Az elmúlt tíz évben egy nagyon erős dokumentarista gárda nőtt föl fiatal fotósokból, akik a magyar fotográfia jövőjét jelentik – mondta Korniss Péter fotográfus az M5 csatorna Kulturális Híradójában a magyar fotográfia napján.
„A magyar fotográfia ereje azt hiszem, hogy abból a nagyon erős kötődésből született, amely mindig a valósághoz kötötte. Azok, akik elmentek Magyarországról, fotográfusok és világhírűek lettek, mint Robert Capa, André Kertész, Moholy-Nagy László, mind vitték magukkal a valósághoz való ragaszkodást. Azok pedig, akik itt maradtak, itt éltek és most is itt élnek, azok mindig tudatában voltak annak, hogy a valóságra kell építkezniük” – fejtette ki a hagyományos erdélyi és magyarországi paraszti kultúra dokumentálásával ismertté vált Korniss Péter.
Virágvölgyi István, a Robert Capa Magyar Fotográfiai Nagydíj titkára szerint régen az volt a nehéz, hogy a fotográfusok meg tudják csinálni azt az egy-két jó kockát, amely kiállításon később szerepelhetett, ma az a kihívás, hogy a rengeteg jó kép közül kiválasszák ezeket.
A Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetségének kezdeményezésére 2003 óta emlékeznek meg az első magyarországi fotó megszületéséről azzal a céllal, hogy a társadalom figyelmét a fotókultúrára és a magyar fotótörténeti értékekre irányítsák.
Magyarországon 178 évvel ezelőtt ezen a napon készült először fénykép. A dagerrotípiát Vállas Antal egyetemi tanár készítette és mutatta be a készítés módját a Magyar Tudós Társaság ülésén. erre az évfordulóra emlékezve tartják a magyar fotográfia napját augusztus 29-én.
A világ első fotója 1827-ben készült, a francia Niépce a dolgozószobája kilátását örökítette meg egy aszfalttal bevont ónlemezen. Ekkor ez még egy nagyon bonyolult és költséges eljárás volt, a technika fejlődésének köszönhetően azonban ma már bárki képes fényképeket készíteni.
Magyarországon a legtehetségesebb művészek olyan intézményekben mutatkozhatnak be, mint a magyar fotográfusok házának nevezett Mai Manó Ház vagy mint a világhírű magyar haditudósítóról Robert Capáról elnevezett Capa Központ.
Olyan pályázatok, ösztöndíjak és elismerések segítik a nemzetközi szinten is elismert magyar fotósokat, mint a 35 évesnél fiatalabb művészek Hemző Károly-díja vagy a Robert Capa-nagydíj, amely szintén a kiemelkedő tehetségeknek nyújt bemutatkozási lehetőséget és anyagi támogatást.
Forrás: MTI
Fotó: pexels.com