Az alpesi régió faji sokszínűségét a mezőgazdaságnál is jobban veszélyezteti a klímaváltozás

A klímaváltozás jobban veszélyezteti az alpesi régió faji sokszínűségét, mint a mezőgazdaság egy új tanulmány szerint, amely a Global Change Biology című folyóiratban jelent meg.

    Az Alpok térségében eddig az intenzív mezőgazdaság volt a biodiverzitás legnagyobb ellensége. A jövőben azonban a helyi flórát elsősorban a klímaváltozás tizedelheti – vélik bécsi kutatók.
A tudósok a biodiverzitás jövőbeli alakulásának jelenlegi modelljeit kibővítették a földhasználatra vonatkozó előrejelzéssel.
A modell alapjául szolgáló területnek a Felső-Ausztria és Steiermark területén lévő Eisenwurzen régiót választották, itt 834 növényfaj, valamint 1300 mezőgazdasági üzem és állattenyésztő gazdaság szolgált mintául – közölte Stefan Dullinger, a Bécsi Egyetem botanikai és biodiverzitást kutató részlegének munkatársa és Veronika Gaube, a bécsi Agrártudományi Egyetem (Boku) kutatója.


„Ezeknek a gazdaságoknak az üzemeltetői reagálnak a mezőgazdasági és klímakörülmények lehetséges változásaira. Döntéseik a táj megváltoztatásához vezetnek, mely a klímaváltozással együtt átalakítja a növények élőhelyét” – fogalmaztak közleményükben a tudósok.
A modell nem jelez nagy változást a földterületek használatát illetően. Egyrészt az erdőket törvények védik, másrészt a legtöbb legelőt és mezőt hegyvidéki elhelyezkedése miatt nem lehet hasznosítani. A gazdák lehetőségei így eléggé korlátozottak.
„Ezzel ellentétben a klímaváltozás a fajok mintegy 60 százalékánál az élőhely elvesztését okozza” – írják a szakértők. Ezek a veszteségek elsősorban a magasabb hegyvidéki területeken élő fajok esetében hatalmasak.
Az osztrák hegyvidéki területeken a biodiverzitást így főként a klímaváltozás fenyegeti. Ennek ellenére a földek használatával „nagyon pozitív hatást lehetne kifejteni a térség fajainak élőhelyeire” – véli Dullinger, aki szerint a biodiverzitást támogató mezőgazdaság érdekében anyagilag is ösztönző agrárpolitikára van szükség.

 

 

Forrás: MTI

Fotó: pexels.com



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com