Szendrey Júliáról szóló szakmai konferenciával, a Corvina könyvtár budai műhelye című kiállításhoz kapcsolódó kerekasztal-beszélgetéssel, a Himnusz, valamint a hozzá tartozó Erkel-kotta kiállításával ünnepli a magyar kultúra napját az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) január 22-én, kedden.
A Szendrey Júlia-konferencián irodalom- és művelődéstörténészek különböző szempontok szerint mutatják be Petőfi Sándor feleségének életművét, életszerepeit és kapcsolati hálóját – olvasható a nemzeti könyvtár keddi közleményében, amely kitér arra is: a Manuscriptoriumban egész nap látható lesz a Himnusz kézirata és a szöveget megzenésítő Erkel-kotta, valamint a könyvtár titkait bemutató sétát is szerveznek a közönség számára.
A Corvina-tárlatot a magyar kultúra napján két különleges – A kódexek titkai, valamint A reneszánsz hatalma és a hatalom művészete című – tárlatvezetéssel lehet megtekinteni, majd Reneszánsz hétköznapok Mátyás udvarában címmel rendeznek beszélgetést Buzás Gergely, a Visegrádi Mátyás Király Múzeum igazgatója; Láng Benedek tudománytörténész, Kovács Gábor zenetörténész és Zsoldos Endre csillagászattörténész részvételével.
Ugyancsak január 22-én mutatják be Tokaji Nagy Erzsébet és Szádeczky-Kardoss Zsófia Szabó Zoltán-monográfiáját, amelyet az OSZK Kiadó és a Kortárs Kiadó jelentetett meg. A két szerzővel A. Szabó Magda beszélget a könyvbemutatón – derül ki a közleményből.
A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük január 22-én annak emlékére, hogy a kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnusz kéziratát.
A Magyar Kultúra Napján a Magyar Nemzeti Múzeum egy előadás keretében Ady Endrére emlékezik halálának 100. évfordulója alkalmából. A költő koporsóját 100 éve a múzeum előcsarnokában ravatalozták fel. Akik búcsúztak tőle, január 29-én itt tiszteleghettek a 20. század egyik legjelentősebb magyar költője előtt.
A program második részében a január 15-én nyílt „Az ismeretlen Görgei” című kiállítás, – amely Görgei Artúrra, az 1848-49-es honvédtábornokra és hadügyminiszterre emlékezik – ismertetése mellett lehetőség nyílik a kiállítás megtekintésére is. A kiállítás 20 óráig várja az érdeklődőket.
Részletes program:
16 óra – Debreczeni-Droppán Béla (történész): „Az új Magyarország költője” – A 100 éve elhunyt Ady Endre temetése a Nemzeti Múzeumból
17 óra – Radnóti Klára (történész, a kiállítás kurátora): A Görgei-kép megrajzolásának problémái – Az ismeretlen Görgei című kiállítás
A program regisztrációhoz kötött.
A programra és a kiállításra érkező látogatóinkat ezen a napon kedvezményesen, egységesen 500 Ft-os belépővel várjuk.
Közös időnk – 1989 című kampány első napja:
A Magyar Nemzeti Múzeum a Magyar Kultúra Napján indítja el a „Közös időnk – 1989” című projektet, amelynek célja, hogy a múzeum gyűjteményeibe, a kutatásba és a kiállítások sorába beemeljék a rendszerváltás közös emlékezetét.
A Fiumei úti sírkertben tartott ingyenes sétákkal csatlakozik a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) a magyar kultúra napja programjaihoz január 22-én.
A tíz órakor induló Halhatatlan művészet – Szobrászok és szobrok című vezetésen a jelentkezők felfedezhetik a sírkertet mint szoborparkot, hiszen nemcsak a Fiumei úton nyugvó szobrászok sírjait keresik fel, hanem a sírkertben található szobrok történeteivel is megismerkedhetnek. A 14 órakor induló Ami bennem lélek című irodalmi séta kalandos életutakat, szövevényes szerelmeket, borospohár mellett elmondott történeteket mutat be – közölte a Nemzeti Örökség Intézete pénteken az MTI-vel.
