Egy új gombás légzőszervi betegség fenyegeti a kihalás szélén álló új-zélandi kakapókat. A súlyosan veszélyeztetett röpképtelen éjszakai papagájféle több példánya is elpusztult már a fertőzés miatt.
Az aucklandi állatkert szerdán közölte, hogy az utóbbi hónapokban hét kakapónál tapasztaltak aspergillosist. Kedden egy százéves példány pusztult el a gombás légúti fertőzés miatt.
„Jelenleg 16 madárnál állapítottunk meg aspergillosist, a betegség miatt valószínűleg még több példányt veszítünk majd el” – mondta Andrew Digby, a kakapók megőrzésével foglalkozó új-zélandi program tudományos tanácsadója a közösségi médián.
A kizárólag Új-Zélandon honos bagolypapagáj (Strigops habroptilus) kellemetlen szagú éjszakai madár, többnyire fák gyökerei közötti üregekben él. Testtömege a két kilogrammot is meghaladhatja, testhossza 50-60 centiméter, és a hím nagyobb, mint a tojó. Bogyókkal, hajtásokkal táplálkozik, de néha rovarokat, gyíkokat is elfog. A tollazata sárga-barna-zöld, vagyis terepszínű. Nagy csőre szaruszínű, lába szürke. Szeme körül a tollak körben helyezkednek el, ezért is emlékeztet bagolyra.
A kakapóról korábban úgy tudták, hogy kipusztították a vadászok és a behurcolt emlős ragadozók, amelyekkel szemben teljesen védtelen volt, de 1976-ban véletlenül találtak néhány egyedet. Az új-zélandi természetvédelmi hatóság azóta hatalmas energiát fektet a tenyészprogramba.
Minden kakapócsibét biztonságos körülmények között nevelnek, majd később jeladóval ellátva szabadon engednek a vadonban. Minden kakapófészket ellátnak szenzorokkal és kamerákkal, és az étrendjüket is szabályozzák.
Jelenleg 142 kakapót tartanak számon. Az idei költési időszakban 50 nőstény 249 tojást rakott, amelyből rekordszámú, 77 fióka kelt ki. A fiókák közül 5 már elpusztult a gombás légúti betegségben, amelynek további két kifejlett példány is áldozatul esett.
A közlemény szerint Új-Zéland-szerte három állatkórházban tartanak megfigyelés alatt illetve kezelnek 35 kakapót. Az állatokat az ország különböző részeiből helikopterrel szállítják vizsgálatra. A beteg madarak kezelése akár hónapokig is eltarthat.
Forrás: MTI