Magas a mikroműanyag koncentrációja a Húsvét-sziget körüli vizekben

Különösen magas a mikroműanyag koncentrációja a Húsvét-szigetek körüli vizekben – állapította meg egy német-chilei kutatás, amelynek szerzői szerint a vizek szennyezettsége már a Föld legtávolabbi régióit is érinti.

    „Különösen magas mikroműanyag-koncentrációt mértünk a Húsvét-szigetnél és a chilei partoktól 2000 kilométeres távolságban – mondta Martin Thiel, a chilei Coquimbóban lévő Északi Katolikus Egyetem munkatársa. A Húsvét-sziget a Csendes-óceán déli részén, Dél-Amerikától és Ausztráliától több ezer kilométer távolságban helyezkedik el.
A Frontiers in Marine Science című tudományos lapban a kutatók rögzítették a szennyezettség mértékét és hatását a tengeri ökoszisztémára. 97 különböző fajnál mutatták ki a műanyag szeméttel való közvetlen kapcsolatot: 20 halfajnál, 53 tengeri madárnál, 19 különböző tengeri emlősfajnál és 5 tengeriteknős-fajnál. Az állatok vagy beleakadtak a szemétbe vagy a táplálékukkal vették azt fel.
„Az állatok gyomrában mindenféle lehetséges műanyag töredéket megtaláltunk, egy részüknél elrettentően magas koncentrációban” – mondta el Nicolas Ory, a kieli Geomar Helmholtz Óceánkutató Központ munkatársa. Ezek a műanyag részecskék károsították vagy legyengítették az élőlényeket, hosszútávon erősen megnövelik a halálozási arányt.
A kutatócsoport szerint sürgető a műanyag szemét csökkentésére tett intézkedések bevezetése.
A tudósok vízmintákat elemeztek, amelyek a Csendes-óceán Húsvét-sziget és a dél-amerikai kontinens közötti területén vezetett expedíciókról származnak. Olyan tengeri organizmusokról készített jelentéseket is elemeztek, amelyekben nagyobb műanyag részeket, például régi halászhálók darabjait találták.
„Ez gyakran előfordul a Humboldt-áramlat parthoz közeli régióiban, ahol intenzív a halászat, míg a Csendes-óceán nyílt területein inkább azt látjuk, az élőlények inkább apróbb részecskéket nyelnek le” – emelte ki Thiel.
A tanulmány egyértelműen kimutatta, hogy a műanyagrészecskék a szubtrópusi áramlat területén koncentrálódnak – hangsúlyozta a német tengerbiológus, aki évek óta él Chilében és az óceánok szennyezettsége ellen harcol.
„Ezek nem jó hírek. Az óceánokban lévő szemét problémája globális” – foglalta össze a szakértő. A tanulmány alátámasztja a nemrég véget ért világszintű vitorlásversenynek, a Volvo Ocean Race-nek a Geomar kezdeményezésére végzett méréseit.
Ezek szerint a Csendes-óceán déli részében lévő Nemo pontnál is mikroműanyagot mértek a vízben. Ez az a pont, amely a világon a legtávolabb van minden szárazföldtől.

Forrás: MTI

Fotó: pexels.com



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com