„Ha valahol megtalálható a magyar kultúra, az pontosan a Fiumei úti sírkert. Hiszen számos nagy művészünk, írónk, politikusunk nyugszik ezen a nemzeti emlékhelyen, így az ide látogatók nemcsak egy sírkertet találnak, hanem kulturális örökségünk egyik legfontosabb helyszínét. A magyar kultúra olyan géniuszainak sírja található meg nálunk, mint például Ady Endre, József Attila, Radnóti Miklós vagy Munkácsy Mihály. A NÖRI kiemelten fontosnak tartja, hogy a Fiumei úti sírkert több legyen, mint temető, ezért számos kulturális programot tervezünk 2019-ben is” – idézi a közlemény Radnainé Fogarasi Katalin, a NÖRI főigazgatója szavait.
A január 22-én tartott sétákon a részvétel előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a http://fiumeiutisirkert.nori.gov.hu/sirkerti-setak oldalon lehet.
Kiállításokkal, zenés irodalmi estekkel, Himnusz- és mesemondó versennyel, koncerttel és filmvetítéssel ünneplik Bács-Kiskun megyében a magyar kultúra napját.
Kiskunfélegyházán 2000 lépés címmel Kossuth Tivadar vajdasági festőművész kiállításával veszi kezdetét a magyar kultúra napi programsorozat csütörtökön a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban. Ugyanott január 22-én a középiskolás korosztálynak szavalóversenyt rendeznek a Himnuszból, majd kora délután a Móra Ferenc Művelődési Központban tartott ünnepi műsorra, Domokos László Székely nyelvlecke című előadására várják az érdeklődőket.
A kiskunhalasi Közösségek Házában zajló programsorozat pénteken Blank Zita festményeiből rendezett Átjárók című kiállításával kezdődik. Karády Katalin életének sarkalatos pontjait járja be a magyar kultúra napját megelőzően, január 21-én délután a szabadkai Szab-way Színházi Szervezet Ki tudja, látsz-e még című előadása.
Bácsalmáson a magyar kultúra napja alkalmából a megyei mesemondó verseny területi fordulójára várják az általános iskolásokat a Vörösmarty Mihály Városi Könyvtár és Közművelődési Intézetbe január 21-én délelőtt.
Kecskeméten a Ráday Múzeum a magyar kultúra napján ingyenesen látogatható, így a helyi festőművész, Muraközy János életét bemutató új, állandó A kulcsra zárt szoba titkai című tárlat is.
A magyar kultúra napján Tardy-Molnár Anna, a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. (MANK) ügyvezető igazgatója Kecskeméti alkotóház – 110 éve a művészet szolgálatában című előadását követően együttműködési megállapodást köt a Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár és a MANK. A programsorozat részeként megnyílik a szinte minden művészeti ágat képviselő Folyamat Társaság kiállítása, a legkisebbeknek pedig a Kecskeméti Textilművészet Alkotóműhely tagjainak közreműködésével alkotó délutánnal készülnek. A gyermekeket és fiatalokat január 22. és 26. között kvízjátékokkal is várja a könyvtár.
Arany János balladái másképp címmel rendhagyó irodalom órával készülnek a Hírös Agóra Ifjúsági Otthonban január 28-án, majd Messzeringó gyermekkorom világa címmel felolvasóversenyt rendeznek általános és középiskolás diákok részére.
Baján Magyarok a Kárpát-medencében címmel Benkő Péter színművész és Kurkó József előadóművész tart verses, dalos pódiumestet a magyar kultúra napján a Bácskai Kultúrpalotában.
Kiskőrösön Aknay János Útközben című kiállításával ünnepelnek január 22-én a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeumban. A festőművész a tárlat megnyitójának keretében adja át a múzeumnak képadományát.
Kiskunmjasán ingyenes filmvetítést tartanak január 22-én. Délelőtt a legkisebbeket Vízipók-csodapók és Pom Pom meséivel, a Magyar népmesékkel, valamint Mazsola és Tádé történeteivel várják. A diákoknak délután az Indul a bakterház című magyar vígjátékot vetítik le, majd a nap zárásaként Nemes Jeles László Napszállta című filmjét tűzik műsorra.
Tiszakécskén január 22-én 10 órakor Malek Andrea és az EszeMent MeseBand zenés előadására várják az Arany János Művelődési Központba a település valamennyi alsó tagozatos diákját. Kalocsán a Tomori Pál Városi Könyvtárban január 22-én képzőművészeti kiállítás nyílik a Kalocsai Kortárs Művészeti Klub tagjainak munkáiból, majd Magyar ember evés közben nem beszél – szemelvények a magyarok zivataros századaiból címmel zenés irodalmi műsor veszi kezdetét.
