Hétfő este nyolc újabb ország jelentette, hogy megjelent a koronavírus területén: Indonézia, Portugália, Szenegál, Tunézia, Szaúd-Arábia, Jordánia, Marokkó és Lettország. Kedden Ukrajna is közölte, hogy van egy koronavírusos beteg, egy férfi, aki Olaszországból érkezett haza, és az ország nyugati részén lévő Csernyivci város kórházában ápolják.
Közép-európai idő szerint kedd délelőtt 10 órakor a világ 76 országában 90 914 fertőzést tartottak számon. Közülük 3116-an haltak meg. Az új fertőzések száma 763, a haláleseteké 38.
Ezen belül súlyos a dél-koreai helyzet romlása: 374 új esettel 5186-ra nőtt a koronavírussal megfertőződöttek száma, és az esetek zömmel az ottani gócpontnak számító délkeleti Tegú városban és környékén vannak.
A betegség főleg egy keresztény kisegyház, a Sincshondzsi tagjainak körében terjedt el. A halálos áldozatok száma keddre 34-re nőtt az országban.
Mun Dzse In államfő a helyzetet súlyosnak nevezte, és bejelentette, hogy a kormány további 25 milliárd dollárnak megfelelő összeget áldoz a járvány elleni küzdelemre, valamint a kisvállalkozások kártalanítására. A kormánynak ezt a döntését a parlamentnek még jóvá kell hagynia.
Az elnök bocsánatot kért a lakosságtól amiatt, hogy nincs elég egészségügyi maszk az országban. A kormány pénzügyi segélycsomagjának egy részét a maszkgyártás kapacitásának megnövelésére költik.
Németország 31 új megbetegedést jelentett kedden, amivel 188-ra nőt a fertőzöttek száma. Franciaországban bezártak körülbelül 120 iskolát a járvány két fő gócpontjában: Oise és Morbihan megyében. Az intézkedés 35 ezer, illetve 9 ezer diákot érint.
Peking vezetése bejelentette kedden, hogy mindenkinek, aki Dél-Koreából, Japánból, Iránból vagy Olaszországból érkezik a városba, 14 napra karanténba kell vonulnia.
Nem működött kedden Iránban a Wikipédia közösségi internetes enciklopédia perzsa nyelvű változata, mert koronavírus-fertőzésben meghalt Ali Hamenei legfőbb vallási és politikai vezető egyik tanácsadója, Mohammad Mirmohammadi – közölte a NetBlocks nevű jogvédő aktivistacsoport.
Iránban van a betegség egyik globális gócpontja a kínai Vuhan város után, és Kína után Iránban haltak meg a legtöbben a betegségben, hétfői bejelentés szerint legalább 66-an. A fertőzöttek száma 1501.
A NetBlocks szerint a hatóságok ugyanazzal a technikával blokkolják a Wikipédiát, mint amilyennel a Twittert és a Facebookot teszik elérhetetlenné 2009 óta. Hivatalos forrás nem erősítette meg a csoport állítását, a Wikipédia fenntartója, a Wikimedia Foundation pedig egyelőre nem válaszolt az AP hírügynökség érdeklődésére.
Iránban a lakosság egyre hevesebben bírálja az ország vezetését a járvány miatt, és sokan úgy gondolják, hogy az áldozatok száma jóval több annál, mint ahányat hivatalosan közölnek.
Forrás: MTI
Fotó: pexels.com