Kutatók éjszakája programok országszerte

Több mint háromezer ingyenes program várja az érdeklődőket a Kutatók éjszakáján, pénteken és szombaton országszerte 53 településen csaknem 150 helyszínen.

    Mások mellett egyetemek, középiskolák, könyvtárak, levéltárak és múzeumok csatlakoztak a programsorozathoz – mondta el a rendezvényről tartott szerdai sajtótájékoztatón Kardon Béla, az RCISD Regionális Információs és Fejlesztő Tudásközpont tudományos igazgatója.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a Kutatók éjszakája egy összeurópai rendezvénysorozat, amelynek célja a fiatalok megnyerése a kutatói pályának, viszont a programok minden korosztály érdeklődésére számot tarthatnak. Idén több mint 3500 különféle ingyenes programmal várják a látogatókat.
A rendezvény idén is kétnapos lesz, sok helyszín szombaton is fogadja a látogatókat.
A korábbi években főként a természettudományos műhelyek és a műszaki tudományok kutatói szerepeltek a rendezvényen, de most már a humán tudományok terén is egyre több program jelenik meg. Levéltárak, könyvtárak mutatják be kutatási eredményeiket és számos múzeum is részt vesz, köztük a Magyar Nemzeti Múzeum, a Holokauszt Emlékközpont, a Magyar Természettudományi Múzeum és a százhalombattai Matrica Múzeum.
Jakab Roland, az Ericsson Magyarország Kft. regionális igazgatója hangsúlyozta: több tucat programot rendeznek az Ericsson Magyarország székházában. Mint fogalmazott, azért tartják fontosnak az eseményt, mert megmutathatják azt, hogy egy kutató-fejlesztő mérnök valójában mivel is foglalkozik. A látogatók megtekinthetik azokat a különleges kutatólaboratóriumokat, ahol a jövő technológiái születnek, mint például az 5 G, a felhőalapú vagy az analitikai megoldások, emellett kiemelt figyelmet kap bemutatóikon a mesterséges intelligencia, az IoT, de lesznek drónok, robotok, szimulátorok és látványos fizikai kísérletek is.
Moskovits Ákos, Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének munkatársa elmondta: immár 14 éve indította el az Európai Bizottság a programsorozatot, amely egy lényegesen szélesebb körű a kutatói munkát támogató uniós program, a Marie Skłodowska Curie program része. Hangsúlyozta: a tehetséges fiatalok bevonása a tudományos kutatás világába Európa jövőbeli versenyképességének záloga. Az eseménysorozat célja, hogy minél szélesebb körből, minél kiválóbb fiatal embereket nyerjenek meg a tudományos kutatói pálya számára.
Elmondta, hogy a program nagy népszerűségnek örvend, évente több mint 30 országban rendezik meg. Tavaly becsléseik szerint látogatói rekordot döntött az esemény, Európában csaknem másfél millió résztvevője volt.
Grasselli Norbert, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy tavaly csaknem 300 ezren vettek részt a rendezvényen országszerte.
Felhívta a figyelmet arra, hogy programjaikkal Miskolcon, Szegeden és Budapesten várják a látogatókat. Az érdeklődők egyebek mellett megismerkedhetnek az egyensúly-vezérelt pingvinnel, kiképezhetik magukat bűnügyi technikusnak és játszhatnak tudományos társasjátékokat is, emellett lesz tudományos sörfőzés is.
Elmondta, hogy több partnerük is részt vesz az eseményen, így például az Európai Űrügynökség azokat a magyar fejlesztéseket mutatja majd be, amelyek az európai űrkutatásban hasznosultak. A fővárosi programokat lézershow-val zárják. Miskolcon a virtuális valósággal kapcsolatos fejlesztéseket mutatják be játékos formában, emellett lesz robotika bemutató, illetve önvezetőautó-verseny is. Szegeden pedig egyebek mellett az olajfaló baktériumokkal ismerkedhetnek meg a látogatók.
Balázsi Katalin, a Nők a Tudományban Egyesület elnöke elmondta, hogy idén is a Bartók Béla úti Zipernowsky-házban várják a látogatókat, ahol ezúttal is a tudományos területen dolgozó kutató- és mérnöknők lesznek a főszereplők, illetve még tudományos pályájuk elején álló diáklányok, akik érdekes bemutatókkal és kísérletekkel készülnek.
A Kutatók éjszakája programjainak teljes választékát a rendezvény honlapján (www.kutatokejszakaja.hu) találhatják meg az érdeklődők.
A szervezők felhívták a figyelmet arra, hogy több program is előzetes jelentkezéshez kötött: regisztrálni a rendezvény honlapján lehet.