Kunszentmiklóson a Varga Domokos Általános Művelődési Központban zajló magyar kultúra napi rendezvényen Fehér Nóra, a Kormorán énekesének és Deák Fruzsina színész műsoros estjére várják az érdeklődőket.
Jánoshalmán a kiskunhalasi fúvósok, a Halas Concert Band műsorával emlékeznek meg a magyar kultúra napjáról az Imre Zoltán Művelődési Központ és Könyvtárban, majd másnap, január 23-án városi mesemondó versenyt rendeznek.
A magyar kultúra napját 1989 óta ünneplik annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én tisztázta le a Himnusz kéziratát Szatmárcsekén.
Pécsett a többi között kiállításokkal, Komlón pedig egész héten át tartó programokkal ünneplik a magyar kultúra napját.
A Pécsi Kulturális Központban január 22-én, a magyar kultúra napján elsősorban családoknak szóló, ingyenesen látogatható kiállítás nyílik Ady Endre 100. címmel. Január 24-én a Csorba Győző Könyvtár Apáczai Csere János Fiókkönyvtárában rendezett ünnepség keretében Székely László költő-előadóművész zenél és olvas fel saját verseiből. Ugyanott a Zempléni László népdalfeldolgozásait bemutató műsor mellett Itt írtok ti – Írók-íróasztalok címmel huszonkét magyar írót munka közben bemutató tárlat is nyílik.
Komlón a Közösségek Háza szervezésében egy egész héten át tartó programsorozattal ünneplik a magyar kultúra napját. A Magyar kultúra hete – az intézmény honlapja szerint – szombat este kezdődik a Tunyogi Péter (1947-2008) emlékére rendezett koncerttel, amelyen a Cs.Í.T. együttes lép fel.
Kedden, a magyar kultúra napján a városi színházban elismeréseket ad át Polics József (Fidesz-KDNP) polgármester, majd helyi énekkarok adnak koncertet és bemutatják a Tóth Ferenc Liszt-díjas komlói zenetanár-karnagy előadássorozatából készített DVD-t is. Szerdán alsó tagozatos diákok számára rendeznek mesevetélkedőt, szombaton pedig a Sárarany zenekar tart lemezbemutató koncertet és táncházat.
A magyar kultúrát 1989 óta ünneplik január 22-én, a kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnuszt.
Változatos programokkal, koncertekkel, kiállításokkal, színházi produkciókkal, könyvbemutatókkal köszöntik a magyar kultúra napját Csongrád megyében, Szegeden ekkor adják át a kulturális elismeréseket is.
A megyeszékhelyen irodalmi esteket, kiállításokat, vers- és prózamondóversenyt rendeznek, koncertekre és színházi előadásokra is várják a közönséget. Hétfőn a Kisszínházban folytatódik a MASZK Egyesület HétFü programsorozata: Pintér Béla és Társulata vendégszerepel Szegeden Fácántánc című produkciójával, amelynek főszerepében Csákányi Esztert láthatják a nézők. Másnap pedig Varró Dániel és Molnár György tart zenés irodalmi estet az IH rendezvényközpontban.
Szombaton Szeged kulturális intézményei mutatkoznak be a Szent-Györgyi Albert Agórában, kedden pedig díszünnepségen ugyanitt adják át az önkormányzat elismeréseit: a Szeged kultúrájáért díjakat és a Kölcsey-érmeket.
Hódmezővásárhelyen, a múzeumban a névadó Tornyai János néprajzi gyűjteményéből nyílik tárlat pénteken, a következő nap pedig Holler László festőművész munkáiból nyílik kiállítás Tájak, érzelmek címmel.
Az Emlékpontban kedden Kovács Imre Attila irodalmár mutatja be a kultúra és a barbarizmus összefüggéseit Ady Endre Harc a Nagyúrral című verse alapján, másnap Lucien Hervéről tart vetített képes előadást Dömötör Mihály fotóművész. Az Emlékpont legújabb kiadványát, az egykori fehérgárdista, 1945 utáni kommunistaellenes ellenálló, Juhász Nagy Vilmos élettörténetét feldolgozó monográfiát pedig január 24-én mutatják be.
