Bár az új típusú koronavírus kezdetben csak lassan terjedt Afrikában, mostanra a kontinens 54 államából 42-ben bukkant fel 1100 megerősített esettel. Több ország szigorú utazási korlátozásokat vezetett be.
A nap folyamán Ruanda és Tunézia kijárási tilalmat rendelt el, utasítva az embereket, hogy a létszükségleti okokat leszámítva ne hagyják el otthonaikat.
Kenyában betiltották a tömegrendezvényeket, a nyilvános istentiszteleteket azonban meg lehet tartani azzal a feltétellel, hogy a híveknek biztosítják a kézmosás vagy a kézfertőtlenítés lehetőségét.
Afrika legnépesebb államában, a 190 millió lakosú Nigériában alig három hete jelent meg a vírus, a fertőzöttek száma időközben 22-re nőtt. A nyugat-afrikai állam szombattól már nem fogad nemzetközi légijáratokat.
Az Ethiopian Airlines etióp és a South African Airways dél-afrikai légitársaságok bejelentették, hogy törlik számos nemzetközi járatukat.
A dubaji székhelyű Emirates légitársaság vasárnap szintén közölte, hogy március 25-tol felfüggeszti utasszállító légijáratait, a teherszállító járatait azonban változatlanul működteti. „Olyan helyzetbe kerültünk, hogy nem tarthatjuk fenn az utasszállítási szolgáltatásunkat, amíg az országok újra nem nyitják határaikat és visszatér az utazás iránti bizalom” – hangsúlyozta Sejk Ahmed bin Szaid al-Maktúm vezérigazgató közleményében.
Omán vasárnaptól betiltotta a tömegrendezvényeket, korlátozta a hivatalokban dolgozók számát és bezáratta a valutaváltó üzleteket.
Kuvait szombaton rendelt el részleges kijárási tilalmat, két héttel meghosszabbítva a korábban bevezetett munkaszünetet. A Reuters hírügynökség szemtanúk beszámolóira hivatkozva úgy tudja, az emírség egyes élelmiszerüzleteibe egyszerre legfeljebb 50 embert engednek be.
Katarban, ahol a legtöbb fertőzést vendégmunkásoknál mutatták ki, szintén betiltotta a tömegrendezvényeket, és ellenőrzőpontok létesítésével kényszerítik ki a bevezetett korlátozásokat.
Mohammed Abdelali, a szaúdi egészségügyi minisztérium szóvivője szerint az utóbbi 24 órában 119-cel 511-re emelkedett a fertőzöttek száma. 72-en közülük török állampolgárok, akik Mekkai zarándoklatuk során lettek elkülönítve. Országosan több mint négyezren vannak karanténban – tette hozzá Abdelali.
Az Öböl Menti Együttműködési Tanács országaiból (Bahrein, Kuvait, Omán, Katar, Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia) Szaúd-Arábiából jelentették eddig a legtöbb megbetegedést. A regionális együttműködéshez tartozó tagországokból eddig összesen több mint 1700 megbetegedést és négy halálesetet jelentettek.
Forrás: MTI
Fotó: pexels.com