Új történelmi relikviával, az egykori foglyok zenekarának karmesteri pálcájával bővült az auschwitzi emlékhely gyűjteménye.
A fából és elefántcsontból készült 32 centiméteres pálca, amelyen az F. Nierychlo 1940 (A) felirat olvasható, egy magánszemélytől került az egykori náci haláltábor múzeumába – közölte Bartosz Bartyzel szóvivő.
Franciszek Nierychlo postai alkalmazott és zenész 1940 júniusában került Auschwitzba egy lengyelekből álló fogolyszállítmánnyal, és a láger konyhájának kápója lett. Túlélők tanúvallomásai szerint a férfi kegyetlen, és a németekkel együttműködő volt.
A zenekar, amelyet Nierychlo a nácik parancsára szervezett meg, vidám, lendületes számokat játszott, miközben a láger foglyait bántalmazták. A hosszú órákig tartó kényszermunka után a foglyoknak sietniük kellett, hogy időben odaérjenek meghallgatni a zenekar játékát. Túlélők szerint a zenekar tagjai több élelmet és tiszta ruhát kaptak.
A lágerzenekar ellentmondásos szerepet játszott a rabok életében – állapította meg Piotr M.A. Cywinski múzeumigazgató a pálca beszerzéséről kiadott szerdai közleményében.
A zenekar egyfelől segített megmenteni több kiváló zenészt a legkeményebb fizikai munkáktól, és némi érzelmi élményt nyújtott a próbák és a vasárnapi koncertek alkalmával, másfelől a megalázás és a terror eszköze volt – írta az igazgató.
Nierychlo 1944-ben kiszabadult, vélhetően azért, mert aláírta a Volkslistét, a nyilatkozatot német származásáról. A háború után börtönbe került auschwitzi tetteiért, később oboás lett a lodzi operettszínházban. 1977-ben hunyt el.
Forrás: MTI
Fotó: hu.wikipedia.org