Olaszországban csütörtökön a halálos áldozatok száma meghaladta koronavírus-fertozés következtében Kínában elhunytakét, Vuhanból, a COVID-19 járvány kiindulási pontjából nem jelentettek új hazai fertőzötteket.
A fertőzöttek száma délutánra meghaladta a 230 ezret szerte a világon a Johns Hopkins Egyetem legfrissebb adatai szerint. A halálesetek száma 9358, 84 557 ember meggyógyult.
Olaszországban egyetlen nap alatt 427-tel nőtt a halálos áldozatok száma és 4480-nal a diagnosztizált fertőzötteké. A halálesetek száma csütörtökre elérte a 3405-öt, Olaszország így a halálesetek számát tekintve megelőzte Kínát. A fertőzöttek száma 41 035, a gyógyultaké 4440, a jelenlegi 33 190 betegből több mint 14 ezer van házi karanténban.
Spanyolországban, ahol 767-en haltak meg, az idősotthonok lakói között már legkevesebb 79 halálos áldozata van a koronavírusnak. A dél-európai országban egy nap alatt 25 százalékkal nőtt a koronavírussal fertőzöttek aránya, 3400 új esetet igazoltak a vizsgálatok.
Nagy-Britanniában II. Erzsébet királynő közleményében szólította fel együttműködésre a briteket a világjárvány elleni harcban. A szigetországban 2 644 fertőzöttet tartanak nyilván és 137-en haltak meg.
Csaknem 30 ezer külföldön rekedt németet szállítanak haza a hét végéig, a többségüket Egyiptomból – jelentette be Heiko Maas német külügyminiszter.
Belgiumban 309 új megbetegedést regisztráltak, ezzel 1795-re emelkedett a fertőzöttek száma. Hét új haláleset történt, ezzel együtt 21-en haltak meg a betegségben. Hollandiában 2051 koronavírussal fertőzött beteget tartanak számon, 58 halálesetről számoltak be.
Ausztriában csütörtök délutánig 1843 megbetegedést diagnosztizáltak, ez 25 százalékos növekedést jelent az előző napi adathoz képest, a halálesetek száma összesen hat.
Szlovákiában csütörtökön újabb 19 embernél mutatták ki a fertőzést, és így már 123-ra emelkedett az új típusú koronavírussal fertőzöttek száma. Szlovákiában összesen közel 2500 személyt teszteltek már a vírus jelenlétére, a fertőzöttek közül 35-öt kezelnek kórházban, az első beteg elhagyhatta a kórházat.
A román parlament online ülésen hagyta jóvá a rendkívüli állapot bevezetéséről szóló rendeletet. A román határrendőrség szerint több mint 16 ezer román állampolgár érkezett vissza Romániába a magyar hatóságok által éjszakánként megnyitott humanitárius folyósokon azóta, hogy Magyarország a koronavírus-járvány miatt keddre virradó éjszaka lezárta határait a külföldről érkező nem magyar állampolgárok előtt. Csütörtök délig 277 embernél mutatták ki a koronavírust, halálos áldozat eddig nem volt, hat beteget kezelnek intenzív osztályon, 25 fertőzöttet pedig gyógyultnak nyilvánítottak. Románia rendeletben rögzítette, hogy akár 15 évre is börtönbe kerülhet az, aki a karanténrendelkezéseket megsértve megfertőz másokat.
Különvonatokkal szállítják Ukrajnába a német-lengyel határon rekedt, a koronavírus-járvány miatt hazaigyekvő ukránok ezreit – jelentette be a lengyel elnök csütörtökön. Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő közölte: szerda óta sikerült „jelentősen lerövidíteni a nyugati országhatáron feltorlódott sorokat”.
Horvátországban, ahol csütörtökön 9 óráig 102 volt a fertőzöttek száma, meghalt az első koronavírussal megfertőződött beteg, egy idős Isztria megyei férfi. Az országban éjféltől részleges boltzár lépett életbe, és betiltották a nyilvános rendezvényeket. Csütörtöktől a határokat is lezárták a külföldiek előtt. Szlovéniában szerda délután 14 óráig 286 volt a fertőzöttek száma.
Észak-Macedóniában, ahol 42 fertőzött van, csütörtöktől a szükségállapot elrendelése nyomán katonák védik a fontos állami intézményeket, a kórházakat és a határt, míg Koszovóban menesztették a belügyminisztert, miután belpolitikai vihart kavart, hogy szükségállapot bevezetését szorgalmazta. Albániában napi 18 órányi általános kijárási tilalmat vezettek be.
Ukrajnában csütörtökre újabb két esettel 16-ra emelkedett a vírusfertőzöttek száma az országban, közülük eddig ketten haltak bele a betegségbe.
Az Európai Unió tartalékkészletet hoz létre, hogy segítse a koronavírus elterjedtsége miatt az orvosi felszerelésekből hiánnyal küszködő tagállamokat. Az ezzel kapcsolatos kezdeti költségvetésre 50 millió eurót különített el a brüsszeli testület.
Michel Barnier, az Európai Bizottságnak a Nagy-Britanniával kialakítandó új kapcsolatokkal foglalkozó főtárgyalója a Twitteren közölte, hogy koronavírus-tesztje pozitív lett, de jól van.
II. Albert Monacói herceg az első államfő, akit megfertőzött a SARS-CoV-2 vírus, a hivatala közleménye szerint „az állapota aggodalomra nem ad okot”.
Moszkvában bejelentették az első halálesetet, a fertőzöttek száma 147. Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök ugyanakkor Minszkben bírálta a COVID-19 világjárvány körül kialakult „túlfokozott rettegést”. Az országban eddig 37-en fertőződtek meg.
Iránban minden tizedik percben meghal egy ember, akit az új koronavírus betegített meg – közölte az egészségügyi tárca szóvivője. A Közel-Keleten a járvány által legsúlyosabban érintett országban a halálos áldozatok száma 149 újabb halálesettel 1284-re emelkedett. A Perzsa-öböl több országában, így az Egyesült Arab Emírségekben, Katarban és Ománban beutazási tilalmat rendelnek el, Kuvait felfüggesztette a nemzetközi légijáratokat.
Egyetlen újabb esetet sem jelentettek szerda éjfélig a közép-kínai Vuhanból, Hupej tartományban a napi halálozások száma is egyre mérséklődik. Szerda éjfélig újabb 34 külföldről behozott esetet jelentettek, közöttük hárman Magyarországból érkeztek.
Afrikában, amelyet hetekig megkímélt a SARS-CoV-2 vírus, most 54 országból már 34-ben már jelen van.
Forrás: MTI
Fotó: facebook.com/koronavirus.gov.hu