A Németh László Városi Könyvtárban szintén könyvbemutatót rendeznek, ezen a Szőnyi Benjámin református lelkipásztor, költő, író születésének 300. évfordulójára készült konferenciakötetet ismerhetik meg az érdeklődők.
Makón, az Espersit házban péntektől a Mátyás királlyá koronázásának 555. évfordulója alkalmából rendezett vándorkiállítás látható, majd kedden a József Attila Múzeumban Koszta József festőművész alkotásaiból nyílik gyűjteményes kiállítás.
Csongrádon hétfőtől a Piroska János festőművész munkáiból rendezett tárlatot tekinthetik meg az érdeklődők a Galériában, és itt rendezik az önkormányzat ünnepségét is, ahol bemutatják a Tóth Béla szobrászművész munkásságáról készült kötetet.
Szentesen a Péter Pál Polgárházban a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum A szóda című vándorkiállítását láthatja a közönség keddtől.
A magyar kultúrát 1989 óta ünnepeljük január 22-én, a kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnuszt.
Koncertekkel, kiállításokkal ünneplik a magyar kultúra napját Fejér megyében.
Dunaújvárosban a városháza házasságkötő és rendezvénytermében a G Bunker Quintet dzsesszformáció ad koncertet kedden. Az önkormányzat akkor adja át a Pro Cultura Intercisae díjat.
Bicskén a Kultúrkúriában Szolnoki Tamás tart előadást 6000 éve Bicskén – A település múltja egy régész szemüvegén keresztül címmel. A szakember kedden a régészeti eredményeket felhasználva bemutatja, miért kedvelték az elődök ezt a térséget.
Martonvásáron, a Brunszvik-kastélyban szombaton kamarakoncertet szervez a Budapesti Filharmóniai Társaság zenekara Erkel Ferenc, Goldmark Károly és Mosonyi Mihály műveiből.
Móron az Erzsébet téri Művelődési Házban Jordán Tamás és Sebő Ferenc tart előadóestet jövő szerdán. A két művész József Attila gondolatait tolmácsolja prózába és dalba öntve.
Székesfehérvár az Öreghegyi Közösségi Házban jövő hétfőn tartanak magyar kultúra napi rendezvényt. Előbb Acsa Szücs Imre alkotásaiból nyílik kiállítás, majd Tolcsvay László és barátai koncerteznek.
A magyar kultúra napját 1989-tól ünnepeleljük annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én tisztázta le a Himnusz kéziratát Szatmárcsekén.
Gálával és irodalmi műsorral, kiállításokkal, kötetbemutatóval teszik emlékezetessé a magyar kultúra napját Jász-Nagykun-Szolnok megyében.
Gyuricska Éva, a szolnoki polgármesteri hivatal sajtószóvivője az MTI-nek elmondta: hagyományos gálaműsor keretében adják át Szolnok kulturális területet érintő legrangosabb díjait kedden, az Aba-Novák Agóra Kulturális Központban.
A szolnoki Damjanich Múzeum tájékoztatása szerint szintén január 22-én Egy rejtőzködő életmű születése címmel nyitják meg Bokros László festőművész életműkiállítását és sor kerül a művész monográfia-bemutatójára is. A vendégeket Horváth László múzeumigazgató köszönti, a kiállítást Csiszár Róbert Péter művészeti író, a kiállítás kurátora nyitja meg. A tárlat március 24-ig tekinthető meg.
Czakóné Gacov Katalin, a szolnoki Verseghy Ferenc Könyvtár és Közművelődési intézmény igazgatója elmondta: a gyermekkönyvtár Kölcsey és kora címmel rendhagyó könyvtári órákat tart a bejelentkező osztályok részére január 22. és 25. között, célcsoport a hetedik osztály. Az interaktív, csoportmunkával és játékokkal „fűszerezett” foglalkozás alatt a reformkor irodalmába, képzőművészetébe, zenéjébe és sportjába nyerhetnek betekintést a tanulók.
A magyar kultúra napja alkalmából Molnár Nikolett amatőr fotós kiállítását is megtekinthetik az érdeklődők január 22-től február 2-ig a könyvtárban.
