Komoly fejtörést okozhat a kisgyermekes szülőknek, hogy csemetéjük mely ételekből kaphat egy kis ízelítőt a húsvéti asztalról. Mivel ünnepnapokon nem ajánlott új ételeket, italokat bevezetni a gyermekek számára, így érdemes Húsvét előtt „főpróbát” tartani: pár nappal az ünnep előtt kóstolja a kicsi a kívánt ételeket, italokat. Ha semmi nem okoz problémát, az ünnepi menüből is bátran csipegethet. Persze nem mindegy, hogy mit.
A tojást 6 hónapos kortól eheti az egészséges gyermek, így a főtt tojás, és az ezzel készült ételek táplálóak számára is. Ha minden hozzávaló be van vezetve, a kalács is adható. Puha, omlós. Lehet minimális cukorral otthon készíteni, akár teljes kiőrlésű lisztből sütve is.
A nyers tojásból készült majonézt, füstölt sonkát és tormát ugyanakkor 3 éves korig nem ajánlott kínálni. Hogy miért?
-házi majonéz: komoly fertőző forrás a nyers tojás
-torma: komoly veszély a várandósokra, szoptatós anyákra és kisgyermekekre; súlyos emésztőrendszeri tüneteket, de akár vetélést is okozhat
-csülök, füstölt áru (sonka, hús, hal): nem ajánlott kisgyermekkorban, főleg nem “nyersen”. Ezek a termékek listeriosist okozhatnak, magas a sótartalmuk is, és a füst miatti káros anyagok is (pl. PAH) felhalmozódhatnak.
Alternatíva lehet a füstölt sonka helyett a házi baromfimellsonka (a húst a fűszerekkel összedaráljuk, a masszából hengert formázunk, és folpackba/alufóliába csavarva kifőzzük/kisütjük, és felszeleteljük. 3-4 napig használható fel).
A babának jó ötlet ilyenkor répás muffint (hozzáadott cukor nélkül, banánpürével édesítve), zöldséges omlettet, a legkisebbeknek/pürés hozzátáplálást követőknek pedig egyszerűen főtt tojással dúsított pépeket adni.
Az ajánlások mindig érett, fejlett, egészséges gyermekekre vonatkoznak. Eltérő esetben, vagy ha bizonytalan a szülő, kozultáljon a házi gyermekorvossal, védőnővel!
További étkezéssel kapcsolatos tanácsok: www.facebook.com/kiskanalkommando/
Forrás: Lukasz Rebeka (dietetikus)
Fotó: pexels.com