Németországban a távmunkában dolgozók általában többet túlóráznak, a nők pedig a gyerekeikkel is többet foglalkoznak, mint a munkahelyen kötött munkaidőben dolgozók – erre az eredményre jutott egy új tanulmány.
A Hans Böckler alapítvány által publikált kutatásból kiderül, hogy a távmunkában alkalmazott nők átlagosan egy órával többet dolgoznak hetente, és emellett átlagban három órával többet töltenek a gyerekeik gondozásával is.
A távmunkában alkalmazott apák hetente átlagosan két órával többet dolgoznak, ám nem töltenek több időt a gyermekeikkel.
„Sem az anyák, sem az apák nem nyernek több szabadidőt a rugalmas munkaszervezéssel” – jelentette ki Yvone Lott, a tanulmány szerzője, a Gazdasági és Társadalmi Kutatások Intézetének (WSI) kutatója.
A rugalmas munkafeltételek segíthetnek a munka és a családi élet összeegyeztetésében, de a tanulmány figyelmeztetett arra, hogy a távmunkának hátulütője is lehet: a nők és férfiak között „a szerepek klasszikus elosztása” jobban megmerevedhet.
A teljesen független munkabeosztású német férfiak a kutatás szerint 4 órával többet töltöttek munkával hetente, viszont kevesebbet foglalkoztak a gyermekeikkel, mint azok, akik kötött munkaidőben dolgoztak – hangsúlyozta Lott.
A kutató szerint a távmunkában dolgozók önkizsigerelését elkerülendő világosabban kell szabályozni az ilyen típusú munkát, beleértve a munkaórák számát.
A német kormány olyan törvénytervezet előterjesztésén dolgozik, amely bizonyos feltételekkel garantálja a munkavállalóknak, hogy otthonról dolgozhassanak.
Forrás: MTI
Fotó: pexels.com