A szolnoki Hild Viktor Könyvtárban január 23-án, szerdán nyílik a Honvéd Kulturális Egyesület kiállítása. A február 15-ig, előzetes egyeztetés után megtekinthető tárlaton Andrásiné Pocsalyi Julianna, Cseh Bagoly János, Léna Szancova, Szűcs Klára festők és Stonawski József szobrász alkotásai tekinthetők meg. Emellett az Aranysor Íróklub kultúra napi irodalmi műsorára is várják az érdeklődőket január 25-én, pénteken a könyvtárban. Az íróklub tagjai saját műveiket adják elő.
Tiszaföldváron a Tiszazugi Földrajzi Múzeumban január 24-én, csütörtökön mutatják be a „Forrásaink a reformációról. Dokumentumok a Magyar Nemzeti Levéltár Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltárából” című kötetet. Köszöntőt mond Béres Mária múzeumigazgató, a művet bemutatja Horváth Gergő igazgatóhelyettes, a kiadvány szerkesztője.
Kapás János, a túrkevei Finta Múzeum igazgatója elmondta: péntek délután a Vadász Pál Kiállítóteremben nyílik Mihály István túrkevei festőművész emlékkiállítása. A tárlatot Bácskai Bertalan festőművész nyitja meg.
A magyar kultúra napját 1989-tól ünnepeleljük annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én tisztázta le a Himnusz kéziratát Szatmárcsekén.
A magyar kultúra napja alkamából Madách Imréről és Nyírő Józsefről is megemlékeznek Nógrád megyében, a programok sorában lesz színházi előadás, jubileumi fotókiállítás és versmondó verseny is – tájékoztatták az MTI-t a szervezők.
Balassagyarmaton Takaró Mihály irodalomtörténész tart előadást A száműzött magyar irodalom – Wass Albert, Tormay Cécile, Nyírő József címmel kedden este a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban. Az eseményt az Örökség Kulturális Műhely programsorozatának keretében rendezik.
Ugyancsak 22-én Pásztón Molnár László Jászai-díjas színművész Hazám című önálló estjét rendezik meg a Teleki László Városi Könyvtár és Művelődési Központban az intézmény és a Balassi Bálint Színház szervezésében.
Szécsényben a 28. Nemzetközi versmondó- és népdaléneklő versenyt tartják meg a városi művelődési központban 26-án. Salgótarjánban több programot is tartanak a magyar kultúranapján. A Zenthe Ferenc Színház Hunyady Sándor Lovagias ügy című vígjátékát mutatja be Márkus Alfréd és Verebes István zenés betétjeivel és szövegátirataival, a főbb szerepekben Koltai Róberttel és Vándor Évával.
A Balassi Bálint Megyei Könyvtárban Karinthy örök címmel 23-án, szerdán láthatnak vidám irodalmi műsort a nézők a Szabad Ötletek Színháza előadásában.
Salgótarján várossá nyilvánításának évfordulóját hagyományosan együtt ünneplik a magyar kultúra napjával, az idei központi ünnepséget 27-én rendezik. A kísérőprogramok sorában helyet kap a Madách-hagyomány Ápoló Egyesület ünnepi ülése, amelyen a Madách-kutatások a legújabb publikációk tükrében címmel Andor Csaba irodalomtörténész, a Madách Irodalmi Társaság alapító tagja tart előadást 25-én. A résztvevők megkoszorúzzák a Bolyai János Gimnázium előtt lévő Madách-szobrot is. Csütörtökön, 24-én a Salgótarjáni Fotógaléria 500. kiállítását ünneplik meg a József Attila Művelődési Központban, ahol Fekete Zsolt polgármester mond köszöntőt, majd Horváth Imre fotóművész, a Magyar Fotóművészeti alkotócsoportok Országos Szövetségének elnöke nyitja meg az évfordulós kiállítást. A látogatók a fotóklub 54 évéről, a fotógaléria létrehozásáról és működéséről szóló beszélgetésen is részt vehetnek.
A magyar kultúra napja alkalmából Pest megyében a tavalyihoz hasonlóan lesz közös Himnusz-éneklés és mivel akkor lesz Szent Vince napja, is sok helyen rendeznek borkóstolást és hagyományőrző esteket, bálokat.
Szentendre Fő terén kedden délben ismét megrendezik a Himnusz-flashmobot, a résztvevők közösen éneklik el a költeményt – közölték a szervezők.
Vácon szombaton folkpartit és táncházat rendeznek, Budakeszin Pápai Erika színművész önálló estjével ünneplik a magyar kultúra napját kedden.
