A Prima Primissima Díjról 

Pénteken tizenhatodik alkalommal vehetik át kitüntetéseiket a Prima Primissima Díj kategória győztesei, a díjkiosztó gálának az idén is a Müpa ad otthont. 

A Prima Primissima Díjat és az azonos nevű alapítványt 2003 nyarán alapította Demján Sándor üzletember a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elnökségének közreműködésével. A díjat azzal a céllal hozták létre, hogy pártoktól és politikától mentesen támogassa és fejlessze a magyar tudományos, művészeti és kulturális életet, őrizze a magyar értelmiség eredményeit, értékeit.

Az első Prima Primissima Díjakat 2003. december 11-én adták át a budapesti Nemzeti Színházban. A több mint 1,65 milliárd forint értékű felajánlásnak köszönhetően az alapítvány tíz éven át ítélhette oda a kitüntetést, 2013-tól a Prima Primissimát Csányi Sándor és az OTP Bank gondozza és finanszírozza tovább.

A Prima Primissima Díj elismeréseinek körét idővel tovább bővítették: 2005-ben az egyes megyéken belüli teljesítményeket honoráló Megyei (területi) Prima Díjakkal, melyeket 19 megyében hárman nyerhetnek el, 2007-ben pedig a harminc év alatti fiatal tehetségeknek adományozható Junior Prima Díjakkal. Utóbbi kitüntetés a tudomány, a zene, a népművészet és közművelődés, a sajtó, valamint a színház- és filmművészet terén kiemelkedő fiatal tehetségeket támogatja, kategóriánként akár tízet is.

A Prima Primissima Díjat tíz kategóriában ítélik oda. Jelölteket a VOSZ megyei és szekcióelnökei, a szakmai testületek tagjai, a Prima Primissima Alapítvány Kuratóriumának tagjai, az elmúlt év primissimái, illetve az egyes kategóriákban a kategóriák érdekvédelmi, szakmai és civil szervezetei állíthatnak. A díjra 2017-ben először határon túl élő magyar magánszemélyeket és alkotóközösségeket is jelölhettek.

2013 óta az egyes kategóriák szakmai testületei tíz jelöltet emelnek ki, akik közül az alapítványi kuratórium tagjai titkos szavazással kategóriánként három-három primát választanak. A Primissimákat a gálaest napján választják ki a kuratórium tagjai és a VOSZ kibővített elnöksége.

A primák 2013-tól – a korábbi 3 millió forint helyett – fejenként 5 millió forintos, a primissimák változatlanul 15 millió forintos díjazásban részesülnek. Ugyancsak 15 millió forintot ér a szakmai elismerésen kívül a Közönségdíj, a jutalomban a kitüntetett a díjalapító Demján Sándor felajánlásából részesül. A Junior Prima díjasoknak 2 millió forint jár, 1 millió forint pedig a területi Prima díjasoknak. A pénzjutalom mellé a díjazottak korábban Kincsem szobrát, Schrammel Imre Kossuth-díjas keramikusművész alkotását kapták emlékül, 2013-tól ezt Szmrecsányi Boldizsárnak az ég felé törő íjászt ábrázoló szobra váltotta fel.

A Prima Primissima Alapítvány kuratóriumának elnöke 2003 óta Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója, a VOSZ társelnöke. Tagjai: Baán László miniszteri biztos, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója (2010-ben Prima-díjas); Balogh Gabriella tanácsadó; Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) volt főtitkára; Kozma Imre atya, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke (2005-ben Prima Primissima díjas), Tolnay Tibor, az OTP Bank Felügyelő Bizottságának elnöke, a VOSZ elnöke. A testületnek tagja volt a 2017-ben elhunyt Jókai Anna Kossuth-nagydíjas, Kossuth- és József Attila-díjas író, a nemzet művésze (2004-ben Prima Primissima közönségdíjas) is.

 

2018-ban a Prima díjasok, egyben Prima Primissima Díjra jelöltek a következők:

Magyar építészet és építőművészet: Nagy Csaba építész; Potzner Ferenc építész, művészettörténész; Tokár György építész

Magyar irodalom: Bertók László költő, író; Görgey Gábor író, költő; Vári Attila író, költő

Magyar képzőművészet: Katona Szabó Erzsébet textilművész; Korniss Péter fotográfus, fotóriporter; Maurer Dóra képzőművész

Magyar népművészet, közművelődés: Kallós Zoltán Alapítvány – Válaszút; Kiss János balettművész; Vujicsics Együttes

Magyar oktatás és köznevelés: „A zene mindenkié” Egyesület; Falus Iván pedagógus, egyetemi tanár; L. Ritók Nóra pedagógus

Magyar sajtó: Bősze Ádám műsorvezető, zenetörténész; a Portfolio.hu gazdasági hírportál; a Rubicon történelmi folyóirat

Magyar sport: Kozák Danuta kajakozó; Magyar Zoltán tornász; Vereczkei Zsolt paraúszó

Magyar színház- és filmművészet: Székely Gábor rendező; Szirtes Ági színész; Venczel Vera színész

Magyar tudomány: Frei Zsolt asztrofizikus; Hamza Gábor jogtudós, egyetemi tanár, akadémikus; Sótonyi Péter orvos, patológus, egyetemi tanár

Magyar zeneművészet: Dresch Mihály dzsesszzenész; Fischer Ádám karmester; Várjon Dénes zongoraművész

Forrás: MTI.hu
Fotó: MTI.hu



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com