A világban továbbra sem szűntek meg az etnikai, vallási alapon történő erőszakos akciók, de a terrortámadások halálos áldozatainak száma 2018-ban 15,2 százalékkal kisebb volt, mint az előző évben, a csökkenés negyedik éve tart a 2014. évi csúcs után.
2019. január 1. BURKINA FASO: Mintegy 50 ember halt meg, amikor fulani törzsbéli dzsihadista fegyveresek megtámadták a messzi törzs lakta Yirgou települést, majd bosszúból a falu lakosai gyilkoltak meg fulani törzshöz tartozókat. A világ egyik legszegényebb országában számos etnikai-vallási hátterű incidens történt, mióta az iszlamista szélsőségesek itt is megvetették lábukat.
2019. január 13. LENGYELORSZÁG: Egy jótékonysági célú rendezvényen egy büntetett előéletű, zavart elméjű férfi megkéselte Pawel Adamowicz gdanski polgármestert, aki belehalt sérüléseibe.
2019. január 15. KENYA: A szomáliai iszlamista al-Shabaab terrorszervezet Nairobiban összehangolt terrortámadást követett el egy luxusszálloda ellen. Az akcióban az 5 támadó mellett 21 ember vesztette életét, köztük egy amerikai és egy brit állampolgár. Ez volt a legsúlyosabb kenyai terrorcselekmény az országban az amerikai nagykövetség elleni 1998-as robbantások óta.
2019. január 17. KOLUMBIA: Bogotában 20 ember halt meg, amikor a Nemzeti Felszabadítási Hadsereg (ELN) baloldali gerillaszervezet egyik tagja robbanószerrel megrakott teherautót vezetett a rendőr-akadémia épületének, ez volt a legsúlyosabb merénylet 2003 óta a fővárosban. (Kolumbiában dialógus folyik a kormány és az ELN között, de utóbbi szerint a hadsereg folyamatosan támadásokat intéz ellenük.)
2019. január 21. AFGANISZTÁN: A közép-afganisztáni Maidan Sar városában egy ellenőrzőpontnál autóba rejtett pokolgépet robbantott fel egy öngyilkos merénylő, majd társai tüzet nyitottak a katonákra. Az áldozatok számát 190-re teszik. Július 1-jén 40 ember halt meg, amikor tálib lázadók egy robbanóanyaggal megrakott teherautóval követtek el öngyilkos merényletet a kabuli védelmi minisztérium épületénél. Augusztus 17-én az Iszlám Állam egy síita muszlim esküvőn elkövetett öngyilkos merénylete 92 áldozatot követelt. Szeptember 5-én a kabuli NATO-központ elleni öngyilkos támadásnak egy amerikai és egy román katona is áldozatául esett, emiatt az Egyesült Államok felfüggesztette a béketárgyalásokat a tálibokkal. (A lázadók az ország felét tartják ellenőrzésük alatt és erősebbek, mint 2001 óta bármikor.)
2019. január 27. FÜLÖP-SZIGETEK: A déli Sulu tartomány fővárosa, Jolo katolikus temploma ellen elkövetett pokolgépes merényletben 27 ember halt meg, a felelősséget az Iszlám Állam vállalta.
2019. február 11-15. NIGÉRIA: A közép-nigériai Kaduna államban 141 ember halt meg a keresztény és iszlám vallású, eltérő etnikai csoportokhoz tartozó fegyveresek összecsapásaiban. Június 16-án legalább 30 ember vesztette életét egy hármas öngyilkos merényletben. Az afrikai ország helyzetét a szegénységen kívül súlyos etnikai és vallási ellentétek, valamint a földművesek és állattenyésztők közötti villongások is nehezítik.
2019. február 13. IRÁN: Az elit katonai erő, a Forradalmi Gárda 27 tagja vesztette életét, amikor a Dzsais al-Ádl (Igazság Hadserege) nevű dzsihadista szervezet öngyilkos merényletet hajtott végre Szisztán-Beludzsisztán tartományban. (A Dzsais al-Ádl célja a szunnita beludzs kisebbség jogainak kivívása.)
2019. február 14. INDIA: A muszlim többségű, India és Pakisztán által is magának követelt Kasmír államban iszlám szeparatisták öngyilkos merényletet követtek el egy félkatonai gépkocsioszlop ellen, a támadásban 44-en haltak meg.
2019. február 28. SZOMÁLIA: Két autóba rejtett pokolgép robbant Mogadishu központjában, a merényletben 35-en vesztették életüket. Július 22-én 17 ember halt meg, amikor az iszlamista al-Shabaab bombát robbantott a főváros nemzetközi repülőteréhez vezető úton. (A szervezet, amely ellen a biztonsági erők az Afrikai Unió és az Egyesült Államok támogatásával harcolnak, jelentős területeket tart ellenőrzése alatt az ország középső és déli részén.)
