Felmérés: az oroszok csaknem fele szerint Putyin érdekében módosítják az orosz alkotmányt

Az oroszok 47 százaléka úgy vélekedik, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök hatáskörének bővítése és 2024 utáni hatalomban maradása érdekében módosítják országuk alaptörvényét – derült ki a Jurij Levada Független Elemzőközpontnak az orosz média által pénteken ismertetett országos közvélemény-kutatásából.

    A felmérés szerint 44 százalék azoknak az aránya, akik szerint az orosz alkotmányban végrehajtandó változások célja az államigazgatási rendszer tökéletesítése a lakosság többségének érdekében. 9 százalék nem tudott választ adni arra, hogy mi a célja az alaptörvény tervezett módosításának.
A megkérdezettek 27 százaléka mondta azt, hogy 2024, vagyis negyedik államfői mandátumának lejárta után is az elnöki székben kívánja látni Putyint. 25 százaléka azt szeretné, ha az orosz vezető nyugdíjba menne, és magánszemélyként élne tovább.
A felmérés részvevőinek 4 százaléka az orosz-fehérorosz államszövetség elnökének, 11 százaléka orosz miniszterelnöknek, 9 százaléka a kormánypárt, az Egységes Oroszország vezetőjének látta Putyint, 4 százaléka – a kazah mintát követve – a nemzet hivatalos vezetőjeként és a biztonsági tanács titkáraként, további 1 százaléka pedig egy állami nagyvállalat élén vizionálta őt 2024 után. 3 százalék egyéb funkciót jósolt a hivatalban lévő elnöknek, 7 százalék nem kívánta őt közfunkcióban látni, 7 százalék pedig nem tudott válaszolni a kérdésre, hogy milyen minőségben látná Putyint jelenlegi megbízatásának lejárta után.
A felmérésből kiderült, hogy az alkotmánymódosítással kapcsolatban 22 százalék vallotta jól értesültnek magát, és 58 százalék csak „hallott valamit róla”. A válaszadók egyötöde e felmérés során értesült először az Oroszországban készülő változásról.
A megkérdezettek 27 százaléka értett alapvetően egyet azzal, hogy az orosz alkotmány szavatolja az állampolgárok szabadságjogait. 24 százalék szerint az alkotmány garantálja az állam rendjét és működését, 15 százalék szerint a törvényhozás feletti ellenőrzés eszközéül szolgál az elnöknek, 30 százalék szerint pedig csekély hatást gyakorol az ország életére, mert kevéssé veszik figyelembe.
Putyin elnök január 15-én kezdeményezte az alaptörvény módosítását. Az általa előterjesztett, az alaptörvény 22 cikkét érintő csomag az orosz alkotmány nemzetközivel szembeni prioritásának meghirdetése mellett konkrét állami szociális kötelezettségvállalási elemeket, valamint a hatalmi ágak egymáshoz való viszonyát megváltoztató kezdeményezéseket is tartalmaz.

Forrás: MTI

Fotó: pexels.com



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com