közölte az NMHH.

A mobiltelefon-szolgáltatás piaca, a jelentésben vizsgált időszakban, 2015 vége óta folyamatosan telített, a hívásforgalmat lebonyolított SIM-kártyák száma 9,79 millió darabbal érdemben nem változott, ahogy az sem, hogy az utólag fizető, számlás ügyfelek esetében az egy előfizetésre jutó átlagos havi forgalom tízszerese a kártyásnak.
Egyre népszerűbbek ugyanakkor a számlás előfizetések a feltöltőkártyásokkal szemben: 2019 első félévére már a hívásforgalmat bonyolított SIM-kártyák csaknem kétharmada volt számlás – míg 2015 végén csak 56,6 százalék volt a részarányuk -, és a hívásforgalom 95 százalékát is erről a típusról indítják.

Az M2M – tehát az emberi beavatkozás nélkül megvalósított, eszközök közötti kommunikációhoz kapcsolódó – SIM-kártyák száma 1,1 millióról 1,15 millió fölé emelkedett az idei első félévben. A 2015 végétől 2019 közepéig tartó időszakot feldolgozó teljes jelentés elolvasható az NMHH honlapján.

Forrás: MTI.hu
Fotó: pexels.com



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com