Ünnepélyes keretek között átadták a kecskeméti Mercedes-Benz gyár alig egy év alatt felépült, új képzési központját. A 8000 négyzetméteres Mercedes-Benz Academy Kecskemét a Csillag Bölcsőde és Óvoda mellett kapott helyet, az autógyár telephelyének területén. Az épület nagy részét, 6.000 négyzetmétert egy modern felszerelésekkel berendezett oktatócsarnok foglalja el, emellett irodák, oktatótermek és egy 120 fő befogadására alkalmas multifunkcionális tér is várja a hallgatókat és diákokat. Az oktatási központ fogadóterében a diákok munkáit állítják ki, itt kapott helyet például egy egyedi építésű, a tanulók által épített autó is. A gyár meglévő telkén belüli 14.500 négyzetméteres területen 3.500 négyzetméteres parkosított területet, autóparkolókat és kerékpártárolót is kialakítottak.
- 8000 négyzetméteres képzési központ épült az autógyár mellett korszerű környezetben, a legmodernebb technológiák felhasználásával, amelyek az ipar 4.0 világára készítik fel a jövő járműipari szakembereit.
- A Mercedes-Benz Academy Kecskemétet Palkovics László innovációs és technológiai miniszter és Christian Wolff, a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. ügyvezető igazgatója adta át ünnepélyes körülmények között.
- Az oktatási központ szakközépiskolás diákoknak, főiskolai és egyetemi hallgatóknak, jelenlegi és leendő Mercedes-Benz dolgozóknak biztosít helyet a gyakorlatorientált képzésre.
- A Mercedes-Benz duális szakképzésében szeptemberben 188 diák, főiskolai szinten 62 hallgató kezdte meg tanulmányait.
A Mercedes-Benz Academy Kecskemét modern oktatócsarnokában elsősorban a duális képzésben résztvevők fogják gyakorlatukat végezni, illetve az esetleges projektmunkáikon dolgozhatnak. Az oktatótermek belső képzéseknek, adminisztratív és gyártósori tréningeknek is helyet adnak majd, valamint a munkaerő toborzási és kiválasztási napokat, az új munkavállalók gyártósori betanítását is itt tartják majd. A Mercedes-Benz Academy Kecskemét emellett fontos szerepet kap a cég dolgozóinak továbbképzésében is.
A központ szakképzésben részt vevő tanulói a középiskolai szintű duális képzésben gépjármű-mechatronikus, szerszámkészítő, gépgyártástechnológiai technikus, járműkarosszéria előkészítő és felületbevonó, illetve mechatronikus karbantartó képesítést szerezhetnek – ez utóbbi kiegészül egy egyéves ráépülő, automatikai berendezés-karbantartó képzéssel is.
Főiskolai szinten leendő logisztikai mérnökök, műszaki menedzserek, mérnökinformatikusok, gépész- és járműmérnökök tanulhatnak itt, de pénzügyi és számviteli oktatásnak is helyet ad az intézmény.
„Magyarország egyik legkorszerűbb oktatási központja nyitotta meg kapuit, ahol az elméleti tudást professzionális gyakorlati ismeretek teszik teljessé a jelen és a jövő generációi számára. Ez a példaértékű beruházás is jól mutatja, hogy az autógyártásban nélkülözhetetlen robottechnológia ellenére a Mercedes-Benz világában az ember áll a középpontban. Munkatársaink és leendő kollégáink képzése, továbbképzése kulcsfontosságú a legjobb minőségű termékek előállításához” – mondta Christian Wolff, a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. ügyvezető igazgatója. Hozzátette: az akadémia segítségével a vállalat hosszú távon szeretné biztosítani a szakember-utánpótlást, ezért a Mercedes-Benz Academy Kecskemét a lehető legtöbb olyan végzett hallgatójának és tanulójának munkalehetőséget biztosít, aki a gyárban szeretne elhelyezkedni.
„2018. első nyolc hónapjában 6,3%-kal nőtt a járműgyártás termelése. Ehhez a teljesítményhez elengedhetetlen a korszerű tudással rendelkező szakemberek munkája. Ezért a legfontosabb feladatunk, hogy minél több tehetséges fiatalt tereljünk a szakképzés irányába” – mondta Palkovics László. Az innovációs és technológiai miniszter kiemelte: ma már minden harmadik szakképzésben érintett diák részt vesz valamilyen duális képzésben, célunk, hogy ez az arány is még tovább növekedjen. Mert ami a cégeknek a technológia, az a munkavállalóknak a tudás.”
A duális képzés hazai bevezetésében a kecskeméti gyár úttörő szerepet vállalt: a 2011 óta működő program sikerét az is mutatja, hogy a duális szakképzésre és duális főiskolai képzésre is túljelentkezés van évről évre. A program oktatási kínálata folyamatosan bővül. Míg 2011-ben három szakkal, a 2018-as tanévtől már 6 szakmával indult el a szakképzés, az országban elsőként indított főiskolai duális képzés pedig 5 szakra bővült. A 2018-as tanévben összesen 188 szakiskolai tanuló kezdte meg tanulmányait a Mercedes-Benz duális szakképzéseiben, míg a főiskolai szinten 62 hallgató. A vállalat a duális képzési programban szorosan együttműködik a kecskeméti Neumann János Egyetemmel, és több szakiskolával: a Kandó Kálmán Szakgimnázium és Szakközépiskolával, a Gáspár András Szakgimnázium és Szakközépiskolával, illetve a Szent Benedek Gimnázium és Szakképző Iskolával.
A Mercedes-Benz kecskeméti gyára
A kecskeméti Mercedes-Benz gyár jelenleg mintegy 4.000 munkatársat foglalkoztat. 2017-ben több mint 190.000 Mercedes-Benz kompakt autót állítottak elő. Első modellként 2012-ben a Mercedes-Benz B-osztálya gördült le a szalagról. Ezt követte 2013-ban a négyajtós kompakt CLA kupé, majd 2015-ben a CLA Shooting Brake. Ez utóbbi két modellt az egész világon kizárólag Kecskeméten gyártják. 2018 májusa óta az új A-osztály egészíti ki a magyar gyártóhelyszín termékpalettáját.
Forrás, fotó: mercedes-benz