Több millió lány nem jut oktatáshoz Pakisztánban

Több millió lánygyereknek nincs lehetősége iskolába járni Pakisztánban, nagyrészt a hiányzó pénzügyi források miatt – derül ki a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi emberi jogi szervezet keddi jelentéséből.

A helyzetet a HRW elkeserítőnek nevezte, annak ellenére, hogy az idén júliusban megválasztott miniszterelnök, Imrán Hán kampánya során is több ígéretet tett az oktatás megreformálására és az erre a célra elkülönített források bővítésére. Pakisztán jelenleg a bruttó hazai termékének (GDP) alig 2,8 százalékát költi oktatásra.

Az ország több mint 200 millió lakosa közül csaknem 80 millió iskoláskorú; közülük körülbelül 22 millió nem jár iskolába, nagy részük lány – közli a jelentés, amely ezen kívül a családok szűkös anyagi lehetőségét és az iskolákban gyakran alkalmazott testi fenyítést jelöli meg a helyzet okaként.

A jelentés nem említ ugyan biztonsági okokat, azonban hatósági források szerint az elmúlt években lányiskolák tucatjai panaszkodtak radikális csoportok fenyegetéseire, idén áprilisban pedig az ország északi részén tizenegy lányiskolát gyújtottak fel.

A helyzet miatt többször felemelte a szavát a lányok oktatásáért kiálló pakisztáni aktivista, a Nobel-békedíjas Malala Juszafzai is, akit 2012-ben iszlamisták kis híján megöltek, mert nem volt hajlandó engedelmeskedni a nők iskolába járását megtiltó parancsuknak. Malalát nemzetközi orvosi összefogással kezelték Londonban, és azóta emberi jogi aktivistaként folytatja harcát a lányok tanulási lehetőségeiért. Alig tizenhét évesen, 2014-ben kapta meg a Nobel-békedíjat a gyermekek jogainak védelmében folytatott harcáért.

Alapítványa, a Malala Fund már csaknem 6 millió angol fonttal támogatta Pakisztánban új iskolák építését, illetve tankönyveket és iskolai egyenruhákat is adományoz az arra rászorulóknak.

Forrás: MTI.hu
Fotó: pexels.com



cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com