A csádi látogatáson tartózkodó Emmanuel Macron francia elnök nyugalomra és a megosztottság enyhítésére intette vasárnap a francia társadalmat a sárgamellényesek előző napi újabb tüntetése hatására, amely már kisebb létszámú és csendesebb volt, mint a korábbiak, de azért így is voltak összecsapások a rendőrséggel.
Viszont az államfő és Édouard Philippe miniszterelnök is a rendbontók, a törvényeket megszegők szigorú megbüntetését ígérte.
A kormányfő egy Twitter-üzenetében elítélte, hogy a szombati tüntetéseken „eljátszották az államfő lefejezését, hogy egyesek példátlanul erőszakosan támadtak a rendőrökre, illetve hogy Párizs közepén egyeseknek antiszemita megnyilvánulásai voltak”.
A szombati tüntetéseken mintegy 23 ezren vettek részt országszerte, feleannyian, mint egy héttel korábban, és Párizsban is csak kétezren voltak a múlt szombati 4000 helyett. Csak a fővárosban 109 embert vettek őrizetbe.
A sárgamellényesek novemberben kezdtek tiltakozni eredetileg az üzemanyagadó tervezett emelése ellen, de azóta általánosabb tömegdemonstrációvá nőtte ki magát az akció Macron gazdaságpolitikájával szemben. Az első megmozduláson, november 17-én még több mint 280 ezren vonultak az utcákra országszerte. Azóta a tiltakozók száma fokozatosan csökkent.
Macron pár napja elismerte, hogy részben felelős azokban a pontokban, amelyeket a tüntetők felrónak neki, és bejelentett néhány, a munkások vásárlóerejét növelni hivatott intézkedést, de fő követelésüket, a vagyonadó visszaállítását nem teljesítette.
A francia elnök úton Csádba nyilatkozott az amerikai csapatok Szíriából való kivonásával kapcsolatosan. Mont mondta, „mélységesen sajnálja” Donald Trump amerikai elnök erre vonatkozó döntését, amely – mint Macron fogalmazott – veszélyes következményekkel járhat.
A francia államfő méltatta James Mattis amerikai védelmi minisztert, aki Trump váratlan döntését követően bejelentette, hogy február végén távozik tisztségéből. „Egy szövetségesnek megbízhatónak kell lennie, egyeztetnie kell a többi szövetségessel. Mattis tudta ezt” – mondta Macron.
Az amerikai csapatok kivonása veszélybe sodorja a kurd harcosokat, akik kulcsfontosságú szerepet töltöttek be a Washington vezette nemzetközi koalíció harcában az Iszlám Állam dzsihadista szervezet ellen – vélekedett a francia elnök.
„Nem szabad megfeledkeznünk (…) arról, hogy mivel tartozunk azoknak, akik a helyszínen életüket vesztették a terrorizmus elleni harcban” – mondta Marcon, utalva a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű, kurd vezetésű milíciaszövetségre. „Az SDF küzd a terrorizmus ellen, amely támadásokra buzdított Párizsban és máshol (…). Mindenkit arra kérek, hogy ne felejtse el, mit tettek ők”.
Macron ugyanakkor nem beszélt arról, hogy mi lesz a francia hadsereg következő lépése Szíriában ezt követően. Az AP amerikai hírügynökség szerint kurd tisztségviselők pénteken egy francia elnöki tanácsadóval találkoztak, és egyikük azt kérte tőle, hogy Franciaország töltsön be nagyobb szerepet Szíriában az amerikai csapatok kivonulását követően.
Donald Trump amerikai elnök szerdán jelentette be, hogy megkezdik az amerikai erők teljes kivonását Szíriából, miután sikerült legyőzniük az Iszlám Államot, és nincs rájuk tovább szükség. A bejelentés aggodalmat váltott ki Washington közel-keleti szövetségesei, főként Izrael és a szíriai kurdok körében.
Forrás: MTI
Fotó: pexels.com