A gluténról és gluténmentességről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők szeptember 27-én, a Kutatók éjszakáján a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) – hangzott el az M1 aktuális csatorna csütörtöki műsorában.

    A gluténról, vagy más néven a sikérről beszélve nem csupán a problémákat kell látni, hiszen íze és tápértéke miatt nagyon fontos élelmiszer-alapanyag – mondta el Tömösközi Sándor, az egyetem docense. Hozzátette: az előadás mellett megnyitják a Gabonatudományi és Élelmiszerminőség Kutatócsoport laborjait a látogatók előtt, bemutatják, hogyan lehet élelmiszer-összetevőket analizálni.
Évente mintegy 300 ezren látogatnak el a Kutatók éjszakája programjaira – mondta Kardon Béla, az RCISD Regionális Információs és Fejlesztő Tudásközpont tudományos igazgatója. Idén országszerte 53 településen csaknem 150 helyszínen több mint 3000 ingyenes program várja az érdeklődőket.

 

Az Ericsson Házban több mint 60 program várja a látogatókat pénteken, a Kutatók éjszakáján. A bemutatókon idén az ötödik generációs mobilhálózati technológiáé lesz a főszerep.

    A cég közleménye szerint az Ericsson Magyarország tizedik alkalommal vesz részt a Kutatók éjszakája programsorozatban.
A programok között egyebek mellett élő teszthálózaton működő demókon mutatják be az előadók mi minden várható az 5G technológiától. Az érdeklődők emellett bepillantást nyerhetnek a kutatói és mérnöki munkába, és szórakoztató módon ismerhetik meg az oktatás – alapkutatás – alkalmazott kutatás – ipari megvalósítás teljes láncolatát is – írják.
A közlemény szerint az Ericsson-eszközökre épülő élő 5G-s campushálózaton öt demó fut majd. A Mobil ultrahang bemutató azt demonstrálja, hogy az 5G hálózatok speciális képességei hogyan képesek segíteni egy mentőautóban dolgozó szakszemélyzet munkáját. Egy másik bemutatóban ipari robotkarok egy logikai játékot játszva mutatják meg, hogy az 5G és az „Edge Cloud” miként nyújt alacsony késleltetésű kommunikációs lehetőséget.
A robotok vezérlését végző központi szerver az 5G hálózat gyorsaságának köszönhetően valós időben bírálja felül azok működését. Szintén az ipari robotikában rejlő lehetőségeket hivatott bemutatni az a „robotpók”, mely felhőben található hangelemző algoritmus segítségével bármilyen zeneszámra tud táncolni, ez jól reprezentálja az alacsony késleltetés fontosságát az ipari automatizálás és az ipari robotika szempontjából.
A Kutatók éjszakáján emellett idén is megnyílik a látogatók előtt a tesztlabor, ahol az eszközök fejlesztése, tesztelése a teljes európai mobilhálózatot modellező rendszeren zajlik.
Az érdeklődők megismerkedhetnek a kutatók hobbijaival és több, az Ericsson és a BME együttműködésében megvalósuló projekttel is. Az általános iskolás és gimnazista lányokat a számítástechnika és a programozás rejtelmeibe beavató projekt, a Skool is az Ericssonban mutatkozik be. A fizikai kísérleteket Ericsson-díjas tanárok közreműködésével mutatják be.
Emellett az Ericsson Házban mutatkoznak be a 28. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny győztesei is. „Kifejezetten előremutató találmányokat ismerhetnek meg az érdeklődők, legyen szó akár okos eszközökkel felszerelt molycsapdáról, automatizált növénygondozó rendszerről, vagy éppen a nagy mennyiségű adatot gyűjtő szenzorok segítségével a legtisztább levegőjű útvonalat megtaláló navigációs eszközről” – olvasható a közleményben.

