Csökkent Japán exportja szeptemberben, közel két év óta először

Csökkent Japán exportja szeptemberben, közel két év óta először annak nyomán, hogy az Egyesült Államokba és a Kínába irányuló kivitel is visszaesett. Ez valószínűleg visszaveti az exportorientált japán gazdaság harmadik negyedéves növekedését és fokozza a mélyülő amerikai-kínai kereskedelmi háború szélesebb körű hatásai miatti aggodalmakat.

    A japán pénzügyminisztérium csütörtökön közzétett előzetes adatai szerint éves összevetésben 1,2 százalékkal 6,73 billió jenre (59,7 milliárd dollárra) csökkent Japán exportja szeptemberben. 2016 novembere óta először fordult elő, hogy visszaesést mértek. Elemzők 1,9 százalékos emelkedésre számítottak az augusztusi 6,6 százalékos növekedés után.
A japán import értéke 7 százalékkal 6,59 billió jenre emelkedett, míg elemzők 13,7 százalékos növekedést vártak az augusztusi 15,3 százalékos bővülés után.

A japán külkereskedelmi mérleg 139,6 milliárd jen többlettel zárt szeptemberben. Elemzők az augusztusi 438,4 milliárd jenes hiány után 50 milliárd jenes deficitet vártak.

Japán amerikai exportjának értéke 0,2 százalékkal esett vissza az építőipari és bányaipari gépek, autóalkatrészek és gyógyszerek kiszállításának csökkenése miatt. Az amerikai behozatal viszont 3,1 százalékkal emelkedett, főleg az importált nyersolaj és a cseppfolyósított gáz értéke nőtt. A kétoldalú kereskedelmi mérlegben Japán 590 milliárd jen (5,24 milliárd dollár) többletet halmozott fel, ez éves összevetésben 4 százalékos csökkenés.

A Kínába irányuló japán export értéke hét hónap óta először csökkent, 1,7 százalékkal 1,26 billió jenre, míg az import 4,2 százalékkal 1,63 billió jenre nőtt. Japánnak Kína az elsőszámú külkereskedelmi partnere.

Egy közvélemény-kutatás néhány nappal ezelőtt közölt eredményei szerint a japán vállalatok több mint fele panaszkodott arra, hogy kedvezőtlen hatással van üzletmenetére az amerikai-kínai kereskedelmi viszály.

Ráadásul szeptemberben egy sor természeti katasztrófa, földrengés és tájfun, is sújtotta Japánt, aminek következtében zavarok keletkeztek az ellátási láncokban, akadozott a gyárak termelése és a kiszállítások.

Japán politikai döntéshozóit aggasztja a nemzetközi kereskedelmi feszültségeknek a világgazdaságra gyakorolt hatása. Bár az amerikai-kínai vámháború még nem vetette vissza a külkereskedelmi forgalmat, az exportmegrendelések növekedése lassult, ami azt jelzi, hogy a japán gazdaság növekedési üteme is jelentősen gyengülhetett a harmadik negyedévben.

 

 

 

Forrás: MTI

Fotó: pexels.com



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com