Andrea Bocelli 60 éves

Szeptember 22-én lesz hatvanéves Andrea Bocelli olasz tenor, a klasszikus és popslágerek előadója.

    Egy eldugott kis toscanai faluban, Lajaticóban született és nevelkedett, jellemére és személyiségére meghatározó hatással volt a szépséges táj hangulata, kultúrája. Tizenkét éves volt, amikor focizás közben a labda fejen találta, a baleset következtében örökletes zöldhályog betegsége annyira súlyossá vált, hogy elvesztette a látását. A zene nyújtotta számára az egyetlen vigaszt, a zongora mellett rengeteg hangszeren tanult meg játszani a fuvolától a kürtig, a harmonikától a szaxofonig, sőt még dobolt is. 1970-ben nyerte az első dalversenyt az O sole mio előadásával.

Családja kérésére jogi tanulmányokat folytatott a Pisai Egyetemen, de a muzsikáról sem mondott le, s hogy neves énektanárait, Luciano Bettarinit, majd bálványát, a nemzetközi karriert befutott tenor Franco Corellit ki tudja fizetni, tanulmányai mellett bárokban zongorázott. A jogi diploma megszerzése után egy évig kirendelt védőügyvédként praktizált, majd a jogi pályát elhagyva, felnőtt fejjel kezdte meg énekesi pályafutását, menedzsere a kezdetektől a hatvanas évek egykori csillaga, Caterina Caselli. (Bocelli már szupersztárként, 2013-ban kapta kézhez ének mesterdiplomáját a La Speziában működő Giacomo Puccini konzervatóriumban.)

Pályafutását egy szerencsés véletlen indította el: 1992-ben az olasz popzene egyik legnagyobb sztárja, Zucchero új albumára Miserere címmel a tenorkirály Luciano Pavarottival tervezett duettet. A demóváltozathoz Bocellit kérte fel partnerének, s Pavarotti a próbafelvételt meghallgatva el volt ragadtatva az ismeretlen tenortól. Amikor Zucchero egy év múlva koncertkörútra indult, a duettet Bocellivel adta elő, aki egyedül is elénekelhette az egyik leghíresebb tenoráriát, a Nessun dormát a Turandot című Puccini-operából.

1994-ben megnyerte a San Remó-i dalfesztivált Il mare calmo della sera című dalával, azonos című első lemeze hazájában ünnepelt sztárrá avatta. Operaszínpadon is debütálhatott Verdi Macbethjében Macduff szerepében, és még azon a karácsonyon a Szent Péter téren II. János Pál pápa és több tízezer hívő előtt énekelte az Adeste Fideles című ünnepi dalt.

A nemzetközi elismerést a Con te partiro című dal, illetve a Sarah Brightmannel közösen énekelt angol nyelvű változat, a Time to say Goodbye hozta meg számára. A duett vezette a slágerlistákat, a kislemez csaknem hárommillió példányban kelt el. A számos országban megjelenő Romanza című válogatásalbumából már 15 millió fogyott (ezt húsz év múlva új változatban adták ki, s minden idők legsikeresebb olasz lemezének tartják), az ezt követő Viaggio Italiano és Aria a klasszikus zene jegyében születtek.

1999-ben Sogno című popalbuma megjelenése után Amerikában egyszerre négy albummával szerepelt a sikerlistákon, ami addig csak a legnagyobbaknak, a Beatlesnek, a U2-nak vagy a Led Zeppelinnek sikerült. Következő, Sacred Arias című klasszikus albuma kiadását követően az amerikai klasszikus albumlista első három helyén az ő lemezei álltak, amivel bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe. A Sacred Arias ötmillió példányban kelt el, s a mai napig a legsikeresebb klasszikus zenei album, amelyet szóló előadó készített. Bocellit a legjobb új előadó kategóriában Grammy-díjra jelölték, klasszikus művész esetében erre csak egyszer, 38 évvel korábban Leontyne Price esetében volt példa. Celine Dionnal közösen énekelt The Prayer című száma a legjobb dal kategóriában Arany Glóbusz-díjas lett, és jelölték Oscar-díjra is, 2010-ben csillagot kapott a hollywoodi hírességek sétányán.

Napjaink egyik legnépszerűbb tenorja eddig több mint 80 millió eladott albummal büszkélkedhet, és szinte minden évben új lemeze jelenik meg. 2000-ben látott napvilágot első teljes operalemeze, a Bohémélet, amelyet számos további követett, köztük a Trubadúr, a Tosca, a Carmen, az Andrea Chénier, a Turandot, a Manon Lescaut, az Aida, de jelent meg filmzenéket tartalmazó (Cinema) és karácsonyi (My Christmas) albuma is. Idén októberben tizennégy év után jelentkezik új dalokat tartalmazó popalbummal, Sí címmel.

A klasszikus és a popzenében egyaránt elismert művész fellépett már a világ összes nagy koncerthelyszínén, a New York-i Metropolitan Operától és Central Parktól a római Colosseumig és a sydneyi operaházig, ő az első előadó, aki a Szabadság szobor lábainál is énekelhetett. Bemutatkozott operaelőadásokban, így például a Bohémélet Rodolfo szerepében is, a Vatikánban ő adta elő a 2000-es szentév hivatalos himnuszát, a sydneyi olimpia nyitóünnepségén az olimpiai láng stadionba vitelében is részt vett. 2006 óta évente egyszer szülőfalujában koncertezik, a külön erre a célra épített Teatro del Silenzio szabadtéri színházban csak ezt az előadást rendezik meg. Többször lépett fel Magyarországon is, legutóbb tavaly a Papp László Budapest Sportarénában. Énekelt II. János Pál, XVI. Benedek és Ferenc pápának, Bill Clinton és George W. Bush amerikai elnöknek, II. Erzsébet brit királynőnek és Luciano Pavarotti temetésén, ahol Mozart Ave Verum Corpus című művét adta elő. Duettezett Ed Sheeran, Jennifer Lopez, Nelly Furtado és Barbra Streisand, sőt még a néhai Edith Piaf társaságában is, vele természetesen virtuálisan.

Rendszeresen fellép jótékonysági koncerteken, kampányol az ázsiai kutyahúsfogyasztás ellen, 2011-ben alapított jótékonysági szervezete a betegség vagy szegénység miatt nehéz helyzetbe került embereken segít. A sikerei ellenére is rendkívül szerény, rokonszenves énekes életéről 1997-ben megjelent önéletrajza alapján 2017-ben A csend zenéje címmel készült film.

Forrás: MTI

Fotó: facebook.com/andreabocelli/



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com