Az Óbudai Egyetem hat karán 160 programmal várják az érdeklődőket pénteken délutántól a Kutatók éjszakáján.

    Az intézmény közleménye szerint a szervezők különleges meglepetéssel készülnek a megnyitóra: bemutatkozik az intézmény új humanoid robotja, amely köszönti a jelenlévőket és társalog a rendezvényen megjelent érdeklődőkkel, valamint segédkezik majd egy látványos kémiai kísérletben is. Az esemény résztvevői emellett bemutatót láthatnak a da Vinci sebészrobottal, amely Magyarországon csak az Óbudai Egyetemen található.
A programok között lesznek érdekes kísérletek, bemutatnak alternatív hajtású járműveket, levegővel hajtott autót, lesz 3D nyomtatás és fénygraffiti, valamint a látogatók VR-kiterjesztett valóságban játszható applikációkat is kipróbálhatnak.
A programokkal kapcsolatban további információ a http://uni-obuda.hu/kutatok-ejszakaja-2019 oldalon olvasható.

Többek között a fizika, a kémia, a csillagászat, a géptan, a robotika, a gazdaság és a turizmus témaköreiben kínál érdekes előadásokat, bemutatókat, valamint kísérleteket a Kutatók éjszakájának pénteki programsorozata a Nyíregyházi Egyetemen.

    A tudomány iránt érdeklődőket mintegy nyolcvan program várja majd az egyetem campusán és kihelyezett tanszékein. A délutáni, több helyszínen tartott előadások mellett interaktív kiállításokat szerveznek, kipróbálhatóak lesznek az egyetemen használt eszközök és látványos kísérletekkel mutatják be a tudomány érdekességeit.
A fizikát bemutató programrészben lesz „kioltogatós” logikai játék, bizalom-inga, és bemutatják Öveges József híres kísérletei közül az egyik legismertebbet, a Heki kutyát is. A közönség megismerkedhet a 3D-nyomtatás egyetemi alkalmazásaival, a korszerű, környezetbarát gyártástechnológiákkal, kísérleti napkollektor-rendszerekkel, a gépipar és a repülés iránt érdeklődőknek pedig gyakorlási lehetőséget biztosítanak a hegesztő- és a repülőszimulátorokon.
Kinyílnak az agrokémiai, analitikai és talajtani laboratóriumok kapui, az elektronmikroszkóp labor, megnézhetőek lesznek az egyetem zöldségtermesztő bemutató kertjében zajló kísérletek, de szerveznek a konyhakémiai show-t, csillagászati távcsöves bemutatót és késztermékkóstolót is. Az érdekesebb előadások közt az ópium történetével, a partifecske vonulásának titkaival, a jógagyakorlatok negyedszázados kutatási eredményeivel, az influencerjelenséggel, a „beszélő” csontokkal és a 4.0-ás ipari forradalom hatásaival foglalkoznak majd az előadók.
A Kutatók nyíregyházi éjszakáján emellett lehet majd legózni, ékírást olvasni, hangversenyt hallgatni, az élménylaborban robotokat programozni és játszani; az egyetem melletti Tuzson János Botanikus Kert nyílt napra is invitálja a programon résztvevőket.

Látványos fizikai és kémiai kísérletekkel, a tudományt népszerűsítő ismeretterjesztő előadásokkal, műszaki érdekességekkel és interaktív játékokkal várja az érdeklődőket pénteken Szombathelyen az ELTE Savaria Egyetemi Központ – tájékoztatta az MTI-t Gaspari Gábor, az egyetem kommunikációs munkatársa.

