Egy nácik által elrabolt Oscar Kokoschka-festményt ad át az egykori tulajdonos örököseinek egy svéd múzeum – írta keddi közleményében a múzeum és az örökösök ügyvédje.
Az 1910-ben festett, Joseph de Montesquiou-Fezensac márkit ábrázoló portré Alfred Flechtheim műgyűjtő és galériatulajdonosé volt, aki 1933-ban, nem sokkal Hitler hatalomra jutása után menekült el Németországból. Galériáját és magángyűjteményét később a nácik lefoglalták, Flechtheim Londonban halt meg 1937-ben.
A stockhomi Moderna Museet (Modern Múzeum) vezetője, Daniel Birnbaum szerint a galériatulajdon a náci terror első áldozatainak egyike volt, a múzeum pedig egyetért azzal, hogy a képet a nácik által elrabolt műalkotások sorsáról szóló washingtoni alapelvek értelmében át kell adni az örökösöknek – áll a közleményben.
A múzeum megtalálta a dokumentumokat, melyek szerint a Kokoschka-portrét az 1920-as években eladásra kínálta a Flechtheim-galéria. A képtár egy korábbi alkalmazottja, aki a nemzetiszocialista párt tagja volt, a tulajdonos emigrációja után eladta a festményt. A portrét egy másik svéd múzeum vásárolta meg 1934-ben.
Birnbaum megköszönte a Flechtheim család munkáját, amely segített fényt deríteni a „legsötétebb idők” német-svéd kapcsolataira.
Michael Hulton, az egyik örökös néhai nagybátyja jogai elismertetésének szentelte az életét és megköszönte, hogy a múzeum „fenntartások nélkül” visszaadja a képet.
A stockholmi múzeum nem tette közzé, mikor juttatja vissza a portrét.
A Flechtheim-galériáé volt a Weimari Köztársaság egyik legjelentősebb avantgárd gyűjteménye. Az örökösök több intézménytől is visszaigénylik a hajdani kollekció darabjait: Köln városa 2013-ban adott vissza egy Kokoschka-festményt, egy Juan Fris-alkotást évek óta kérnek az Észak-Rajna-Vesztfáliai Műgyűjteménytől.
Forrás: MTI