A látogatók szeme láttára vizsgálják szakemberek Jan Vermeer holland festő leghíresebb alkotását, a Leány gyöngy fülbevalóval című festményt két héten át a hágai Mauritshuis múzeumban.
Az 1665 körül készült remekművet utoljára 1994-ben vizsgálták meg a Hága központjában álló múzeumban.
„Noha nincs még szükség restaurálásra, a nem roncsoló elemzési technológiában jelentős fejlődés ment végbe az elmúlt 25 évben” – magyarázta közleményében a múzeum.
A kutatókat régóta ámulatba ejti a festmény, amely egy kék és sárga textilből csavart turbános, titokzatos tekintetű fiatal lányt ábrázol, egyik fülében gyöngy fülbevalóval.
„Maradt azonban néhány megválaszolatlan kérdés arról, hogyan festette Vermeer a híres képet és milyen anyagokat használt” – áll a közleményben.
A Lány reflektorfényben elnevezésű, hétfőn induló projekt két héten át tartó vizsgálataihoz a legmodernebb technológiákat, röntgen-fluoreszcencia analízist és digitális mikroszkópot használnak, hogy „a legapróbb részletekig feltárják a vászon, a színezőanyagok és az olaj titkait”.
A nemzetközi kutatócsoport üvegfalak között fog dolgozni, hogy a látogatók is megfigyelhessék a munkát.
„Ebben a két hétben múzeumunk a világ egyik legtökéletesebb kutatóközpontjának ad otthont” – vélte Abbie Vandivere, a Mauritshuis kutatási vezetője.
Miután a munkát elvégezték, a mű „a világ egyik legjobban dokumentált alkotásainak egyike lesz” a közlemény szerint.
A fiatal lány a 45-szer 40 centiméteres festményen, amely regényt és filmet is ihletett, valószínűleg sosem élt, csak a művész képzeletében.
Forrás: MTI
Fotó: MTI/EPA/Bart Maat