A Magyar Orvosi Kamara (MOK) egy komplex rendszer részeként képzeli el az orvosi bérrendezést – erről a kamara elnöke beszélt szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.
Kincses Gyula elmondta azt is, a köztestület által elkészített és nyilvánosságra hozott bértáblaajánlásról már volt egy tárgyalási forduló az Emberi Erőforrások Minisztériumának képviselőivel.
Úgy fogalmazott, a tárgyalások nemcsak bérről, hanem az egész egészségügyi rendszer finanszírozási átalakításáról fognak szólni, a tavaly év végén megjelent kormányrendelettel kontextusban tekintik át a lehetőségeket.
Álmos Péter alelnök elmondta, a kamara által kidolgozott bértábla-javaslat alapja az osztrák bértábla 70 százaléka. Úgy vélik, ha az abban foglaltak megvalósulnak Magyarországon, akkor csökken az orvoselvándorlás, a most külföldön dolgozó magyar orvosok hazajönnének és megszűnne, valamint büntethető lenne a hálapénz.
A MOK javaslata szerint a rendszerbe belépő, kezdő rezidensnek 687 837 forint lenne a bruttó alapbére, egy öt éve rezidensként dolgozónak 875 906 forintos, egy kezdő szakorvosoknak 1 154 920 forintos, egy 37 éves szakorvosi tapasztalattal rendelkező orvosnak 2 millió felett lenne a bruttó alapbére.
Kincses Gyula jelezte, az egészségügyi ágazatban dolgozók képviseletére jogosult, a sztrájktárgyalásokban résztvevő MSZ EDDSZ is készül egy saját bértáblával, amiben – elmondása szerint – az abban foglalt bértételek hasonlóak a kamara által javasolttal.
A kamarai elnök szerint a 2021-es költségvetésben az orvosbérekre már „szabad szemmel is jól látható” összegnek kell szerepelnie.
Forrás: MTI
Fotó: pexels.com