WHO: naponta több mint egymillióan fertőződnek meg nemi úton terjedő betegséggel

A világon naponta több mint egymillióan fertőződnek meg nemi úton terjedő betegségekkel, mint amilyen a trichomoniázis, a klamídia, a kankó vagy a szifilisz – hívta fel a figyelmet csütörtökön Genfben közzétett jelentésében az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

    A 2016-os évre vonatkozó becslés alapján évente 376 millió fertőzés történik szexuális kapcsolat útján a 15-49 éves korosztályban, öt százalékkal több a 2012-ben becsültnél. Gyakran egyszerre több kórokozóval vagy évente többször is megfertőződik egy ember – olvasható a jelentésben, amely nem terjed ki a HIV-fertőzésekre.
Ez egy csendes és veszélyes járvány – állapította meg a jelentés egyik szerzője, Melanie Taylor.
A Föld lakosai közül minden negyedik fertőzött a négy betegség valamelyikével. Bár egy évben nagyjából ugyanannyi nő és férfi fertőződik meg nemi úton terjedő betegséggel, a baktériumok különösen makacsok a nők esetében, ezért őket lényegesen jobban sújtja a jelenség, mint a férfiakat.
A négy vizsgált betegségen kívül százmilliók érintettek herpesz- vagy HPV-fertőzésben, amely szintén nemi úton terjed – jegyezte meg az Egészségügyi Világszervezet.
A négy vizsgált betegségnek súlyos következményei lehetnek, így méhen kívüli terhesség, halvaszületés, meddőség, szív- és érrendszeri betegség, ízületi gyulladás. Csak 2016-ban 200 ezer szifiliszes anyától származó kisbaba halt meg közvetlenül a szülés előtt vagy után, vagyis a szifilisz a csecsemőhalandóság második leggyakoribb oka a malária után.
A nemi úton terjedő betegségek közül a leggyakoribb a trichomoniázis, a hüvely vagy a húgycső megbetegedése, amely az esetek 40 százalékát teszi ki és évente 156 millió embert érint. Alattomos betegségről van szó olyan értelemben, hogy a férfiaknál gyakran nem okoz panaszt, és ők azért adják tovább a kórt, mert nem is tudnak a fertőzöttségükről. Világviszonylatban 5,6 százalékra becsülhető a trichomoniázissal élő nők aránya, a férfiaknak csak 0,6 százaléka lehet fertőzött. Afrikában a nők 11,7 százaléka lehet fertőzött.
A második leggyakoribb az évi 127,2 millió embert érintő klamídia, a Chlamydia trachomatis nevű baktérium által okozott húgy-ivarszervi fertőzés, amelynek tünetei gyakran ugyancsak nem vagy későn jelentkeznek. A betegség a nők 3,8 és a férfiak 2,7 százalékát érinti. A tágabb – kínai határig nyúló – európai térségben a klamídia a leggyakoribb nemi úton terjedő betegség.
A kankó (tripper, gonorrea) baktériumával évente 86,9 millióan fertőződőnek meg, szifiliszben évi 6,3 millióan betegszenek meg.
A WHO hangsúlyozta, hogy gyógyítható betegségekről van szó, ezért a szűrővizsgálatok gyakoribbá tételét, a gyógyszerek megfizethető áron való elérhetőségét, megelőzést szolgáló felvilágosító kampányokat és következetesebb gumióvszer-használatot javasolt.
Egyes országokban nem áll rendelkezésre elegendő benzatin benzil-penicillin a szifilisz kezelésére, a gonorreát okozó gonococcusbaktériumok közül pedig egyre több rezisztens az antibiotikumokra, ezért fennáll a veszély, hogy egy napon nem lesz kezelhető a betegség – figyelmeztetett az Egészségügyi Világszervezet.

 

 

 

 

 

Forrás: MTI



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com