Az elektromos cigaretta hatékonyabb lehet a leszokásban, mint a nikotinpótló eszközök

Az elektromos cigaretta hatékonyabb lehet a leszokásban, mint a nikotinpótló eszközök, például a rágógumi, a nikotintapasz vagy az inhalátor – állapította meg egy brit tanulmány.

A kutatásban 886-an vettek részt. Azoknál, akik elektromos cigarettát használtak, egy év után 18 százalékos volt az absztinensek aránya, míg a nikotinpótló terápián résztvevők csoportjánál 9 százalékos – írták a londoni Queen Mary Egyetem kutatói a New England Journal of Medicine című szaklapban megjelent tanulmányban.

 A tudósok a brit állami egészségügy (NHS) dohányzáselleni programja keretében leszokni vágyó felnőtt dohányosokat három hónapon keresztül vagy nikotinpótló eszközökkel, vagy újratölthető e-cigarettákból álló kezdő csomaggal látták el. A kezdetekkor mindkét csoportnak pszichológiai tanácsadás is rendelkezésére állt. Egy év után szén-monoxidos mérésekkel ellenőrizték a tartós cigarettaabsztinenciát. Az elektromos cigarettát használók 18 százaléka volt absztinens. Ezt az arányt klinikai tanulmányokban gyógyszerek alkalmazásával sikerült elérni.

Az e-cigarettát használók 80 százaléka egy év után is használta az eszközt. Azok között, akik nikotinpótló eszközöket használtak, csak a csoport 9 százaléka vált absztinenssé. Az eddigi tudományos kutatások arra jutottak, hogy a dohányzásról való leszokáshoz nyújtható legjobb gyógyszeres segítséget a nikotinpótló eszközök jelentik. Ezek a gyógyszermentes eszközökhöz képest 50-70 százalékkal nagyobb sikerrel hatottak.

Az leghatékonyabb eszköznek eddig a vareniclin nevű hatóanyagot tekintették. A tabletta formában létező gyógyszer ugyanúgy az agy nikotinreceptoraira hat és dopamin-kiválasztást idéz elő, ezért a további cigarettázást már nem tekinti “jutalomnak” az agy. Az elektromos cigaretták hosszú távú hatásáról ugyanakkor heves vita zajlik nemzetközi színtéren. Vitatott az a kérdés is, hogyan lehet megakadályozni, hogy a fitalanok az e-cigarettákon keresztül váljanak nikotinfüggővé.

Forrás: MTI.hu
Fotó: pexels.com



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com