Az auschwitzi koncentrációs táborhoz csatolt egykori altáborokkal kapcsolatos kutatás eredményeit összegző internetes oldalt mutattak be csütörtökön Berlinben.
Az oldal „olyan, mint egy 3000 oldalas könyv”, több mint egy évtized munkája – mondta a skót Cameron Munro, a Tiergartenstrasse 4 Association nevű szervezet egyik alapítója.
Az oldalon a központi tábort övező 45 munkatábor – akkori nevén kommando – adatai olvashatók. Valamennyi információ helyszíni kutatásokon, szemtanúk elbeszélésén, az Auschwitz-Birkenaui Múzeum, illetve a helyi múzeumok archívumaiban végzett kutatásokon alapul.
A legismertebb ilyen altábor az IG-Farben vegyiüzem kezelésében lévő Monowitz volt. Más altáborokban kohászati, textilipari, mezőgazdasági, bányászati tevékenység folyt. A munkatáborokba küldés gyakran halálos ítélettel ért fel, olyan kegyetlenek voltak itt a munkafeltételek – mondta Munro.
A subcamps-auschwitz.org címen megtalálható, angol, német és lengyel nyelvű oldalon több mint 3500 fénykép, dokumentum és térkép ismertet meg minden egyes tábor történelmével, közli a túlélők neveit és életútját, valamint a tábort őrző SS őrök nevét. A szerzők lajstromba vették azokat az ipari konszerneket is, amelyek érintettek voltak a foglyok kizsákmányolásában.
„1943-tól kezdődően a Harmadik Birodalom kétségbeesve kutatott munkaerő után a hadiipar, a szénbányászat, a kohászat és más iparágak számára, hogy folytatni tudja a háborút” – olvasható az oldalon.
A láger felszabadítása óta eltelt 75 év alatt kevés tanulmányt folytattak ebben a témakörben.
„Márpedig az altáborok, amelyeknek a nyoma többé-kevésbé eltűnt, fontos helyek azok számára, akiknek ott haltak meg a hozzátartozóik” – vélte Christoph Heubner, a Nemzetközi Auschwitz Bizottság alelnöke.
A program 2003-ban indult Lengyelországban, Artur Hojan lengyel újságíró, a chelmnói megsemmisítőtábor történetével foglalkozó szakértő vezetésével. Hojan 2014-ben bekövetkezett halála után költözött a szervezet Berlinbe.
Forrás: MTI
Fotó: pexels.com