Négyezer éves macska- és szkarabeusz-múmiákat tártak fel régészek egy egyiptomi régészeti ásatáson Kairó közelében – számolt be róla a BBC News.
A mumifikált állatokat a szakkarai nekropoliszban, az V. dinasztiát alapító, Kr. e. 2500 évvel uralkodó Uszerkaf fáraó piramiskomplexuma közelében tárták fel ősi sírokban. A régészek szerint a leletek több mint négyezer évesek lehetnek. Az egyik sírban egy bronz macskaszobrot is találtak.
Az ősi egyiptomiak hitvilága szerint a macskák és más állatok is különleges helyet foglaltak el a túlvilági életben. A szkarabeuszok ugyancsak vallási jelentést hordoztak, egyebek mellet a napisten Ré szimbólumának számítottak – emlékeztetett a brit hírportál.
Musztafa Waziri, az egyiptomi régészeti tanács vezetője a leletről beszámolva szombaton hangsúlyozta, hogy a mumifikált szkarabeuszok „valóban ritkaságok”.
Az ókori Egyiptomban az elhunytakat azért mumifikálták, hogy megőrizzék testüket a túlvilági életre, az állatokat viszont vallási áldozatként.
Az Uszerkaf piramis közelében hét szarkofágra bukkantak rá a régészek, ezek közül háromban voltak macskamúmiák.
A régészeti helyszínen tovább folynak az ásatások. Az archeológusok egy újabb síremlék ajtaját már megtalálták, ennek felnyitását a következő hetekben tervezik.
Forrás: MTI
Fotó: pexels.com