A Fővárosi Horgászegyesületek Szövetsége (FŐHESZ) a hasznosításában lévő 1703-1630 fkm közötti Duna szakaszon október közepétől végzi a Nagy kárókatona riasztását és gyérítését.
A hatályos jogszabályok alapján a nem védett területeken a halászati őr a halállományokban keletkezett károk mérséklése érdekében szeptember 01-január 31. között engedély nélkül végezhet gyérítést.
Szükség is van a kárókatonák elleni hatékony fellépésre, mert a Dunát az őszi hónapoktól március végéig több ezer kormorán lepi meg az Északi-tenger irányából.
Felmérések szerint közel 30-40 ezer vándorló, élelmet kereső madár érkezik hazánkba.
Kártételük nagyságát igazolja az elmúlt három hónapban elejtett madarak gyomortartalmi vizsgálatának összesített táblázata is. A 358 elejtett madárból 322 darab került felboncolásra.
A 322 madár gyomrában 442 db halat lehetett megszámolni. 390 db hal felismerhetően 21 jól elkülöníthető halfajból került ki, míg 52 hal felismerhetetlen, így azonosíthatatlan volt.
Abszolút favorit a védett Selymes durbics, majd a szintén védett Halványfoltú küllő, és a dobogós még a fokozottan védett Német bucó. Negyedik legtöbbet előforduló halfaj a Fogassüllő.
A kedvenc méret a 3 éves korosztály ami 25-35 cm nagyságú. Sajnos a legtöbb hal már élve nem menthető meg, de eltéve akad szerencsés.
A süllő túlélte a lenyelést, és valósággal újjászületett miután kioperálták a madár nyelőcsövéből.
Forrás: Dudás Tibor