    A közönség az egyetem C épületének bejárata előtt délután négy órától este nyolcig tekintheti meg például a NapCsiga nevet viselő, napenergiával hajtott járművet, külön standokon mutatkoznak be a szombathelyi duális gépészmérnökképzésben közreműködő nagyvállalatok, de látogatható az ELTE szombathelyi asztrofizikai obszervatóriuma is.
A tudományokat népszerűsítő előadásokon szó lesz majd például térképészetről, a gazdaságról és a pénzügyekről, a klímaváltozás és a migráció összefüggéseiről, az ipari robotok alkalmazásáról, világító növényekről, de akár a konyhában elvégezhető kémiai kísérletekről is.
Megismerkedhetnek a résztvevők a 3D-s szemüveg használatával, készíthetnek hőkamerás felvételeket, részt vehetnek országismereti kvízjátékban, hallhatnak a mérések pontosságáról, olyan növényekről, amelyek megváltoztatták a történelmet, de szó esik majd a boszorkányokról és középkori tengeri hadviselésről, valamint a hódok életéről is.

Több mint száz helyszínen négyszáz program várja a tudomány iránt érdeklődőket pénteken, a Kutatók Éjszakáján Szegeden és Hódmezővásárhelyen – tájékoztatta a Szegedi Tudományegyetem közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.

    A délután kettőkor kezdődő programok közül kicsiknek és nagyoknak egyaránt érdekes lehet az Általános Orvostudományi Kar Dóm téri épületében található mentőautó-szimulátor. A nagyobbak egy igazi kutatólaboratóriumba is bepillanthatnak, és megtudhatják, hogyan lehet a banánból DNS molekulákat kivonni.
Az iskolások a Gyógyszerésztudományi Karon patikusként is kipróbálhatják magukat, a legkisebbeket pedig a kar dékánja és dékánhelyettesei esti mesével várják. A Mérnöki Kar előadásaiból kiderül, hogy kik laknak az élelmiszereinkben vagy milyen is a zaj- és rezgésmérések alkalmazása a műszaki diagnosztika világában.
A Bartók Béla Művészeti Kar és a Természettudományi és Informatikai Kar közösen igazi újdonságot mutat be a vendégeknek: ezen az éjszakán debütál a kottalapozó applikáció. Emellett a TTIK-n a felnőttek a növényalapú alkoholokról hallhatnak izgalmas előadást Egészségedre! címmel, de azt is megnézhetik, hogyan használhatóak a lézerek a gyógyításban.
A Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karon mindent megtudhatnak az érdeklődők a szuperhősnőkről, a Népek konyhája pedig ételkóstolóval és receptcserével vár mindenkit. Az Állam-és Jogtudományi Karnak köszönhetően a fogyasztóvédelemmel is megismerkedhetnek a látogatók a Drágám, a ruhák összementek! című előadáson. A karon a külföldi látogatókat is szeretettel várják: a Leonardótól az Új Rembrandtig – Szerzői jog régen és most című előadás magyarul és angolul is elhangzik majd.
Az Egészségtudományi- és Szociális Képzési Karon idén is megtudhatják a résztvevők, hogy milyen érzés öregnek lenni, sőt akár látogatást is tehetnek az emberi testben. A Gazdaságtudományi Karon kutatói megérzéseiket tesztelhetik az érdeklődők, de megtudhatják azt is milyen a marketing a hétköznapokban. A Juhász Gyula Pedagógusképző Kar a Nagy Árvíz 140. évfordulója alkalmából gyalogos városnézésre invitálja a vállalkozó szellemű látogatókat.
Az SZTE Füvészkert éjszakai kalandtúrával várja a látogatókat.
Hódmezővásárhelyen a Mezőgazdasági Karon kicsik és nagyok egyaránt kipróbálhatják magukat a Csináld magad dísznövényszaporítás! című programon, de megnézhetik azt is, hogyan zajlik az állatpreparálás.
Ezen az estén megnyílnak az ELI-ALPS lézeres kutatóintézet kapui is a nagyközönség előtt. A központban éjszakai túrákat szerveznek, előadások hangzanak el az intézetről és a lézerfizikáról, a gyerekeket pedig fénykardkészítés, fotonvadászat, holdhomok-gyártás is várja.

