Az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet szerint Egyiptom a forradalom után nyolc évvel „veszélyesebb, mint valaha” a rendszer bírálói számára. Csütörtökön közzétett állásfoglalásában a szervezet hangsúlyozta: az országban tavaly több mint 100 embert tartóztattak le egyedül amiatt, hogy békésen kinyilvánította véleményét.
„Jelenleg veszélyesebb nyíltan bírálni az egyiptomi kormányt mint az ország közelmúltbeli történelmében bármikor – fogalmazott beszámolójában Najia Bounaim, az AI regionális kampányigazgatója. Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök rendszere alatt „példa nélküli támadás” éri a véleménynyilvánítás szabadságát, mivel „azokkal, akik békésen fejezik ki véleményüket, bűnözőkként bánnak” – áll a közleményben.
Bounaim szerint „Egyiptom egy szabadtéri börtönné vált a bírálók számára”.
A puszta véleménynyilvánítása miatt őrizetbe vett emberekkel kapcsolatosan Bounaim kijelentette, hogy sokukat vádemelés nélkül tartották fogva hónapokig, és tisztességtelen eljárás keretében, egyes esetekben katonai bíróságokon ítélték el őket olyan vádak alapján, mint „terrorcsoportokhoz tartozás” vagy „álhírek terjesztése”.
Az egyiptomi államfő az amerikai CBS televíziós csatornának egy nemrég adott interjújában tagadta, hogy Egyiptomban vannak politikai foglyok.
Egyiptomban pénteken megemlékezéseket tartanak a 2011-es forradalom nyolcadik évfordulója alkalmából. Az észak-afrikai országban 2011. január 25-én tört ki az a felkelés, amely végül megdöntötte Hoszni Mubarak 30 éve tartó autokrata rendszerét.
Esz-Szíszi ezzel kapcsolatban egy szerdán adott beszédében úgy fogalmazott: „nem fogja elfelejteni ezt a forradalmat, amely demonstrálta az egyiptomiak törekvését arra, hogy új jövőt hozzanak létre e hazának, ahol e nép minden gyermeke tisztességes életet élvez”.
Esz-Szíszi a hadsereg főparancsnokaként vezette az előző egyiptomi államfőt, Mohamed Murszit elmozdító 2013-as puccsot.
Forrás: MTI
Fotó: pexels.com