Donald Trump amerikai elnök kedden tartja meg évértékelő beszédét „az Unió állapotáról”, amelynek több mint kétszáz évre visszanyúló hagyománya van az Egyesült Államokban.
Az amerikai alkotmány előírja, hogy az elnöknek „időről időre számot kell adnia a kongresszus előtt az Unió állapotáról, és figyelmébe kell ajánlania azon intézkedéseket, amelyeket szükségesnek és célszerűnek tart”.
Az amerikai nemzeti levéltárban fellelhető dokumentumok arról tanúskodnak, hogy már az első elnök, George Washington eleget tett az alkotmányban foglaltaknak. 1790. január 8-án mondta el évértékelő beszédét New York városában, amely akkor az Egyesült Államok fővárosa volt.
Thomas Jefferson, az ország harmadik elnöke később úgy döntött: az éves értékelő beszédet inkább írásban nyújtja be a kongresszusnak, mintsem Virginiából felutazzon a washingtoni Capitoliumba.
Az írásban benyújtott évértékelők szokása csaknem egy évszázadon keresztül fennmaradt. 1913-ban Woodrow Wilson elnök törte meg a hagyományt. Rögtön a beiktatása után a Capitoliumba sietett és beszédet tartott a vámokról. Majd még abban az évben decemberben megtartotta az Unió állapotáról szóló első, modern beszédet.
A kongresszus két háza előtt elmondott beszédben a mindenkori elnök általában a nemzet gazdaságának helyzetéről, az általa követett politika prioritásairól, valamint a terveiről szól. Az ünnepélyes eseményen jelen vannak az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét ellátó szövetségi legfelsőbb bíróság tagjai, továbbá meghívott vendégekként az amerikai politikai és közélet fontos szereplői.
A beszédet valamennyi nagy amerikai tévécsatorna élőben közvetíti.
Donald Trump elnök mostani beszédéről a Fehér Ház előzetesen nem adott ki tájékoztatót. Az amerikai lapok meg nem nevezett kormányzati tisztségviselőkre hivatkozva számolnak be arról, hogy Trump optimizmust sugárzó beszédre készül, elemezve kormányzata politikájának sikereit. Várhatón kiemeli a szárnyaló gazdaságot, a több mint négy évtizede nem tapasztalt alacsony munkanélküliséget, a munkások és a középosztály anyagi helyzetének javulását.
A lapok arról is beszámolnak, hogy az elnök hangsúlyosan szól majd az általa, illetve a kormányzat által tető alá hozott új kereskedelmi egyezményekről: az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Megállapodást (NAFTA) felváltó amerikai-mexikói-kanadai egyezményről (USMCA), valamint a Kínával megkötött részleges kereskedelmi megállapodásról.
„Az elnök kihasználja ezt a lehetőséget arra, hogy bemutassa az amerikai népnek, mennyi mindent is tett, amiről korábban nem szükségszerűen szereztek tudomást” – fogalmazott amerikai újságíróknak Jessica Ditto, a Fehér Ház egyik szóvivője. Tájékoztatása szerint Trump részletesen elemzi majd az egészségbiztosítás helyzetét, reagálva a Demokrata Párt elnökjelöltségére pályázó politikusok eddigi javaslataira, valamint kitér az oktatáspolitikára és a vallásszabadságra is.
A Fehér Ház szóvivőnője szerint az elnök az ország egységének fontosságát hangsúlyozza majd. De szóba hoz olyan, az amerikai politikai szereplőket megosztó témákat is, mint az amerikai-mexikói határon építendő fal vagy az abortusz ügye.
Ditto nem tért ki az elnök ellen még folyamatban lévő alkotmányos felelősségre vonási eljárásra (impeachment), illetve arra, hogy vajon Donald Trump foglalkozik-e ezzel az üggyel. Erről kormányzati tisztségviselők még a nevük elhallgatásával sem kívántak nyilatkozni.
Elemzők azonban biztosra veszik, hogy Donald Trump nem felejt el szólni az impeachmentről. Annál is kevésbé, mert az évértékelőt követő napon, szerdán szavaz majd a republikánus többségű szenátus arról, hogy felmenti-e a demokrata párti törvényhozók által megfogalmazott vádak alól, vagy sem. Csaknem valamennyi amerikai kommentátor szerint egyébként Trump felmentése várható.
A RealClearPolitics című portál mindenesetre a „nagy visszatérés beszédeként” előlegezi meg a keddi évértékelőt.
Forrás: MTI
Fotó: hu.wikipedia.org/wiki/Donald_Trump