Az amerikai gazdaság „enyhe vagy szerény” ütemben nőtt az elmúlt hetekben, a feldolgozóipar teljesítményét és az amerikai gazdasági kilátásokat azonban negatívan befolyásolja az amerikai-kínai kereskedelmi viszály – derült ki az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve – Fed) szerdán kiadott szubjektív gazdasági helyzetjelentéséből, a Bézs Könyvből.
A Fed 12 regionális központja évente nyolc alkalommal készít állapotfelmérést gazdasági szereplők, közgazdászok, piaci szakértők megkérdezésével. A Bézs Könyv megállapításait monetáris politikai döntéshozó ülésein veszi figyelembe a Fed nyíltpiaci bizottsága (FOMC).
A jelentés összeállítói szerint a munkaerőpiacon továbbra is szűk volt kínálat, a foglalkoztatás a vizsgált körzetek többségében enyhén növekedett, jellemző volt a szakképzett munkaerő hiánya, miközben a bérek mérsékelten nőttek. Az árak szerény ütemben emelkedtek a vizsgált időszakban.
A feldolgozóipari aktivitás ugyanakkor tovább mérséklődött az előző vizsgált időszakhoz képest. Néhány körzetből arról számoltak be, hogy a tartós kereskedelmi feszültségek és a globális gazdasági növekedés lassulása is hatással volt a feldolgozóipari aktivitás alakulására.
A Fed-jelentés szerint továbbra is sújtják a mezőgazdasági ágazatot a kedvezőtlen időjárás mellett a kereskedelmi feszültségek és az alacsony nyersanyagárak.
A Fed előző, szeptemberi kamatdöntő ülésén 25 bázisponttal 1,75-2,00 százalékra csökkentette a július 31. óta érvényes 2,00-2,25 százalékról az irányadó dollárkamatsávot. A kamatdöntő ülés jegyzőkönyvének tanúsága szerint szeptemberben a Fed 17 döntéshozójából heten még egy kamatvágást jeleztek előre az idei évre, öten nem láttak szükségesnek további kamatcsökkentést idén, szintén öten pedig azt valószínűsítették, hogy az év végén kamatemelés lehet.
Jerome Powell Fed-elnök múlt héten kedden nyitottnak mutatkozott a további kamatcsökkentésekre, újra elmondta, hogy szükség esetén meghozzák a megfelelő döntéseket az amerikai gazdaság növekedésének támogatása és a kockázatok mérséklése érdekében.
Forrás: MTI
Fotó: pexels.com