A népmesékről rendeztek konferenciát Budapesten

A mesék szerepe és jelentősége a magyar populáris kultúrában címmel néprajzkutatók, múzeumpedagógusok, közművelődési szakemberek, előadóművészek részvételével konferenciát rendeztek pénteken Budapesten a Magyar Versmondók Egyesülete szervezésében.

    A TEMI Fővárosi Művelődési Házában rendezett konferencián Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára előadásában az élőszavas mesemondás jelentőségéről, a népmesék nemzeti kultúrában betöltött szerepéről beszélt.
Felidézte: az Emmi 2015-ben meghirdetett programja, amely a népmesemondás hagyományainak felelevenítését, népszerűsítését és újszerű alkalmazását tűzte ki célul, nagyon sikeres volt, ezen felbuzdulva indították el a Népmesepont hálózat kialakítását, amelyre csaknem 1,2 milliárd forintot fordítottak. Ennek eredményeként a duplájára bővült Mesemúzeumon kívül jelenleg országszerte 14 helyszínen találhatóak Népmesepontok, amelyek egyszerre játszóházak és közösségi terek is, a legmodernebb technikával felszerelve.
Mint fogalmazott: a Népmesepontok a népmesék megélésnek fontos, igényes helyszínei, ahol a gyerekek a különböző meseszerepeken, történeteken keresztül játékos formában ismerhetik meg a felnőtté váláshoz vezető út állomásait.
Rétvári Bence fontosnak nevezte, hogy ne csak a fogyasztói szerepekbe nőjön bele a felnövekvő generáció, hanem a népmeséken keresztül a fantáziát, szókincset, gondolkodást, kifejező készséget javító helyzetekbe is.
A rendszeres mesemondás fontosságát hangsúlyozva azt mondta: kutatások szerint azok a gyerekek, akik szülei népmeséket mondanak, felnőttkorukban sikeresebbek lesznek: nagyobb lesz a kreativitásuk, jobb lesz a fellépésük és a konfliktusmegoldó képességük is. Emellett a mese fontos kapocs a családhoz, a nemzethez, az előző generációkhoz is – tette hozzá.
Lutter Imre, a Magyar Versmondók Egyesülete ügyvezető elnökének közlése szerint a Hagyományok Háza megbízásából rendezett konferencia célja, hogy a hagyományos magyar népmesekincs 21. századi társadalmi igényekhez igazított felhasználási területeit megismertesse, illetve bemutassa a kultúra egészében a népmesék és a műmesék jelentőségét.
Szombaton, a konferenciához kapcsolódóan országos vers-, mese- és balladamondó gálát, döntőt rendeznek a TEMI Fővárosi Művelődési Házában, ahová csaknem száz, a korábbi területi fordulókról, válogató versenyekről bejutott gyermek és felnőtt előadót várnak.
A konferencián előadás hangzott el többek között a népmese és a műmese szerepéről az ifjúság nevelésében, a népmesék társadalmi szerepéről és jelentőségéről, valamint a meseszó, énekszó gyerekekre gyakorolt hatásáról és a Mesemúzeum lehetséges válaszairól a 21. századi gyermekek szükségleteire. A rendezvényen bemutatkozott az ország 14 Népmesepontja is.
Az előadók között szerepelt többek között Halász Judit Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, énekes, Agócs Gergely néprajzkutató, a Hagyományok Háza tudományos munkatársa, Kiss László Radnóti-, Csokonai- és Bessenyei-díjas rendező, a Magyar Versmondók Egyesületének elnöke, Nemes-Jakab Éva múzeumpedagógus, a Mesemúzeum munkatársa és Tóth Gábor szociológus, néprajzkutató.

Forrás: MTI



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com