2019. március 9. MEXIKÓ: Egy salamancai bárban 15 ember vesztette életét, amikor egy drogkartell tagjaira egy rivális banda tagjai tüzet nyitottak. Az országban szinte mindennaposak a hasonló erőszakcselekmények, valóságos háború dúl a drogkartellek között, amelyek a civileket és a fegyveres erők tagjait sem kímélik. 2006 óta mintegy negyedmillió ember halt erőszakos halált, 40 ezren tűntek el, a hatóságok tavaly minden addiginál több, 33 500 gyilkosságot tartottak nyilván.
2019. március 13. BRAZÍLIA: A Sao Paulóhoz közeli Suzano város egyik iskolájában két korábbi diák 7 embert mészárolt le, mielőtt magukkal is végeztek.
2019. március 15. ÚJ-ZÉLAND: Christchurch városában egy rasszista, a fehér felsőbbrendűséget hirdető, bevándorlásellenes ausztrál férfi, a huszonnyolc éves Brenton Tarrant két mecsetnél is tüzet nyitott az imára összegyűlt emberekre, és 51-et meggyilkolt, az első lövöldözést élőben közvetítette az interneten.
2019. március 23-24. MALI: A dogon népcsoporthoz tartozó fegyveresek lemészároltak 160 fulani pásztort és családjukat. A két szegény népcsoport között a legelőkért dúló harcok felerősítették az iszlamista mozgalmakat, amelyek tagjai november 1-jén az észak-keleti Ménaka régióban 53 katonát öltek meg.
2019. április 12. PAKISZTÁN: Legalább 20 ember, köztük több gyermek halt meg Kvetta városában, amikor a kisebbségben élő síiták negyedében a piacon öngyilkos merénylő robbantotta fel magát. Egy héttel később Délnyugat-Pakisztánban beludzs fegyveresek egy busz utasai közül 14 katonát lőttek agyon. (Pakisztánban iszlamista és szeparatista mozgalmak is követnek el terrorcselekményeket, az iszlamisták a kisebbségben lévő síitákat tekintik célpontnak.)
2019. április 19. NAGY-BRITANNIA: Az észak-írországi Londonderryben egy fiatal újságírónő vesztette életét, amikor egy házkutatás során lövöldözés robbant ki az „új IRA” nevű szakadár katolikus terrorcsoport és a rendőrség között.
2019. április 21. SRÍ LANKA: Három keresztény templomot és négy szállodát ért robbantásos támadás húsvét vasárnap olyan helyeken, ahol turisták is nagy számban megfordulnak. A merényletsorozat 259 halálos áldozatot követelt, és 500-nál többen sebesültek meg. Az elkövetők az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezettel kapcsolatban álló helyi iszlamista terrorszervezetek tagjai voltak.
2019. április 28. EGYESÜLT ÁLLAMOK: Egy fiatal fehér férfi a dél-kaliforniai Poway zsinagógájában tüzet nyitott a zsidó húsvétot ünneplőkre, és egy embert megölt, 3-at megsebesített. Május 31-én Virginia Beach városában egy elbocsátott állami alkalmazott 12 embert lőtt le egy hivatali épületben, mielőtt a rendőrök végeztek volna vele. Augusztusban egy nap alatt több mint 30 ember halt meg tömegmészárlásokban: 3-án a jobbára spanyolajkúak lakta El Paso egyik bevásárlóközpontjában egy fajgyűlölő fehér férfi 22 embert lőtt le, néhány órával később, 4-én egy daytoni bárban egy férfi 9 emberrel végzett, minden különösebb indok nélkül. A merényletek felerősítették a fegyvertartás korlátozásáról szóló vitákat.
2019. június 2. NÉMETORSZÁG: Hessenben egy szélsőjobboldaliként számon tartott férfi meggyilkolt egy magas beosztású helyi politikai tisztviselőt, aki nyilvánosan kiállt a menedékkérők befogadása mellett. Október 9-én Halle városában egy felfegyverzett szélsőjobboldali férfi sikertelenül próbált behatolni a helyi zsinagógába, ahol a hívők jóm kipúrt ünnepelték, ezután a környéken kezdett lövöldözni, és két járókelőt lelőtt.
