A becsült ár sokszorosáért, 4,77 millió euróért (1,6 milliárd forint) kelt el szerdán egy párizsi árverésen az egyik legjelentősebb barokk festőnek tartott Artemisia Gentileschi egy ritka remekműve, a Lukrécia című festmény, amely az aukciósház szerint „tökéletesen megtestesíti a 21. század nőjogi küzdelmeit”.
Az 1630-as években, az alkotó első nápolyi tartózkodása alatt készült festmény Lukréciát ábrázolja, egy ókori római nemesasszonyt, aki öngyilkosságot követ el, miután megerőszakolja őt Róma utolsó királyának fia. Az Artcurial aukciósház szerint a festmény önéletrajzi ihletésű, mivel annak idején a festőnőt is megbecstelenítették, bár ő nem lett öngyilkos, hanem művészetté lényegítette át szenvedését.
A 95,5-szer 75 centiméteres festmény nemrégiben került elő egy lyoni gyűjteményből, ahol több mint 40 évet töltött. Az aukciósház 600-800 ezer euró közötti leütési árral számolt.
Eric Turquin művészettörténész szerint a Lukrécia „méltó a világ legnagyobb múzeumaihoz”, és kivételesen jó állapotban maradt fenn, ami ritkaság a régi mesterek művei körében.
A Caravaggio egyik legjobb követőjének tartott Artemisia Gentileschi (1593-1654) művei ritkán fordulnak elő a műkincspiacon. A maga korában fényes nemzetközi karriert befutó, az európai királyi udvaroktól számos megrendelést kapó festőnő két évszázadra feledésbe merült, csak az 1910-es években fedezte fel őt újra Roberto Langhi művészettörténész.
Gentileschi korábbi legdrágább műve, egy Alexandriai Szent Katalint ábrázoló festmény 2,8 millió euróért kelt el egy 2017. decemberi párizsi árverésen.
A Lukrécia idén már a harmadik, régi mesterektől származó remekmű a francia műkincspiacon egy Caravaggiónak tulajdonított kép és egy Cimabue-festmény után.
Forrás: MTI
Fotó: pexels.com