Fischer Ádám karmester 70 éves

Szeptember 9-én lesz hetvenéves Fischer Ádám Kossuth-díjas karmester. Az MTVA Sajtóadatbankjának anyaga:

    Budapesten született zenészcsaládban, édesapja, Fischer Sándor és öccse, Iván is karmester. A testvérek a lakásukkal szemben fekvő Operaház gyermekkórusának tagjaként több operában is szerepeltek, köztük Mozart A varázsfuvolájában, melynek egyik fordítója édesapjuk volt. Ádám a Bartók Béla Konzervatóriumban zongora és zeneszerzés szakon végzett, majd Bécsben, Velencében és Sienában folytatta tanulmányait.
Nemzetközi karrierjét 1973-ban milánói versenygyőzelme indította el, azóta dirigált a többi közt a Bécsi Állami Operaházban, a Párizsi Operában, a milánói Scalában, a Zürichi Operaházban, a londoni Covent Gardenben, a New York-i Metropolitanben és a Lincoln Centerben; olyan neves zenekarokat vezényelt, mint a Bécsi, a Londoni, a Los Angelesi Filharmonikusok, a Chicagói és a Bostoni Szimfonikusok.
Pályája kezdetén rövid ideig dolgozott Grazban, majd a helsinki, a karlsruhei, a müncheni operaház első karmestere, az 1980-as években a freiburgi és a kasseli színház zeneigazgatója volt. 1989-ben Kasselban megszervezte az első Gustav Mahler-fesztivált, 1991-ben az ő vezényletével nyílt meg a Mozart-év a bécsi Konzerthausban. 1998 és 2014 között a Dán Rádió Kamarazenekarának, 2000 és 2005 között a Mannheimi Nemzeti Színház operaegyüttesének volt a vezetője. Visszatérő vendég Bayreuthban, 2001-es debütálására Giuseppe Sinopoli halálát követően beugróként került sor, fellépését az Opernwelt szakmai folyóirat Az év karmestere címmel ismerte el, s 2001 és 2004 között ő vezényelte a Ring összes előadását. 1980 óta rendszeresen hívják a Salzburgi Ünnepi Játékokra is.
1987-ben az ő művészeti vezetésével alakult meg az Osztrák-Magyar Haydn Zenekar, amellyel a komponista összes szimfóniáját lemezre vette, a zenekar a kismartoni nemzetközi Haydn-fesztiválok rezidens zenekaraként működött. 2004-től zenei tanácsadóként vezette a Magyar Rádió zenei együtteseit, 2005-től a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának állandó vendégkarmestere, 2006-tól 2008-ig zeneigazgatója volt. 2007 és 2010 között a Magyar Állami Operaház főzeneigazgatója (2009-től a művészeti tanácsadó testület elnöke) volt. 2015-től a Düsseldorfi Szimfonikus Zenekar főzeneigazgatója.
Az ő kezdeményezésére rendezték meg 2006-ban hagyományteremtő szándékkal az első Budapesti Wagner-napokat, az eseménynek ma is ő a művészeti vezetője. A sorozat a Parsifallal indult, a Wagner által vállalt, Bayreuthban a komponista életében bemutatott tíz operából utolsóként 2015-ben A bolygó hollandit adták elő. A világon példátlan, “őrült vállalkozás” keretében 2008-ban a Müpában dirigálásával négy egymást követő estén a teljes Ring-tetralógia megszólalt. Azóta többször, így idén is felhangzott a teljes időtartamában 16 órás A Nibelung gyűrűje – megújult – produkciója.
A Müpa újévi előadásán 2008 óta vezényli Haydn A teremtés című oratóriumát, az év első napján a fiatalok számára is matinékoncertet szervez. Egyik legutóbbi munkájaként idén nyáron a milánói Scalában Puccini Gianni Schicchi című vígoperáját dirigálta, amelyet Woody Allen amerikai filmrendező állított színpadra.
Több lemeze is díjat nyert. Ő játszotta először lemezre Goldmark Károly Sába királynője című operáját, hét év munka után dirigálásával 2013-ban készült el a Dán Nemzeti Kamarazenekar 45 Mozart-szimfóniát felsorakoztató, 12 CD-ből álló gyűjteményes kiadása, idén pedig Beethoven összes szimfóniáját tartalmazó sorozata jelent meg a dán kamarazenekarral. A Düsseldorfi Szimfonikusokkal készülő Mahler-összkiadás egyik lemeze idén a BBC díját nyerte el, október 13-án pedig Opus Klassik német zenei díjat vehet át érte. Egy nyilatkozatában azt mondta, nem szereti régi felvételeit, mert ugyanazokat a darabokat ma már másképpen akarja csinálni. Még jobban, s mindig újat szeretne.
A világhírű karmester 2002-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje kitüntetésben részesült, 2008-ban Kossuth-díjat kapott “több évtizedes nagysikerű külföldi és hazai karmesteri működéséért, valamint zenekarvezetői munkásságáért”. 2009-ben elnyerte a Magyar Kultúra Követe címet, átvehette a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetést (utóbbit 2016-ban Bayer Zsolt újságíró kitüntetése miatt visszaadta), s Budapest díszpolgára lett. 2015-ben Radnóti Miklós antirasszista díjat kapott, két évvel később tiszteletbeli tagjává választotta a Bécsi Állami Operaház. 2018-ban Wolf-díjjal ismerték el, s Prima Primissima-díjas lett (az elismeréssel járó pénzjutalmat a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának ajánlotta fel, hogy az együttes koncertmestere a következő Budapesti Wagner-napokon Stradivari-hangszeren játszhasson), idén a Kennedy Center Művészeti Arany Medáljával tüntették ki. Rendszeresen hallatja hangját közéleti kérdésekben. Hetvenedik születésnapja alkalmából életrajzi könyv jelent meg róla Oplatka András tollából, Zenekar az egész világ címmel.

 

 

 

 

Forrás: MTI

Fotó: pexels.com



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com