Az Isaszegi Esten hagyományőrző néptáncbemutatót tartanak szombaton, Szigethalon ugyanazon a napon megrendezik a X. Jótékonysági Városi Bált. Lesz bál Vecsésen és Budakalászon is, ahol a XXII. Svábbállal kezdődik a báli szezon.
Szigethalmon Grecsó Krisztián és Hrutka Róbert zenés pódiumestje várja a Városi Szabadidőközpontban az érdeklődőket kedden.
A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én tisztázta le a Himnusz kéziratát Szatmárcsekén.
Zala megyében exkluzív kiállítások nyílnak, irodalmi esteket rendeznek és bemutatják a közgyűjtemények legújabb kutatási eredményeit a magyar kultúra napjához kapcsolódó rendezvénysorozat keretében.
Zalaegerszegen, a Gönczi Galériában szerdán nyílik meg a Nemzet Művésze címmel kitüntetett Orosz István Kossuth-díjas grafikusművész Paradoxonometria című kiállítása. A tárlaton „kicsit kétértelmű” grafikai paradoxonokat mutatnak be: a művek nagy része rézkarc, emellett néhány tükörhengeres anamorfózis és „deszkametriának” nevezett, ácsolással, szögeléssel készült munka is látható lesz – mondta el Orosz István az MTI-nek.
A Hevesi Sándor Színházban január 21-én sajtófotó-kiállítás nyílik. A tárlaton Katona Tibor, Pezzetta Umberto és Seres Péter fotóriporter közel 70 munkáját állítják ki, és válogatást mutatnak be a sajtófotó-pályázatra érkezett képekből.
Január 22-én, a magyar kultúra napján a kőszínházban a Zalai Táncegyüttes lép színpadra, a műsor vendége lesz Pál István Szalonna és Bandája. A gálaesten adják át a Kultúra Mecénása Díjat és a közművelődési elismeréseket.
A megyei levéltárban sajtótájékoztatón értékelik az intézmény elmúlt évi tudományos és közművelődési tevékenységét és bemutatják a Magyar Nemzeti Levéltár 2019-ben induló elektronikus ügyfélszolgálatát.
A Deák Ferenc könyvtárban január 23-án Pillanatképek címmel régészek, történészek, restaurátorok ismertetik a Göcseji Múzeum legújabb kutatási eredményeit. Január 24-én a Pannon Tükör idei első lapszámát, valamint Bencze Lajos Írott szóval című tanulmány- és esszékötetét mutatják be a könyvtárban.
A nagykanizsai programsorozat Micsinai Dominik Bauer szonett című színművének bemutatójával kezdődik pénteken a Honvéd Kaszinóban. A magyar kultúra napján a városi könyvtárban tematikus kiállítás nyílik az intézmény szolgáltatásairól, a Hevesi Sándor Művelődési Központban a 25 éves népi szövőműhely jubileumi kiállítását és Hadiné Szalai Gabriella kosárfonó népi iparművész alkotásait láthatják a látogatók. A VOKE Kodály Zoltán Művelődési Házban január 23-án Fából vaskarika címmel Kovács Tibor vasutas különleges anyagokból készített „mozdonyszobraiból” nyílik kiállítás. A Magyar Plakát Házban a Fénnyel írott múlt – Kiskanizsai életképek című kötetet mutatják be január 24-én.
A keszthelyi városi könyvtár pénteki, A könnyed bölcs és fanyar humorista című rendezvénye Heltai Jenő életéről és munkásságáról szól. Január 23-án nyílik Mór János festménykiállítása, január 29-én pedig bemutatják Kardos Gy. József Emléknél többek ők – Válogatott tanulmányok című kötetét.
A Pro Cultura Keszthely díjat január 22-én adják át a Balaton Színházban: az irodalmi esten a Hevesi Sándor Színház művészei lépnek fel, február elsején pedig a Festetics György Zeneiskola növendékei a Magyar kultúra dicsérete címmel adnak komolyzenei hangversenyt a Simándy teremben.
Gyenesdiáson a települést ábrázoló fotókból nyílik kiállítás január 22-én, és bemutatják a Harmatcseppek – Gyenesdiási verses antológiát.
A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük január 22-én annak emlékére, hogy a kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be Szatmárcsekén a Himnusz kéziratát.
Forrás: MTI
Fotó: pexels.com