Egyre nagyobb a gyerekek elleni erőszak mértéke Közép-Amerika „északi háromszögében” (Salvadorban, Guatemalában és Hondurasban), és egyre inkább mérhető ahhoz a fajta erőszakhoz, amelyet a fegyveres konfliktusok sújtotta Szíriában, Jemenben vagy Afganisztánban élő gyerekek szenvednek el – figyelmeztetett keddi jelentésében a Save the Children nemzetközi segélyszervezet.
A spanyolországi Méridában kedden bemutatott, Kereszttűzben című jelentés szerint e térség az erőszak által leginkább sújtott és az egyik legkevésbé biztonságos területnek számít a világon a magas gyilkossági rátájával. 2018-ban több mint 10 ezer gyilkosságot jegyeztek fel a térségben.
Az úgynevezett északi háromszöget fenyegető szegénységnek és erőszakhullámnak a legfőbb áldozatai a gyerekek, mivel ez az oktatási rendszer leépüléséhez, nagyarányú gyerekhalandósághoz, alultápláltsághoz, szexuális erőszakhoz, gyerekkori terhességhez és az életlehetőségek hiányához vezet – fejtette ki David del Campo, a Save the Children spanyolországi irodájának a nemzetközi együttműködésért és humanitárius cselekvésért felelős igazgatója.
Ezekben az országokban az oktatási rendszert sújtó egyik legfőbb tényező az olyan erőszakszervezetek jelenléte, mint a maras vagy a pandillas, amelyeknek a befolyása növeli a bizonytalanságot, és fenyegetést jelent az oktatási intézményekre is.
A jelentés szerint az erőszak magában az iskolában is különböző formákat ölthet, ilyenek például az oktatók és a diákok elleni gyilkosságok, vagy korlátozzák azoknak a diákoknak és tanároknak a bejutását az oktatási intézménybe, akik a rivális csoportok által uralt területekről érkeznek.
Del Campo ezenkívül említést tett a bűnözői csoportokkal kapcsolatban álló diákokról is, akik zsarolják a többieket, kábítószert árulnak, toboroznak vagy befolyással bírnak az oktatással kapcsolatos döntésekre.
Az oktatási intézményekben uralkodó légkör következtében ugrásszerűen megnőtt az iskolából való kimaradás aránya. Ludin Caballero, a Save the Children salvadori irodájának műveleti igazgatója szerint Salvadorban például évente 77 ezren hagyják ott az iskolát.
Forrás: MTI
Fotó: pexels.com