Huszonnégy helyszínen több mint 250 programmal várja az érdeklődőket a Pécsi Tudományegyetem (PTE) a Kutatók éjszakája rendezvényein pénteken – tájékoztatta az intézmény az MTI-t.

    A közleményben emlékeztettek arra, hogy a PTE immár 12. éve mutatja be érdekes, izgalmas, olykor meghökkentő programok keretében a tudományos módszereket és eredményeket, hozza közelebb a tudósokat, kutatókat érthető, élvezhető, szórakoztató formában.     A PTE jogi karán „időutazásra”, múltbéli kalandozásokra és a jövő technológiáiból fakadó jogi kihívásokat bemutató programokra invitál. Vajon választ tud adni a jog a mesterséges intelligenciával, a 3D nyomtatással, a Big Data jelenséggel, az önvezető járművekkel kapcsolatos problémákra? Az érdeklődők pénteken választ kaphatnak ezekre a kérdésekre.     Emellett idén sem maradnak hoppon a bűnügyek felgöngyölítése iránt érdeklődők és a Trónok harca-rajongók, de az is kiderül, hogyan lehet trágár szavak nélkül káromkodni.     Az orvosi, gyógyszerésztudományi kar, a klinikai központ és a Szentágothai János Kutatóközpont is számos érdekes programot szervez: 9 helyszínen várják az érdeklődőket, akik ingyenesen, de regisztrációt követően vehetnek részt a programokon.     A bölcsészettudományi kar programkínálata azoknak szól elsősorban, akik szívesen vizsgálják a minket körülvevő világot többféle szemüvegen keresztül, és kíváncsiak, vajon egy-egy téma hogyan alakul másként, hogyan kap új mintázatot a különböző tudományterületek kaleidoszkópján át.     A közgazdaságtudományi karon abba kaphatnak mélyebb bepillantást a látogatók, hogy az emberi agy miként trükközik velünk, valamint abba is, hogy milyen munkatársak vagyunk és hogy mit várnak el tőlünk a munkaerőpiacon.     A műszaki kar campusán rendkívül izgalmas programokkal, előadásokkal várják az érdeklődőket. Szó lesz többek között a Solar Decathlonon több díjat is elnyert innovatív házról, megtekinthetik a látogatók az egyetem 3D nyomtatóközpontját, sőt a Hauni Technológiák Tanszék jóvoltából egy 3D-s lézerszkennerrel is megismerkedhetnek. Emellett drónokkal, gokartszimulátorral és sok más érdekességgel találkozhatnak az eseményen résztvevők.     A természettudományi karon a sokéves hagyománynak megfelelően kinyílnak a laborajtók, a látogatók találkozhatnak a kutatókkal, kipróbálhatják eszközeiket, találmányaikat, megismerhetik a munkájukat előadások és tudományos-szórakoztató programok keretében. Látványos fizikai és kémiai, sokszínű biológiai, ezerarcú földrajzi, valamint interaktív sportprogram várja a látogatókat.     A programok részletes leírását az idei eseményre fejlesztett saját honlapon, a kutatokejszakaja.pte.hu-n találhatják meg az érdeklődők, és itt jelentkezhetnek a regisztrációköteles eseményekre.

Kutatási stand-up előadás is várja a közönséget a Nemzetpolitikai Kutatóintézetben pénteken, a Kutatók éjszakáján.

    A Külhoni Kornél kalandjai című előadás György Botond erdélyi humorista főszereplésével mutatja be az intézet tevékenységeit, kutatásainak eredményeit – írja a kutatóintézet közleménye.
Az érdeklődők emellett vetélkedőn tehetik próbára a nemzetpolitikával és a külhoni magyarokkal kapcsolatos ismereteiket, valamint zárásként a Kárpát-medence különböző ízeivel is ismerkedhetnek egy gasztrobemutatón – olvasható a közleményben.

