Minden idők legnagyobb Bruegel-kiállítását rendezik Bécsben

Minden idők legnagyobb kiállítását rendezik Bécsben Pieter Bruegel műveiből a nagy flamand festő halálának közelgő 450. évfordulója alkalmából, az október 2-án nyíló tárlaton látható lesz “egy újonnan felfedezett Bruegel is” – jelentették be osztrák művészettörténészek Brüsszelben.

    Mint Manfred Sellink művészettörténész elmondta, A nápolyi öböl című, 1564 körül keletkezett, vitatott eredetű festményről csak a közelmúltban végzett restaurálás eredményeként, az ecsetvezetés és a részletgazdagság alapján sikerült megállapítani, hogy idősebb Pieter Bruegel munkája. A Galleria Doria Pamphilj római magángyűjteményben lévő festményen a lakkréteg barnás elszíneződést mutatott a restaurálás előtt.

Az “új Bruegel-festmény” látható lesz a bécsi Szépművészeti Múzeumban (KHM) október elején nyíló és 2019. január 13-ig tartó kiállításon, amelyen “nagy büszkeséggel tesszük közszemlére az új felismeréseket” – mondta Sellink, aki a tárlat négy kurátorának egyike.

A KHM, amely 12 Bruegel-képpel a világ messze legnagyobb, a 16. századi művésztől származó festménygyűjteményével rendelkezik, számos múzeummal, gyűjteménnyel és alapítvánnyal fogott össze, hogy csaknem 30 festménnyel, az összes fennmaradt Bruegel-olajkép háromnegyedével és grafikáinak, rajzainak felével az eddigi legátfogóbban mutathassa be az északi reneszánsz egyedülálló, sajátos eredeti változatát létrehozó festő munkásságát. Híresebb művei közül látható lesz A halál diadala, a Háromkirályok imádása vagy a Téli táj madárcsapdával.

A bécsi kiállításra képeket ad kölcsön a belga Királyi Szépművészeti Múzeum is, amely a KHM után a második legtöbb Bruegel-festményt birtokolja, ennek főigazgatója, Michel Draguet azonban reméli, hogy ez lesz utolsó nagy Bruegel-kiállítás, mert – mint rámutatott – a törékeny képek mozgatása veszélyes.

    A bécsi Bruegel-kiállításon a nyilvánosság elé tártják a flamand festővel kapcsolatban az utóbbi hat évben végzett tudományos vizsgálatok eredményeit is, például a Bruegel téli tájképei című kötetben a képek történelmi hátterét, a 16. századi hétköznapok ábrázolását, az archetipikus télábrázolás máig tartó hatását elemzik.

Id. Pieter Bruegel halálának 450. évfordulója 2019. szeptember 9-én lesz.

 

 

 

 

Október 2.  – január 13. között a bécsi Szépművészeti Múzeumban

 

 

 

 

Forrás: MTI

Fotó: pexels.com – a fotó csak illusztráció



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com