2019. június 2. SZÍRIA: Az Iszlám Állam egykori székhelyén, Rakkában és Azaz városában autókba rejtett pokolgépeket robbantottak fel, 22 ember halt meg. (Katonai veresége óta az Iszlám Állam az általa korábban ellenőrzött területeken „alvó sejteket” hozott létre, amelyek időről időre terrorcselekményeket követnek el.) November folyamán, a szír határ mentén indított török offenzíva után sorozatos robbantásos merényletek történtek a török hadsereg által kialakított biztonsági övezetben, a 100-nál több halálos áldozatot követelő terrorcselekményekért a hatóságok a kurdokat tették felelőssé.
2019. június 3-10. SZUDÁN: A biztonsági és félkatonai erők tagjai Kartúmban egy ülősztrájk száznál több fegyvertelen résztvevőjét ölték meg, a következő napok erőszakhulláma újabb áldozatokat követelt. (Az afrikai országot két évtizeden át irányító Omar el-Besír elnök hatalmát áprilisban megdöntötte a hadsereg, ezután tömegtüntetések kezdődtek, s végül a katonák és az ellenzéki koalíció augusztusban hatalommegosztási megállapodást kötött.)
2019. június 10-17. KONGÓI DEMOKRATIKUS KÖZTÁRSASÁG: Legalább 200 ember vesztette életét az ország keleti felében a pásztorkodó hema és a földműves lendu népcsoport etnikai konfliktusában. (Az afrikai országot a törzsi konfliktusok és lázadó milíciák ténykedése mellett ebolajárvány is sújtja, több százezren menekültek el otthonukból.)
2019. június 21. IRAK: Öngyilkos merénylő robbantotta fel magát egy bagdadi síita mecsetnél, a támadás tíz ember életét követelte. Szeptember 21-én Karbala tartományban buszba rejtett robbanószerkezet végzett 12 emberrel. (Az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet rendszeresen követ el merényleteket Irakban azután is, hogy lényegében felszámolták uralmát.)
2019. június 22. ETIÓPIA: Legalább 13 személy vesztette életét az Amhara tartományban megkísérelt hatalomátvétel során, köztük a tartomány kormányzója is, az összeesküvők a fővárosban meggyilkolták Szeare Mekonnen tábornokot, a hadsereg vezérkari főnökét.
2019. augusztus 4. EGYIPTOM: Kairó központjában, egy kórház mellett robbanószerekkel megrakott autót robbantott fel egy öngyilkos iszlamista merénylő, a terrorcselekménynek 20 halálos áldozata volt. Az év folyamán a Sínai-félszigeten több, halálos áldozatokat követelő iszlamista merénylet történt. (A Muszlim Testvériség mozgalomhoz tartozó, demokratikusan megválasztott Mohamed Murszi államfőt 2013-ban a hadsereg elmozdította a hatalomból. Az elnöki tisztséget elfoglaló Abdel-Fattáh esz-Szíszi terrorista szervezetnek nyilvánította a Muszlim Testvériséget, és harcot indított az iszlamista csoportok ellen.)
2019. október 3. FRANCIAORSZÁG: A párizsi rendőr-főkapitányságon egy alkalmazott négy kollégáját késelte halálra, mielőtt lelőtték volna. A nyomozás során kiderült, hogy a martinique-i származású, a legmagasabb szintű hozzáféréssel rendelkező tettes az elmúlt időszakban radikalizálódott, és szélsőséges iszlám csoportokkal állt kapcsolatban.
2019. november 5. THAIFÖLD: Az ország déli részén muszlim szeparatista lázadók egy katonai ellenőrző pontnál 15 embert, részben rendőröket, részben falusi önkénteseket gyilkoltak meg.
2019. november 29. – NAGY-BRITANNIA: London belvárosában, a London hídnál egy terrorcselekmények miatt börtönre ítélt, feltételesen szabadlábra helyezett iszlamista férfi késsel támadt a járókelőkre, és 2 embert megölt, 3 személyt megsebesített, mielőtt agyonlőtték a rendőrök.
2019. december 6. EGYESÜLT ÁLLAMOK: Egy amerikai kiképzésen lévő szaúd-arábiai pilóta egy amerikai támaszponton négy embert lelőtt, mielőtt vele is végeztek volna, a hatóságok által terrorcselekménynek minősített merénylet miatt az Egyesült Államok felfüggesztette valamennyi szaúdi pilóta gyakorlati továbbképzését.
2019. december 10. CSEHORSZÁG: Az észak-morvaországi Ostrava egyik kórházában egy férfi lövöldözni kezdett és hét embert megölt, majd öngyilkosságot követett el. A tettest korábban a kórházban kezelték, de úgy érezte, nem foglalkoztak vele megfelelően.
Forrás: MTI.hu
Fotó: pexels.com