Budapesti színházépületekről, a színházrendező fogalmának változásáról, régi hangfelvételekről, valamint Gombár Judit díszlet- és jelmeztervezőről, Rév István Árpád bábjátékosról, Kun Zsuzsa táncművészről és Csortos Gyula színművészről is tartanak előadást a PIM Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézetben (OSZMI) a Kutatók éjszakáján, pénteken.

    A tavalyi évhez hasonlóan az idén is csatlakozik az OSZMI a Kutatók éjszakájához, a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítésére Európa-szerte megrendezett ingyenes rendezvényhez: pénteken 17 óra és 20 óra 30 perc között várják az érdeklődőket előadásaikra – közölték a szervezők az MTI-vel.
Bodolay Géza, az OSZMI igazgatója a színházrendező fogalmának változásáról tart előadást. Harmincöt éve talán egyetlen színház volt színművész-igazgató kezében, mára ez az arány éppen fordított – ennek a folyamatnak az összefüggéseiről szól az előadás.
Huber Beáta muzeológus „Betemetett” színházépületek címmel tart előadást, amelyen azoknak a fővárosi színházépületeknek ered a nyomába, amelyeket időközben lebontottak, vagy már nem színházként üzemelnek. Az OSZMI Topográfiai Gyűjteményében őrzött fotók és dokumentumok segítségével újra élővé teszi ezeket az elfeledett, „betemetett” színházépületeket.
Turnai Tímea muzeológus, az OSZMI Szcenikai gyűjteményének munkatársa Táncszerelem címmel Gombár Judit (1937-2016) díszlet- és jelmeztervezőről tart előadást. Gombár Judit hagyatékán, rajzain, tervein keresztül kirajzolódik a Győri Balett születésének és tervezéseinek története is.
Gajdó Tamás, az OSZMI tudományos főmunkatársa „Megy ez egyáltalán?” – Színháztörténet hangszalagon című előadásában az 1950-es, 1960-as években született, nem a nyilvánosságnak szánt hangfelvételeket mutat be.
Somogyi Zsolt muzeológus A Bábjátékos bútorai címmel Rév István Árpád (1898-1977) iparművészeti tevékenységéről beszél a Kutatók éjszakáján. A magyar bábművészet kiemelkedő alakja – akinek teljes hagyatéka az OSZMI Bábtárába került – 1941-ben nyitotta meg Magyarország első kőbábszínházát. Az azt megelőző évtizedekben azonban a képző- és iparművészet számos területén működött, szobrokat készített, tervezett játékokat, textíliákat, bútorokat és mesterhegedűket, rajzolt reklámgrafikákat és mesekönyv-illusztrációkat – az előadás az életműnek ezt az eddig kevéssé kutatott területét mutatja be.
Halász Tamás muzeológus Kun Zsuzsáról, a XX. századi magyar táncművészet egyik legnagyobb alakjáról tart előadást. A balerina, balettigazgató, pedagógus hagyatéka idén került az OSZMI Táncarchívumának gyűjteményébe, az előadás ebből a kincsestárból ad ízelítőt.
Csiszár Mirella muzeológus Csortos Gyula (1883-1945) háztartáskönyveiről beszél. A Nemzeti Színház örökös tagjának az OSZMI Kézirattárába került öt, 1938 és 1943 között vezetett, feketébe kötött határidőnaplóját mutatja be, amelyek lapjairól a művész hétköznapjai tárulnak fel.

Látványos kísérletek, tudományos bemutatók és csillagászati programok várják az érdeklődőket a Kutatók éjszakája pénteki és szombati programjain Bács-Kiskun megyében.

