Ismét megnyílt a koronaékszereket őrző Apolló-galéria a párizsi Louvre-ban

Három új tárlóban tündökölnek a francia abszolutizmus és a második császárság korának koronaékszerei a párizsi Louvre múzeum Apolló galériájában.

    A neves Cartier ékszerész cég adományával megvalósult, tíz hónapig tartó felújítási munkáknak és az új tárlóknak köszönhetően szerdától teljes egészében megcsodálható a világ leglátogatottabb múzeumának ékszergyűjteménye, amely a francia uralkodók drágakőgyűjtés iránti szenvedélyéről tanúskodik, így kívántak kitűnni az európai uralkodóházak közül.
Láthatók XV. Lajos 140 karátos Régens, illetve Sancy nevű gyémántjai, amelyek 1722-ben a király személyes koronázási ékszerét ékesítették, XVIII. Lajos unokahúgának, az angouleme-i hercegnőnek a diadémja és Eugénia császárné koronája.
A gyűjtemény gazdagodása miatt az ékszereket 1990-től az Apolló-galérián kívül a Richelieu-szárny egyik termében állították ki, helyhiány miatt azonban így sem tudták mindegyiket bemutatni.
A Korona gyémántjai nevű gyűjteményt, amelyet 1532-ben I. Ferenc király alapított és azóta minden uralkodó tovább gazdagított, eredetileg is a 60 méter hosszú Apolló-galériában helyezték el. A gyűjteményt a Harmadik Köztársaság idején, 1887-ben szinte teljesen kiárusították. Néhánya darabot újból megvásároltak, de a többségnek nyoma veszett.
Az első tárlóban a forradalom előtti kor, a másodikban az első császárság, a restauráció és júliusi monarchia ékszerei láthatók. A harmadikban pedig a második császárság korának, Eugénia császárné udvari ékszergyűjteményének megmaradt darabjait állították ki. A régi, aranyozott fa tárlókban láthatók XIV. Lajos féldrágakő-gyűjteményei.
A XIV. Lajos parancsára, Louis Le Vau építész vezetésével egy tűzvész után újjáépített termet – amelynek a díszítésén művészek tucatjai, köztük Charles Le Brun, Eugene Delacroix festők és Francois Girardon szobrász dolgoztak, és amelynek a belső munkái több mint két évszázadon át, a 17. századtól a harmadik köztársaság koráig készültek – szintén felújították. Megtisztították a festményeket, a stukkókat és a Gobelin párizsi manufaktúrában készült faliszőnyegeket is.
Az Apolló-galériát 41 festmény, 118 szobor és 28 faliszőnyeg díszíti.

 

 

 

Forrás: MTI

Fotó: pexels.com



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com