    A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Baján működő Víztudományi Kara négy helyszínen várja az érdeklődőket. Látogatóik bejárhatják a Víztechnológiai Oktatóbázist, ahol kémiai és biológiai laborokban vizsgálják a különféle víz- és talajmintákat, de a víz- és szennyvíztisztító-berendezésekkel, a membránszűrés folyamatával is megismerkedhetnek. A kisebbeket mikroszkópos vizsgálattal várják, míg a nagyobbak a hidrodinamikai modellezést figyelhetik meg. Idén is lesznek csillagászati programok és készülnek meteorit-kiállítással is.
Az ipari paradicsommal kapcsolatos kutatásokról, valamint a fogyasztói igények változásának a fűszerpaprika nemesítésére gyakorolt hatásairól tartanak előadást Kalocsán, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ Zöldségtermesztési Önálló Kutatási Osztályán pénteken.
Az űrkutatás és robotika, a számítógép-programozás és a zöld energia áll majd annak a három előadásnak a középpontjában, amellyel a kalocsai Dózsa György középiskolában készülnek a Kutatók éjszakájára.
A Bács-Kiskun Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Társulat pénteken és szombaton két-két interaktív előadásra várja a kecskeméti Tudomány és Művészetek Házába látogatókat.
Az IQ Kecskemét Ipari Kutató Kft. óránként induló üzemlátogatásain az érdeklődők megtudhatják, hogyan vágnak lemezekből alkatrészeket, hogy hol készülnek a stadionok tartószerkezetei, és hogy mire használják az óriási hegesztőgépet.
A Kecskeméti Modellező Sport Klub bemutatja sugármeghajtású repülőgépét, valamint helikopter és egyéb repülőgép modelleket.
A kecskeméti Kandó Kálmán középiskola csapata elhozza a Shell Eco-marathonra készült saját építésű járgányát, míg a Bányai Júlia Gimnázium robotika csapata a Kínát megjárt robotját.
A kecskeméti Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalba (Nébih) látogatók bepillantást nyerhetnek a laboratóriumba. Az érdeklődők egyebek mellett cseppfolyós nitrogénnel végzett szórakoztató jelenségek szemtanúi lehetnek.
A kecskeméti piarista iskolában hétköznapi anyagokkal elvégzett játékos és meghökkentő bemutatókkal készülnek, de lesznek látványos kísérletek is az optika világából.
A kecskeméti Neumann János Egyetem öt helyszínen mintegy 67 programmal várja az érdeklődőket. A GAMF Műszaki és Informatikai Karra látogatók egyebek mellett megismerkedhetnek a tanulást segítő Eddie-vel, egy okostelefon alkalmazás és egy tankönyv hibridjével. A Kertészeti és Vidékfejlesztési Kar egyebek mellett gyógy- és fűszernövény bemutatóval, kóstolóval készül, de lehet majd könyvet fűzni, beszélnek a szobanövények házi szaporításáról és ápolásáról, lesz mozisarok is. A Pedagógusképző Kar interaktív, zenés foglalkozása betekintést nyújt a reneszánsz és a barokk táncok világába ás más programok mellett készülnek kincskereső, nyomozó játékkal is.
A Kecskeméti Egyetemi Csillagvizsgálóban a látogatók megnézhetik a Jupiter és a Szaturnusz bolygót, csillagcsoportokat, ködöket, galaxisokat. Közben megismerkedhetnek a távcsövekkel és a csillagképekkel is. A kecskeméti Planetáriumba ellátogatók megismerkedhetnek a Holddal.
A kiskunfélegyházi Móra Ferenc Gimnáziumban pénteken az érdeklődők egyebek mellett megismerkedhetnek a szilárd szén-dioxid tulajdonságaival, majd izgalmas kísérleteket is végezhetnek a szárazjéggel. Az iskola tanulói olyan híres tudósokat keltenek életre, mint Samuel Morse, Nikola Tesla, Hedy Lamarr, Alfred Nobel vagy Rubik Ernő. Fókuszban a távközlés címmel pedig régi telefonokból és mobiltelefonokból rendeznek kiállítást. Idén is lesz Rubik-kocka bajnokság, tudományos nyomozós játék viszont most először.
Sötétedés után az iskola udvarán pedig mindent megmutatnak, ami fénylik, durran, ég vagy szikrázik, de az érdeklődők távcsövön keresztül a csillagos eget is kémlelhetik.

 

 

 

Forrás: MTI

Forrás: facebook.com/kutatokejszakaja



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com